Nem csoda hát, hogy a tenger évszázadokon keresztül kiváló táptalaja volt a különféle rémtörténeteknek és legendáknak. Ezek a legendák pedig olyan tengeri szörnyekről is szólnak, amelyek a képzeletünk legsötétebb zugaiból törtek elő, és a hajósok legrosszabb rémálmaivá váltak. De vajon mi az igazság a tengeri szörnyek körül? Milyen valós tengeri állatok inspirálták ezeket a szörnyeket?
A tenger mélyének ismeretlen szörnyei
Egészen az ókori kultúrákig nyúlnak vissza a tengerrel kapcsolatos félelmeink gyökerei: az emberek tehetetlennek érezték magukat a nyílt víz felett lebegve, így természetes volt, hogy az ismeretlen mélységet a legnagyobb félelmeiket kivetítve népesítették be. Az ókori görögöknél például azt tartották, hogy él egy ketos (vagy latinul „cetus”) nevű szörny a vízben, aki hatalmas testével képes volt akár egy egész hajót elnyelni. Ezek a lények nemcsak a fizikai erejük, hanem az alakjuk és titokzatos megjelenésük miatt váltak félelmetessé. Ám a modern tudományos kutatásoknak köszönhetően az is kiderült, hogy a sok legenda mögött valós, bár gyakran félreértelmezett tengeri élőlények állnak. Nézzük meg ezeket!
A legendás szörnyek nyomában: vajon milyen állatok inspirálhatták a mítoszokat?
A tengeri szörnyek közül sokan a valós tengeri élőlények túlzó ábrázolásai, vagy legalábbis a hajósok találkozásainak félreértett lenyomatai.
1. Kraken: a világ legnagyobb tintahala
Az egyik legismertebb tengeri szörnynek számít a norvég és izlandi mitológiában élő Kraken, mely hatalmas karjaival egész hajókat húzott le a tenger fenekére. Évszázadokon keresztül kísértette az északi tengerészeket a Kraken története: ma már tudjuk, hogy ez a szörnyeteg nagy valószínűséggel egy óriási tintahal lehetett. Ezek a tintahalak (Architeuthis) akár 10-13 méter hosszúra is megnőhetnek, és hatalmas csápjaikkal valóban félelmetes látványt nyújthatnak. Bár emberre nem veszélyesek, egy ilyen lény kellően megalapozza a Kraken legendáját.
2. Leviatán – a Biblia titokzatos fenevadja
A Biblia egyes részeiben megjelenő Leviatán egy hatalmas, kígyószerű szörnyeteg, amely a tenger mélyén rejtőzik. Egyes elméletek szerint a Leviatán legendáját a tengeri kígyók ihlették, de van, aki úgy gondolja, hogy a szörny nem más, mint egy túlméretezett bálna. Az ókorban ugyanis gyakran összekeveredett a tengeri kígyók és a bálnák látványa a képzelet szülte rémmesékkel.
3. Ariel legendája, avagy a titokzatos sellők
Szinte minden tengerparti kultúrában megtalálható a sellők legendája.
Bár a legtöbb mítoszban a félig hal, félig ember sokszor vonzó, éneklő lényként jelenik meg, ám egyes változatban ezek a lények a hajósok vesztét okozzák.
A sellőkről szóló történetet valószínűleg a manátuszok, más néven a tengeri tehenek látványa ihlette. Ezek az állatok ugyanis gyakran pihennek a felszínen úgy, hogy fejüket kidugják a vízből, és akár első pillantásra emberi alakra is emlékeztethetnek. Tehát ezek a távolról megpillantott manátuszok könnyen válhattak félig ember, félig halként leírt lényekké a tengerészek beszámolóiban.
4. Kharübdisz – a tenger örvénye
Kharübdisz az ókori görög mitológiában lévő hatalmas tengeri örvény, amely képes volt egész hajókat elnyelni. Ez a legenda vélhetőleg egy nagyon is valós jelenségen alapszik: a tengeri örvényképződés alapján alakulhatott ki. A Földközi-tenger egyes szorosainál – például a Messinai-szorosnál – az erős áramlatok találkozása valóban hatalmas örvényeket hozhat létre, ami könnyen elsüllyeszthetett egy-egy kisebb hajót.
5. Loch Ness-i szörny – a modern kor misztikus lénye
Bár a Loch Ness-i szörny nem tengeri, ám méltó helyet kap a legfélelmetesebb vízi szörnyek listáján: a skót felföldön található Loch Ness titokzatos mélysége és hideg vize tökéletes terepet biztosított egy misztikus lény létezésének. Egyes elméletek szerint a „Nessi” néven ismert lény története egy óriási angolna vagy egy ritkán látott vízi emlős félreértett és túlzó leírásából fakad.
De vajon miért félünk a tengeri szörnyektől?
A tengeri szörnyek legendáinak pszichológiai vonatkozásai is izgalmasak: az emberi agy hajlamos arra, hogy a félelmeket különböző fizikai formába öltse, különösen olyan környezetben, amelyet nem tud teljesen megérteni.
A tenger mélye számunkra ismeretlen világot jelent, amelyről kevés információnk van – ráadásul a víz alatti környezet idegenebbnek és ellenségesebbnek hat, mint bármely más élőhely a Földön. Ez a rejtélyesség pedig félelmet kelt bennünk.
Tehát a tengeri szörnyek nemcsak szórakoztató mítoszok vagy rémtörténetek szereplői, hanem az emberi lélek mélyéről feltörő szimbólumai a tudatalatti szorongásainknak és félelmeinknek.
Ma már jól tudjuk, hogy a Loch Ness-i szörny, a Kraken, a Leviatán és az egyéb tengeri szörnyek valószínűleg csak a képzelet szüleményei, ám a tengeri lények iránti vonzalom és rettegés továbbra is élénken él bennünk. Mindazonáltal a tenger sötét mélyén még mindig létezhetnek olyan lények, amelyekről nincs tudomásunk, de a képzeletünk mélyén mégis ott lapulnak - egy csipetnyi misztikumot és titokzatosságot adva az életünkhöz.
Tudtad, hogy évtizedeken át tartotta rettegésben ez a szörnyállat a hajósokat? Kattints ide, és olvasd el a cikket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés