Szeptember 1-én, kétnapos szenvedés után elhunyt Csányi Vilmos kutyája, Janka. Az etológus 11 esztendős kedvencének hasában nagyméretű szarkómás daganatot találtak, amely már több áttétet adott, emiatt az állatot nem lehetett megoperálni – adta hírül Az én kutyám.
Csányi Vilmos kutyája gyorsan és váratlanul ment el
A portált az etológus tájékoztatta négylábú társának elvesztéséről, és azt is elárulta, szeretett kedvencének hirtelen távozása mélyen megrendítette.
A veszteség a professzor szeptember 7-i DOGZ Fesztivál és Konferencián tartandó előadását is érinti, amit a történtek következtében sajnálatos módon nem tud vállalni.
Csány Vilmos a kutyák viselkedéskutatásának úttörőjeként vált ismertté világszerte, és több mint húsz könyvéből Janka kutyájának is szentelt egyet, amely Édes Janka címmel jelent meg 2022-ben. A műben többek között az is kiderül, milyen meghitt rítusok kapcsolták össze a professzort és négylábú társát.
Csányi Vilmos reggeli rutinjához hozzátartozott, hogy elment Jankával sétálni – mindig arra, amerre a kutya akart – és ilyenkor jutottak eszébe a legjobb gondolatok, ezért az etológus a séta után, kilenc-tíz óra körül leült dolgozni, és órákon keresztül írt. Egy másik beszélgetésből azt is megtudhattuk, hogy a pumi-husky keverék nevelése kísérleti jelleggel folyt: gazdája kíváncsi volt, mi történik, ha kedvence szabad teret kap: „Amikor Janka hozzánk került, úgy döntöttem, hogy
csak olyan szabályoknak kell megfelelnie, hogy a testi épsége ne kerüljön veszélybe, de azonkívül szabadon élheti az életét.
Arra voltam kíváncsi, hogy ha egy kutya így nevelkedik, akkor milyen állat válik belőle. Például a séták során is arra megyünk, amerre neki kedve van. Így megyünk naponta kétszer egy órát” – fejtette ki a beszélgetésben.
Csányi Vilmos és négylábú társa tökéletesen, szavak nélkül is megértették egymást. „Valójában Janka már most beszél; másképpen ugat, ha idegen jár előttünk, a szomszédhoz akar átmenni, vagy másik kutyát lát. Komoly érzelmi életet él; ha megsértődik, két napig nem áll velem szóba” – árulta el az etológus, aki szerint bár a kutyákkal nem is lehet filozófiai vitákat folytatni, érzelmileg mindent tudnak, amit az ember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés