A hangok jótékony hatása több ezer év óta ismert. A buddhista szerzetesek mantráikkal, más kultúrákban sámánénekekkel, gyógyító rigmusokkal, monoton imádságokkal fordították az emberek a hangok rezgéseit a javukra. Feszültségoldásra, fájdalomcsillapításra, vagy éppen a koncentráció elősegítésére, esetlen egyfajta „révület” előidézésére használták őseink ezeket a rezgéseket. A Himalája környékén élő népek, India, Kína és Nepál lakói pedig évezredek óta használják a hangtálakat, hogy segítségükkel lenyugtassák elméjüket és megszabaduljanak a feszültségtől.
Szerzetesek keze munkájából születnek a hangtálak
„A hangtálak leginkább ott terjedtek el, ahol a buddhizmus virágzott” – mondja Molnár Olívia Aditi jógaoktató, aki egy budapesti jógaközpontban tart rendszeresen hangfürdőket. A hangtálak különböző méretűek, készülhetnek fémötvözetből vagy kristályból, rezgő, különleges hangot adnak ki a megszólaltatásuk során. Olívia Tibetből származó hangtálakat használ, amelyeket a szerzetesek kézzel készítettek.
„A szerzetesek kalapácsütésekkel formázták meg a tálakat, és minden egyes ütéshez mantrákat mondtak, aminek a rezgései és energiái belekerültek a tálakba”
– mondja. „A fémtálak különböző nagyságúak, súlyúak és vastagságúak. Minden tálnak megvan a saját fő hangja, amihez a fizikai testen belüli csakrákat párosítjuk.” A kristály hangtálak erőteljesebb, áthatóbb hangot adnak, rezgésük hosszabb, mélyebb.
Szélcsengő, óceándob, esőbot is a hangfürdő kelléke
Egyénfüggő, hogy ki milyen eszközöket használ még a hangfürdő során. Olívia szélcsengőt (azaz koshit, amely lehet tűz, víz, levegő és föld hangzású) és egy tingsha nevű bronzból készült csengettyűt alkalmaz, valamint óceándobbal, esőbottal és kalimbával idézi fel a természet által keltett hangokat. „Imitálni tudjuk a szél zúgását, a madarak csicsergését, a víz csobogását, a levelek susogását, az esőcseppek koppanását, az óceán hullámai által keltett hangokat. Ez segíthet visszaállítani a bensőnkben fellelhető elváltozásokat, ellazíthatja a megfeszült izmokat és idegeket, csillapíthatja érzelmi életünk viharait, átformálhatja gondolatainkat” – mondja.
Intenzív „belső mozi” relaxáció közben
A hangok a hallóidegeken keresztül az agykérgi területeket ingerlik, így váltanak ki pozitív élettani hatást: javul a közérzetünk, ellazulunk, relaxálunk. Fizikailag is érzékelhető változás, hogy lassul a pulzus, csökken a vérnyomás, csillapodik a fájdalomérzet. Belga tudósok kimutatták, hogy a rezgések hatására a vízben hullámok keletkeznek.
Testünk 70 százaléka is víz, ami elvezeti a rezgéseket minden egyes sejtünkhöz, tehát sejtszinten, a sejtmembránt megmozgatva az egész szervezetben erőteljes anyagcsere-folyamat indul el.
Testünk sejtjeiben a vízmolekulák áramlani kezdenek a hangtál rezgéseinek hatására, beindul a regeneráció, az öngyógyító folyamatok. „Alfa-, béta- vagy théta-agyhullámokat is előidézhet a hangfürdő, ezáltal spontán gyógyulások is történnek. A résztvevők csodás élményekről is beszámolnak” – idézi fel Olívia.
Saját, személyes tapasztalatom szerint ez egyáltalán nem túlzás: számtalan érzés, emlék szakadhat fel, emellett spirituális élmények és intenzív érzelmi hatások is értek már a hangfürdőzés során. Leginkább talán egy moziélményhez tudnám hasonlítani, ahol a vetítővászon a saját belső világunk, vagy éppen a tudatalattink. „Azt, hogy ki mit él át a hangfürdő során, több tényező is befolyásolhatja: mi foglalkoztatja éppen, milyen élethelyzetben van, keres-e valamire választ, hogyan érkezett a hangfürdőre, mi történt vele aznap” – sorolja a szakember. „Nem vagyunk egyformák. Mindenkinek megvan a saját feladata, amiért jelen van a földön. Mást és mást is kell megtapasztalnunk azért, hogy fejlődhessünk.”
Nincsenek rossz rezgések, csak jók
„A kezelés többnyire háton fekvő savászanában zajlik” – mondja a szakember. „Egy rövid, ráhangolódást elősegítő bevezető relaxációval kezdek, ami segít abban, hogy a vendégek minden aznapi stressztől vagy kellemetlen érzéstől megszabaduljanak, és a következő egy órában meditatív állapotban, saját lelkük templomában megpihenve töltekezhessenek.”
Akkor sem kell aggódni, ha a relaxáció közben netalán elaludnánk: „A rezgések így is bejutnak a szervezetünkbe. Nincsenek rossz rezgések, csak jók, így nem kell kellemetlenségektől tartanunk. Előfordulhat, hogy blokkok és feszültségek oldódnak a kezelés alatt, ez járhat például végtagzsibbadással, nehézségérzéssel. Ha valaki bizonyos hangokra vagy egy bizonyos hangszer hangjára felriad, akkor azzal valamilyen dolga van. A hangtálterápia során azonkívül, hogy kipihenjük magunkat, közelebb jutunk problémáink gyökeréhez, amit ha megismerünk és megértünk, akár végleg letehetünk.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés