Manapság a középkorú nők nyolcvan százalékát érinti a kellemetlenebbnél kellemetlenebb tünetekkel járó menopauza. A változókorban jelentkező klimax még a nők életminőségén is ronthat, de minden esetben megnehezítheti a mindennapokat.
Ennek ellenére óriási tabu övezi a menopauza kérdését, nők sokasága szégyelli ezt az állapotot.
A magyar nők tabusítják leginkább a menopauzát világszerte
Definícióját tekintve egy teljesen természetes biológiai folyamatról van szó. A menopauzakor a nők menstruációja abbamarad, ez jelzi, hogy többé már nem tudnak természetes úton teherbe esni. Ez azért tud bekövetkezni, mert a petefészkek elöregednek, már nem képesek a nagy mennyiségű reproduktív hormon termelésére.
Érzékelhető, hogy nem egy félelmetes dologról van szó, de valamiért mégis tömegek tartják kellemetlennek, ha a menopauzáról kell beszélniük. Egy felmérés szerint Magyarországon kiugróan sokan tabusítják a témát. A megkérdezettek nagy százaléka sokkal hamarabb beszél anyagi helyzetéről, a politikáról vagy akár szexuális életükről.
A válaszadók 51 százaléka tartja kellemetlennek a menopauza témáját, és mindössze 21 százalék beszél szabadon róla.
Nemzetközi viszonylatban elmondható, hogy a magyarok átlagos mértékben tájékozottak ezzel kapcsolatban, mégis nálunk tartják a leginkább tabunak a menopauza témáját. Jakab Attila, a Magyar Menopauza Társaság vezetőségi tagjának elmondása szerint sok tévhit is övezi ezt az állapotot, aminek szintén köze lehet a tabusításhoz.
Általános tévhit például, hogy a menopauza kizárólag a korral jár, és nincs megoldás vagy enyhítési lehetőség a tünetekre.
Jakab Attila úgy fogalmazott, a korszerű terápiás lehetőségekkel érdemben csökkenthetők az előbb kellemetlen, majd hosszú távon potenciálisan egészségkárosító következményekkel járó tünetek. Hozzátette, tapasztalatai szerint az érintettek is keveset tudnak ezekről.
Rengeteg kellemetlen tünettel jár a menopauza
A menopauzának sok kellemetlen tünete lehet, testi és kognitív szinten egyaránt. Ami pedig még bonyolultabbá teszi a helyzetet, hogy ezek a tünetek egyénenként teljesen eltérőek lehetnek, ahogy az is, hogy kinél mennyi ideig tart a menopauza lefolyása.
A testi tünetek között szerepel az ösztrogénszint jelentős csökkenése, ami egy igazi hormonális hullámvasutat indít el a nők szervezetében. Ennek hatása lehet az anyagcserére, ami akár súlygyarapodáshoz is vezethet. Emellett jellemző a hőhullámokkal járó verejtékezés vagy hidegrázás, szapora szívverés, fejfájás, ízületi fájdalmak, hajhullás.
A kognitív tünetek figyelemzavar vagy memóriavesztés formájában nyilvánulhatnak meg, de a szakember figyelmeztet, hogy ezek a korai demencia jelei is lehetnek.
A kutatások szerint a klimax átlagosan 7,5 évig tart egy nőnél, de akadnak, akiknél akár egy teljes évtizedig fennállhat a menopauza állapota.
„A legtöbb nő 40 és 58 éves kora között éli meg a menopauzát, az átlagos kezdeti életkor 51 év, szakértői becslések szerint ez Magyarországon egymillió nőt is érinthet” – fogalmaz Jakab Attila.
Ezért tabu a menopauza a szakemberek szerint
Felvetődik a kérdés, hogy ha ennyi nőt érint országszerte és nyilvánvalóan ennek sokszorosát a világon, akkor miért övezi ekkora tabu? Ács Nándor szülész-nőgyógyász szakorvos, akinek szakterülete a menopauza, illetve Benczúr Béla kardiológus szakorvos segítettek megtalálni erre a választ.
Benczúr Béla sok változó korú nővel találkozik munkája során, ugyanis a menopauza tünetei között lehetnek szív- és érrendszeri problémák is. A szakember úgy látja, az érintett nők nagyon kellemetlennek, szégyellni valónak élik meg tüneteiket, ezért inkább nem is beszélnek róluk. Kiemelte, az is nagy szerepet játszik ebben a kérdésben, hogy
a nőknek nagyobb a tűrőképessége, így nem figyelnek föl a különböző panaszokra, tovább elviselik azokat.
Kollégái felelősségét ott látja a menopauza tabusításában, hogy nem megfelelően kommunikálnak pácienseikkel. Véleménye szerint, sokkal empatikusabban, odafordulóbban kellene viselkedniük az orvosoknak a menopauzáló nőkkel.
Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója ezzel szemben azt tapasztalja, hogy sokkal kevésbé tabusított a menopauza, mint korábban. Kiemelte, széles panaszkörű állapotról van szó, ami nagyban megnehezíti a nők életét. Viszont hangsúlyozta, már nem félnek orvoshoz menni panaszaikkal a nők.
A szakember meglátása szerint a tabut inkább a hormonoktól, hormonkezelésektől való félelem jelenti, amit a klimaxoló nőknek ajánlani szoktak az orvosok.
Elmondása szerint ennek több indoka is van, a legjellemzőbb viszont az, hogy félnek a hormonok okozta következményektől. Pedig nem egy plusz adag hormonról van szó, mint például a fogamzásgátlók esetében, hanem egy hormon pótlásáról.
A változókorban megszűnik egy korábban alapvető hormon, amit pótolni kell. Sok tévhit övezi a hormonkezeléseket, és rengeteg indokolatlan félelem.
De miért félnek a hormonoktól? Ács Nándor szerint, ez még a hatvanas, hetvenes évekből megmaradt trauma miatt lehet, amikor még nagyon gyerekcipőben járt a hormonkezelések tudománya. Akkoriban, szakmai véleménye szerint is, nagyon komoly következményekkel járt egy-egy hormonos kezelés.
Gyakorta kérdezik tőlem, hogy nem fognak-e kiszőrösödni vagy nagyon meghízni ezektől a kezelésektől. Ezek alaptalan félelmek, ugyanis már nem olyan brutális dózisban adják a hormonokat egy kezelés során, mint ötven évvel ezelőtt.
Ács Nándor azt is elmondta, ilyen kezelésre csak abban az esetben van szükség, ha a menopauzás nőnek már komoly tünetei vannak. Komolynak számít a hüvelyszárazság, erős hőhullámok, illetve az alacsony vagy megszűnt libidó.
Ez nagyjából a nők egyharmadát érinti, tehát többségüknél általában nem ajánlunk hormonkezelést.
A korai menopauza esetéről is beszéltünk, hiszen erről sem sűrűn hallani a mindennapokban. A szakorvos elmondta, a nők csak egy bizonyos százalékánál jellemző, nekik feltétlenül orvoshoz kell fordulniuk. Úgy véli, esetükben sokkal indokoltabb és erősebben ajánlott a hormonpótlás.
A nők egészségével kapcsolatos, a menopauza kérdéskörét is érintő ingyenes, de regisztrációhoz kötött konferenciát rendeznek november 26-30-án, a regisztráció felületét és a fontosabb információkat itt találod.
Halálos betegség fenyegetheti a menopauza után a nőket. Itt olvashatsz róla részletesen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés