Rákot okozhat egy fontos vitamin, ha így szeded

Kék pulóveres nő egy pohár vizet és egy tablettát tart a kezében.
Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A B12-vitamin a sejtosztódáshoz elengedhetetlenül szükséges. Azonban a nem megfelelően működő sejtek osztódását is serkenti, a kutatók pedig összefüggést látnak a B12-vitamin magas szintje és a daganatos megbetegedések között.

A vitaminokról általában azt gondoljuk, hogy csak jót tehetnek a szervezetnek. Sokan éppen ezért a-több-jobb-is alapon lényegesen nagyobb dózisban szedik őket, mint kellene. A kutatások azonban arra utalnak, hogy bizonyos esetekben a túlzás nemcsak felesleges lehet, hanem akár kockázatokat is rejthet. A szakemberek figyelme az utóbbi években különösen a B12-vitamin felé fordult.

Egy vitamin is okozhat rákot?

A B12-vitamin, más néven kobalamin, nélkülözhetetlen a szervezet számára. Segíti a sejtek működését, támogatja az idegek egészségét, és részt vesz a DNS másolásában is. Ha túl kevés van belőle a szervezetben, az komoly problémákhoz vezethet: kialakulhat vérszegénység, memóriazavar, fáradtság vagy akár idegrendszeri károsodás is – írja a SciTechDaily.

A jóból is megárt a sok, és ez a vitaminok esetében is igaz
Fotó: bit245 / Getty Images Hungary

A vitamint főként állati eredetű ételekből lehet bevinni, például húsból, halból, tojásból és tejtermékekből. Emiatt a vegánok, az idősebb emberek és bizonyos emésztőrendszeri betegséggel élők számára a pótlás kiemelt jelentőségű.

A probléma nem is magával a vitaminnal van, hanem azzal, amikor valaki hosszú időn keresztül nagyon nagy dózisban szedi, orvosi ellenőrzés nélkül.

Így válaszd ki a Díványt!
Ne maradj le a Dívány tartalmairól!

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.  
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy. 

Több kutatás is összefüggést talált a szokatlanul magas B12-vitamin-szint és bizonyos daganatos betegségek között. Egy 2025-ös vizsgálat arra jutott, hogy nemcsak a túl alacsony, hanem a túl magas B12-bevitel mellett is nőhet bizonyos ráktípusok kockázata. 

A túlzott bevitel is gond

A B12-vitamin segíti a sejtek növekedését és osztódását. A probléma az, hogy ha már jelen vannak rendellenes vagy rákmegelőző állapotban lévő sejtek a szervezetben, akkor a túl nagy mennyiségben rendelkezésre álló tápanyagok elméletileg ezek növekedését is támogathatják.

Fontos hangsúlyozni, hogy a kutatások nem bizonyították egyértelműen, hogy maga a B12-vitamin rákot okozna. Az összefüggés ennél sokkal bonyolultabb.

Azt is megfigyelték, hogy sok daganatos beteg vérében rendkívül magas a B12-vitamin szintje. A legfrissebb kutatások szerint azonban ez többnyire nem a betegség oka, hanem inkább következménye lehet.

Bizonyos daganatok befolyásolhatják a máj működését. A máj nagy mennyiségű B12-vitamint tárol, és ha károsodik, több vitamin kerülhet a véráramba. Más esetekben a daganatok olyan fehérjék termelődését fokozhatják, amelyek megkötik a B12-vitamint, így a laboreredmények kiugróan magas értékeket mutathatnak.

Éppen ezért úgy tűnik, hogy a tartósan magas B12-szint bizonyos esetekben inkább figyelmeztető jel, egyfajta daganatos megbetegedésre utaló marker lehet.

A B12-vitamin továbbra is létfontosságú a szervezet számára, és sok embernek valóban szüksége lehet pótlásra. Az azonban tény, hogy a vitaminok esetében sem mindig igaz a „minél több, annál jobb” elv. 

A rák az egyik legtöbbet kutatott betegség, így derülhetett ki, hogy egy feleslegesnek vélt szervünk segíthet a rák megelőzésében.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Scheftsik Tamás
Scheftsik Tamás
Újságíró, szerkesztő
Scheftsik Tamás a Pécsi Tudományegyetemen szerzett andragógus képesítést. Több, mint 15 éves újságírói pályafutása alatt több online magazinnál és szaklapnál is dolgozott szerkesztőként és újságíróként. Egészségügyi szakújságírói munkája mellett edukációs tartalmak készítésével is foglalkozott. 2025 szeptembere óta a Dívány munkatársa.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

A Notre-Dame szobraiból olvasta ki az örök élet titkát, majd köddé vált az utolsó alkimista

A történelem tele van rejtélyes figurákkal, de kevés olyan ember akad, aki akkora kulturális és ezoterikus vihart kavart volna a modern korban, mint Fulcanelli. A titokzatos francia férfi, akit a huszadik század utolsó igazi alkimistájaként emlegetnek, a legenda szerint megfejtette a bölcsek kövének titkát, rájött az örök élet elixírjének receptjére, majd miután megosztotta tudását a világgal, egyszerűen köddé vált. Története a mai napig lázban tartja a történészeket, a detektíveket és az összeesküvés-elméletek híveit.

Életem

Katasztrófa fenyegeti Dél-Magyarországot: összeomolhat a mezőgazdaság

Egy új tudományos modell, a Climate-Driven Agricultural Decline Index (CADI) aggasztó jövőképet vetít előre a hazai agrárium számára. A Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács és a Barcelona School of Economics kutatói arra figyelmeztetnek, hogy amennyiben nem sikerül időben és hatékonyan alkalmazkodni a gyorsan megváltozó éghajlati feltételekhez, a század végére drasztikus mértékben romolhat a dél-magyarországi földek termőképessége.

Mindennapi

Leállnak a bíróságok: így érinti az ügyeidet az ítélkezési szünet

Hazánkban július 15-e a Bíróságok Napja, amely a bíróságokon munkaszüneti nap. Ekkor kezdődik a 2026. augusztus 20-ig tartó ítélkezési szünet is. A bíróságok hivatalos tájékoztatása szerint ebben az időszakban főszabály szerint nem tartanak tárgyalásokat, az ügyintézés azonban nem áll le teljesen.

Édes otthon

Eleged van a galambürülékből és a turbékolásból? Ezzel a trükkel erőszak nélkül elűzheted a madarakat

A nyári hónapok beköszöntével menetrendszerűen érkezik meg a legtöbb társasházi lakó rémálma: a galambinvázió. Elég néhány nap, amikor nem figyelünk oda az erkélyre, és máris arra eszmélünk, hogy kéretlen szárnyas lakóink letáboroztak a párkányon. Mit tehetünk, ha a drasztikus módszereket elutasítjuk, de szeretnénk visszakapni a teraszunkat? Léteznek hatékony, erőszakmentes házi trükkök, amelyektől végleg elmehet a madarak kedve az erkélyünktől.