Nem mindenki szereti az ízüket, de az emésztésünket rendbe rakják ezek a növények

Olvasási idő kb. 3 perc

Az étkezésekhez kapcsolódó fájdalomérzet, az emésztési nehézségek és ennek következtében kialakuló fizikai elváltozások egyre több embert érintenek. Összegyűjtöttük azokat az élelmiszereket, amelyek sokak számára nem feltétlenül nyújtanak kellemes ízélményt, de mégis jótékony hatással lehetnek emésztőrendszerünkre.

Vajon mennyire kell az ínyünkre valónak lennie egy ételnek ahhoz, hogy rendszeresen fogyasszuk? Ha nem ízlik, savanyú vagy keserű, de tudjuk, hogy jó hatással van a testünk egészségére, megennénk?

Bár sokkal inkább harapunk bele egy lédús, édes gyümölcsbe, mint egy keserű zöldségfélébe, nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a keserű ízt okozó növényi összetevőkre is szüksége van a szervezetünknek, ugyanis a kutatások szerint a megfelelő bélműködéshez elengedhetetlenek. Mutatjuk, mit és hogyan érdemes megenni a világ legkeserűbb ételei közül!

A zöldségek jelentős része tartalmat keserű ízt okozó összetevőket, mégis fontos, hogy rendszeresen együk. Gyomrunk hálás lesz érte
Fotó: Jane Vershinin / Getty Images Hungary

Intenzív ízérzékelés

Az egészséges emberek képesek legalább négy – bár egyes kutatások szerint öt – alapízt megkülönböztetni. Az ízérzékelésre az életmódunk és káros szenvedélyeink, a koronavírus-járvány óta pedig azt is tapasztalhattuk, hogy betegségeink is hatással vannak, de négy alapvető ízt biztosan mindenki képes megkülönböztetni. 

Már az iskolában megtanultuk, hogy a nyelv különböző pontjain eltérő minőségű ízeket tudunk érezni különböző intenzitással.

Elöl az édeset, hátul a keserűt, oldalt a sósat, mögötte pedig a savanyút. Ismerős, igaz? És biztosan a legtöbben ki is próbáltuk valamikor tízéves korunk körül egy biológiaórát követően. Pedig tudományos kutatások bizonyították, hogy az ízérzékelő receptorok egészen változatosan, szétszórtan helyezkednek el a nyelv teljes felületén, azaz nem lehet egyértelműen az 1901-ben megalkotott nyelvtérképre alapozni. 

Mégis, érthetetlen módon a mai napig tartja magát az a több mint százéves nézet, amely alapján illusztrált képek mutatják be a biológia-tankönyvek olvasóinak, hogyan különülnek el szánkban az ízlelőbimbók funkció alapján. A hetvenes években kezdték először vizsgálni műszerek segítségével azt, hogyan is érzünk ízeket, és miként reagálunk rájuk, s bár megcáfolták a korábbi, bevallásos alapon született eredményeket, még mindig elhisszük, hogy ha keserű növényeket a nyelvünk hegyével érintünk, talán nem húzódnak össze az arcizmaink a kellemetlen ízhatástól. 

Megoszlanak a vélemények arról, hányféle alapízt tudunk megkülönböztetni
Fotó: PeterHermesFurian / Getty Images Hungary

A keserű ételek rendszeres fogyasztása ugyanis rendkívül fontos lenne. Ha beépítjük őket az étrendbe, az segíthet a bélrendszer működésének rendszeressé tételében és a székrekedésen is, mivel ezek gondoskodnak az ételek emésztőrendszerben való hatékonyabb mozgásáról.

Összegyűjtöttük tehát a hazánkban is egyszerűen hozzáférhető, gyomor- és bélbarát eledeleket:

Kakaóbab

A cukrozatlan kakaóbab porrá őrölt formája tele van ásványi anyagokkal, például magnéziummal, káliummal, rézzel, vassal és cinkkel, de flavonoidokat is nagy számban tartalmaz, melyek segítenek a szervezetünknek a gyulladások leküzdésében. Réztartalma miatt fogyasztása megelőzheti a glükózintoleranciát is. 

Áfonya

A fanyar ízvilágú, vadon is termő áfonya bogyói szinten nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaznak, az agy és a szív működését is pozitívan befolyásolhatja, ha rendszeresen eszünk belőle. Fitokemikáliái, többek között az antocianinok befolyásolhatják a gyomor-bél rendszer mikroflóráját, csökkentik a 2-es típusú diabétesz előfordulásának esélyeit, és hozzájárulhatnak szervezetünk egészségéhez. 

Szerencsére a legtöbb keserű ennivalónak létezik fogyasztóbarát verziója. A kakaóbab és az áfonya például kifejezetten illik az édesebb hozzávalókhoz is
Fotó: Arx0nt / Getty Images Hungary

Grépfrút

A grépfrútot a benne található citromsav teszi keserűvé. A többi friss citrusféléről is ismert, hogy segítik az emésztést, de a grépfrútnak különösen magas a rostösszetétele is, ráadásul tele van vízzel, ami segít a jóllakottság érzésének kialakulásában. Érdemes azonban vigyázni vele, rendszeres, nagy mennyiségű grépfrút fogyasztása krónikus irritációhoz vezethet az irritábilisbél-szindrómában vagy gyomorégésben szenvedőknél.

Borsmenta

Az irritábilisbél-szindróma egyik hatékony gyógyszere az intenzív illóolaj-tartalmú borsmenta. Nemcsak a betegség okozta fájdalom csillapításában lehet hatékony, ha néha elrágcsálunk egy-egy mentalevelet, de csökkenti a puffadást és a járulékos kellemetlenségeket. 

Kávé

Akoffeintartalmú babféle pörkölt és főzött formában is segítségére lehet emésztőszerveink megfelelő működtetésében. Mivel elősegíti a nyáltermelést, beindítja az emésztési folyamatokat. Magas mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, melyek a kutatások szerint segíthetnek leküzdeni a szervezet gyulladásait.

Dogz fesztivál

Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?

Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?

A regisztrációt és a programot ezen a linken találod.

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Önidő

Ezért nem tudsz új barátokat szerezni

A felnőttkori elmagányosodás korunk egyik legsúlyosabb problémája: az utóbbi évtizedekben megnégyszereződött a barátok nélküli felnőttek száma. Tudatos hozzáállással azonban bárki sikeresen újraépítheti megcsappant szociális hálóját.

Életem

Hetekkel tovább marad friss a gyümölcs ettől a három hétköznapi anyagtól

A gyümölcsök alapos megmosása alapvető, ám nem biztos, hogy a csap alatti, sima vizes öblítés minden esetben elég a növényvédőszer-maradványok eltávolítására. Emellett az is állandó gond, hogy a termések otthoni körülmények között gyorsan elvesztik frissességüket. Mindkét problémára megoldást jelenthet három olcsó, hétköznapi anyag: a keményítő, a vas és a csersav.

Életem

Ezért nem tudod soha kipihenni magad a szabadságod alatt

Ismerős lehet az érzés, hogy hiába vagy végre szabadságon, mégsem tudsz igazán kikapcsolni. Hiába nincs meeting, határidő vagy e-mail, a fejedben valahogy mégis tovább pörög a munka. Ennek oka az, hogy tartós stressz után az idegrendszer nem áll vissza azonnal nyugalmi állapotba.

Életem

Ha nem akarsz sokat porszívózni, ilyen kutyákat válassz

Egyre többen keresnek olyan kutyafajtát, amelyik nem vedlik, akár egy allergiás családtag, akár a tisztább környezet iránti vágy miatt. Bár teljesen vedlésmentes kutyus nem létezik, ezzel a 7 fajtával megkímélheted magad a napi takarítástól.

Mindennapi

Bármikor megismétlődhet a solymári eset: ezekre a fegyverekre nem kell engedély

Kedden egy 71 éves férfi engedély nélkül tartható légpisztolyával véletlenül belőtt a solymári Kék Óvoda ablakán galambvadászat közben, a lövedék az alvó kisgyerekek között csapódott a falba. A rendőrség a férfit pár órán belül elfogta, és súlyos testi sértés kísérlete miatt indított ellene eljárást, mivel a leadott lövés akár szemkilövésre is alkalmas lett volna. Az eset kapcsán megnéztük, milyen fegyverek tarthatók engedély nélkül Magyaroszágon.

Életem

Lehet, hogy a te családodról is jelentettek: ez derülhet ki az ügynökaktákból

Az „ügynökakták” szó úgy él a közbeszédben, mintha valahol létezne egyetlen nagy, titkos lista, amelyből egyszer majd kiderül, kik működtek együtt a kommunista rendszerrel, ki volt besúgó és ki nem. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára szerint nem egyszerűen listákról van szó, hanem az egykori állambiztonság teljesebb iratvilágáról, hálózati, operatív, megfigyelési, nyilvántartási és más iratokról.