A magyarok egyik kedvenc sportját még csak el sem ismerik sportágként

magyar sport
Olvasási idő kb. 7 perc

A világszerte népszerű gombfoci igazi magyar találmány, amelyet nem csak a gyerekek kedvelnek. Eddig minden világbajnokságot a magyarok nyertek, azonban itthon még nem ismerik el hivatalos sportként.

Több ezren állnak asztalhoz hétről hétre, hogy 11 apró, kerek bábuval irányítsák a tablettányi labdát. Az a fajta gombfoci, amit hivatalos sportként szektorlabdának neveznek, valami egészen más, mint amit a trafikos csapatokkal játszottunk gyerekként. Utánajártunk, mi a különbség az eredeti magyar találmány, és a világszinten játszott sport között. 

A sportág története száz évvel ezelőttre nyúlik vissza, és a futball igazán népszerű tömegsporttá válásában keresendő. Az 1910-20-as évek során még igazi gombokkal játszva alkották meg a játékot, egészen apró gyermekek, és meglett férfiak egyaránt játszották a kezdetektől. Kevesen tudják, de a sportág valójában két sport: a tradicionális, eredeti gombfoci, illetve versenyszakága, a szektorlabda. 

Videónkban nem csak a szektorlabda szabályaival ismerkedhesz meg, a meccsekbe is betekinthetsz:

Vérbeli magyar sport a gombfoci

„Ahogy a nevében is benne van, kabátgombokkal játszottak, körömmel pöckölve, vagy fésűvel mozgatva egy kisebb gombot, ami a labda volt. Házilag szerkesztett kapukkal, asztalon, parkettán, később linóleumon, például a panelházak lépcsőfordulójában” – magyarázza az alapvető tudnivalókat az egyik legnagyobb magyar gombfocis közösség tagja, Kovács Róbert. „Még a mi gyerekkorunkban is kevés gyerek mondhatta el magáról, hogy van saját gombfocipályája. Irigyelték is azt a srácot, akinek az édesapja készített ilyet.”

Egyre többen gombfociznak közösségi szinten, versenyeket is szerveznek
Egyre többen gombfociznak közösségi szinten, versenyeket is szerveznekKovács Róbert

A legenda szerint egyébként az 1956-os disszidenseknél is két dolog volt biztosan: az értékei aranyra váltva meg a gombfocicsapata. 

A gombok egészen a 60-as évekig népszerűek, könnyen hozzáférhetők voltak, akkoriban nem is volt más lehetőség. A trafikos készletek, az aktuális csapatösszeállítások nevével, később képével ellátott szabványméretű korongok a 70-80-as években váltak hozzáférhetővé a műanyaggyártás elterjedésével. A fröccsöntött csapatok között mindenki megtalálta a számára kedves összeállítást. A rendszerváltoztatás közeledtével pedig a nemzetközi válogatottak mellett a külföldi csapatok is megjelentek.

„A gombfoci, jelen korunk szóhasználatával egy igazi stratégiai játék, mint ahogyan az igazi foci is. De itt te vagy az edző, a kapus, a hátvéd, a középpályás és a csatár. Te lövöd a szögletet, szabadrúgást, állítod a kapust. Te csinálsz mindent. Te döntöd el a taktikát is. És ugyanúgy bele tudod élni magad egy gombfoci mérkőzésbe, mint ahogyan az igazi futballba is”

– magyarázza Kovács Róbert, aki nemcsak játssza, de készíti is a játék kellékeit. Hobbija, a gombfoci emblémáinak méretre és különféle figurákra szerkesztése. Az Index fórumáról nőtte ki magát olyannyira, hogy ma szinte minden magyar gombfoci játékos ismeri munkásságát. 

Amikor a gombokat felváltotta a műanyag, a csapatjátékosok képe is rákerült
Amikor a gombokat felváltotta a műanyag, a csapatjátékosok képe is rákerültKovács Róbert

Igazi észjáték a gombfoci

„Lényegében három sportág, a sakk, a biliárd és a foci ötvözete” – foglalja össze kérdésünkre a szektorlabda velejét a Vízivárosi Gombfoci Klub egyik tagja, Leányvári László.

Mint mondja, a gombfociból kialakult versenysport, a szektorlabda és a foci közötti elsődleges különbség a les szabály hiánya.

Ebben a sportban a szektormérő, a kis fogóval ellátott lapka határozza meg szükség esetén azt, hogy ki következik a támadásban. Ez olyannyira fontos, hogy a sport még a nevét is ennek köszönheti.

A versenyzők nemcsak pöckölgetik játékosaikat, hanem precízen kiszámítják a lövés szögét, erősségét, ha kell, a pályát is tisztogatva menet közben. 

Az 50-es, 60-as években létrejött profi verseny szakág nem csak hazánkban népszerű, Európa- és világbajnokságot is rendeznek négyévente annak a több mint húsz országnak, ahol aktív a szektorlabdás közösség.

A szektorlabda igazi magyar sport – korongjai egészen más kialakításúak, mint a gombfoci figurák
A szektorlabda igazi magyar sport – korongjai egészen más kialakításúak, mint a gombfoci figurákDívány

Mi az élen járunk benne, eddig minden világbajnokságot a magyarok nyertek meg.

„A speciális, henger alakú játéktest, amivel játszanak, a szabályaik, a lövőpálca használata, a játék nagyobb sebessége miatt egymás mellett él, és meg is fér a két játék, a trafikos gombfoci és a szektorlabda” – tudtuk meg Kovács Róberttől.

Hogy saját szemmel lássuk a különbséget, felkerestünk egy szektorlabdát játszó közösséget is, hogy megnézzük, miben tér el a sport amatőr és profi világa. 

A vízivárosi szektorlabdások minden héten edzenek
A vízivárosi szektorlabdások minden héten edzenek

Igazi világsport lett a profi gombfoci, a szektorlabda

A budai Vízivárosban, azaz az 1. kerület dunaparti részén virágzik a sportág. Hétről hétre edzenek a játékosok, akik a területi és országos bajnokságon is kiemelkedően szerepelnek. A klub vezetőjével, Németh István Emánuellel videós összeállításunkban arról beszélgettünk, hol tart jelenleg a tősgyökeres magyar sport.

A szektorlabda népszerűsége napjainkban egy filmnek köszönhetően ismét egyre növekszik, és nem lennénk meglepve, ha a főszereplő, mindenki Bobby Ewingja, Patrick Duffy miatt a világ más tájain is egyre több gyerek ragadná meg az átlátszó játékpálcákat. 

Majdnem eltűnt a magyar gyermekek kedvenc sportja

Azok a generációk, akiknek a gombfoci volt a gyermekkoruk meghatározó játéka, kiöregedtek-megöregedtek. Az egyre gyorsuló, technikai vívmányokkal teli elmúlt évtizedekből sok más, régebben népszerű játékkal együtt a gombfoci is kiszorult a köztudatból egy időre.

A gombfoci és a szektorlabda még a Dallas Bobbyját, Patrick Duffyt is magával ragadta. A vele készült interjúnkat itt nézhetitek meg:

A mai fiatalok nagy része nem is tudja, milyen játék ez, vagy nem érti. Szerencsére az elmúlt néhány évben, köszönhetően a közösségi oldalaknak, újra elkezdett fellendülni a gombfoci szeretete, visszatért a köztudatba a játék. Persze leginkább azok között, akik annak idején játszották. A mostani 40-es, 50-es vagy időseb korosztály, a gyermekeik, unokáik, ismerőseik körében” – meséli Kovács Róbert.

„Elmondhatjuk, hogy országszerte ismét kisebb-nagyobb gombfoci közösségek, klubok, egyesületek alakulnak és játszanak heti rendszerességgel. Van, ahol kimondottan edzéseket tartanak, felkészülnek különböző versenyekre.”

Sokszor a szektormérő dönti el, ki lőheti el a labdát
Sokszor a szektormérő dönti el, ki lőheti el a labdátDívány

A versenysporttá válás egyre inkább érinti a trafikosnak is nevezett, eredeti gombfocit. A versenyeken és az edzéseken is egyre több a fiatal, volt olyan országos bajnokság, ahol a döntő résztvevői között közel 60 év volt a korkülönbség: egy 11 éves fiatal vívta a mindent eldöntő párharcot egy 70 éves játékos ellenében. Idén, 3 évvel később ugyanez a fiú országos gombfocibajnok lett. A magyarok kedvenc sportja száz éves története során sokadszor éli reneszánszát. 

Ha kíváncsi vagy, hol van az a kávézó, ahol háromezer autó parkol egyszerre, ajánljuk figyelmedbe az erről szóló cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek