Jelentősen csökkent az egyéni és egyedi rendszámok iránti érdeklődés a brutális áremelés miatt.
Tavaly jelentősen megemelték az egyedi és egyéni rendszámtáblák díját Magyarországon, ami miatt látványosan visszaesett a kereslet, az autósok nem akarják megfizetni a 35 százalékos drágulást – írja a Vezess.hu Budapest Főváros Kormányhivatalától kapott adatok alapján.
Bezuhant a kereslet a 35 százalékos áremelés után
2025 februárjában az egyénileg kiválasztott rendszámok ára 112 450 forintról 151 810 forintra, az egyedileg előállítottaké pedig 435 ezerről 587 250 forintra emelkedett. Az egyéni változat a meglévő rendszámok formátumát követi, míg az egyedi eltérő betű- és számkombinációt is tartalmazhat, például hat betűt és egy számot.

Az áremelkedés hatása azonnal meglátszott a statisztikákban: a drágulást követő három hónapban az egyéni rendszámok iránti kereslet 51 százalékkal, az egyedi rendszámoknál pedig 66 százalékkal zuhant a megelőző három hónaphoz képest.
Ebben bizonyára közrejátszott a drágulás előtti rohamis , de a teljes évet nézve is hasonló kép rajzolódik ki. A díjemelés utáni első teljes évben 18 százalékkal kevesebb egyéni és 32 százalékkal kevesebb egyedi rendszámot adtak ki, mint a drágulást megelőző évben.
A legárulkodóbb adat mégis a bevételi oldal:
![]()
a 35 százalékos áremelés mindössze 3 százalékos, alig 30 millió forintos bevételnövekedést hozott,
mivel a magasabb díjak nem tudták kompenzálni az igénylések visszaesését. Az egyedi rendszámokból származó bevétel ráadásul egyenesen csökkent: 367 millióról 336 millió forintra esett.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy az egyénileg kiválasztott rendszámokra szigorú karakterkorlátozás vonatkozik: az első két betű csak két magánhangzó vagy két mássalhangzó lehet, ami kizárja a legtöbb értelmes szókombinációt. Aki például a PE-TI-001 rendszámot szeretné, az nem kérheti olcsóbb egyéni rendszámként, csak az 587 ezer forintos egyedi változatban – amit az adatok szerint a legtöbb magyar nem hajlandó kifizetni.
Összehasonlításként: Szlovákiában elektronikus úton mintegy 145 ezer forintnak megfelelő összegért igényelhető egyedi rendszám, ami a lap szerint rendkívül népszerű, és sok bevételt termel.
Egyetlen betű vagy egy számkombináció is elég ahhoz, hogy egy rendszámtábla milliókat érjen – méghozzá nem is forintban, hanem hongkongi dollárban. Mutatjuk a rekordereket.
























