Gyakran mondogatom, hogy Tel Avivba utazni már azért megéri, hogy az ember végigegye az összes legendás helyi specialitást. Az izraeli konyha rendkívül izgalmas, hiszen a klasszikus közel-keleti fogások és a világ minden pontjáról érkező bevándorlók európai kedvencei egy tányéron landolnak, fergeteges fúziós és autentikus fogásokat alkotva.
A leg-leg-legkedvesebb helyi éttermemről már megemlékeztem, ebben az írásban viszont igyekeztem összeszedni a belváros kihagyhatatlan evődéit. Ha pedig sokan kíváncsiak rá, folytatom a tel avivi kajakrónikát Jaffával, az óvárossal. Ám addig is íme a legjobb burger, sushi, pizza és humuszbárok listája – a kontaktokért kattintson az éttermek nevére. Beteávon és el hana wel she fa, azaz jóétvágyat héberül, és arabul.
Hamm, burger!
Ismerős az érzés, amikor akkora burgert kellene átharapni, mint egy csecsemő feje, és nem hajlandó késsel-villával próbálkozni, mert akkor kimaradhat egy-egy fontos összetevő a mega-szendvicsből? Ilyen hamburegerek érkeznek az asztalhoz az Agadir-ben, Tel Aviv legcsodásabb burger bárjában – ahol még a vegánokra is gondolnak. A hatalmas, szaftos vega „hús” pogácsák feketelencséből, sülthagymából és portobello gombából készülnek, de bármelyik szendvics megpakolható extra avokádóval, vagy akár édes csiliszószban marinált grillezett ananásszal.
Pizza pizza pizza!
A pizzakészítést sokan könnyű műfajnak hiszik, pedig a valóságban igazán tökéletes darabbal előrukkolni nem egyszerű. Persze van, aki megelégszik a vastagtésztás, sajttal töltött-szélű amerikanizált változattal, másoknak pedig elég, ha a tészta papír vékony és ropogós, az igazán jó, autentikus pizza a közepén vékony, a peremen pedig pufi, égett buborékok ékeskednek – ez a valódi, nápolyi verzió.
Tel Aviv azon kevés városok egyike, ahol a fanatikus pizzamániások akár az Ízek, imák, szerelmek című könyvből és filmből ismert legendás pizzériában, a Da Michelle-ben is érezhetik magukat: a Da Peppe olasz séfje abszolút autentikus nápolyi pizzákat süt, ezzel kiütve a város eddigi legfelkapottabb, de még így is második legjobb pizzériáját, a HaPizzát.
Ó, szentséges humusz!
A Közel-Kelet legtipikusabb specialitása egyértelműen a humusz – a csicseriborsókrém tahinivel, azaz szezámmagpasztával, citromlével, fokhagymával, olívaolajjal, sóval, borssal kikeverve. Ahány ház annyi recept, ám abban mindenki egyetért, hogy Tel Aviv (sőt, megkockáztatom, az egész térség) legjobb humusza egy kis arab étteremben, az Abu Hassanban kapható. Ezért még kivételt is teszek, és elcsatangolunk a városközponttól: Tel Aviv óvárosának közelében, Jaffában várja a humuszrajongókat ez a kis evőde, amely reggel nyolckor nyit, és amint elfogy a humusz, bezár – addig pedig kígyózó sorokban várják a bebocsátást a turisták és helyiek. A legjobb választás a „meshulas”, azaz „háromszög”, amelyben klasszikus humusz, ennek forró, főzelék-szerű változata a maszabaha, és a babfőzelék izraeli tesója, a ful is főszerephez jut, ám ha valaki nem akar a város déli végéig bumlizni (azaz egy mesébeillő sétát tenni a tengerparton), annak remek alternatíva a Mashawsha Hummus a város szívéven.
Falafel faloda
Aki csak Magyarországon evett falafelt, azt ki kell ábrándítanom – a falafel nem ilyen. Izraelben egyenesen inzultusként kezelné a fogyasztó, ha a zöldséglabdácskák előre megsütött állapotban, mikróban melegítve kerülnének a pitába. A Falafel HaKosem – azaz magyarul falafel varázsló – a Fehér Város legfantasztikusabb csemegéjét kínálja, ráadásul igény szerint teljes kiőrlésű pitában. Az én kedvencem a „mindent bele” változat extra grillezett padlizsánnal, a falafel szendvicset pedig alaposan meglocsolom tahinivel és ambával – ez utóbbi egy csípős mangó mártás, amelytől nagyjából 48 órán án curry-szaga lesz az embernek... de megéri!
Jó reggelt, jó reggelit!
Semmi sem fogható egy izraeli reggelihez – amely a folyton pörgő és rohanó Tel Aviviak számára gyakran a legfőbb étkezés - a nap bármely szakaszában. Erre a lehetőségre csapott le a város kedvenc reggeli-bárja, a Benedict, amely a hét hét napján, a nap 24 órájában várja a látogatókat elegáns reggelivel. Az én kedvencem a vegán verzió, amely csicseriborsóból és kesudióbol készült omlettből, salátából, péksüteményekből és kávéból, vagy frissen facsart gyümölcsléből áll, de egy kis extráért pezsgőkoktélra is cserélhető az ital. Ha pedig az éhes brunch-barátok mind vegánok, nem szabad kihagyni a Meshek Barzilayt, egy bio-reggelizőt, ahol a vegán reggeli két főre egyenesen függőséget okoz.
Streetfood-time!
Bár a streetfood meglehetősen friss trendnek számít Magyarországon, a világ legtöbb nagyvárosában évtizedek óta álldogálnak „titkos” kajás standok, amelyekről csak a beavatottak tudnak, és felkapott kis talponállók, amelyek rendszerint egy specifikus fogásra szakosodnak.
Tel Aviv legnagyobb piaca, a Shuk HaCarmel minden streetfood fan igényét kielégíti: fentről lefelé sétálva a burekásztól – azaz a spenóttal, krumplival, vagy sajttal töltött leveles tésztától – az injirán át – amely egy etióp kenyérlepény tűzpiros curry-vel töltve -, a dim sumig – azaz kínai gőzgombócig – minden kapható. A személyes kedvencem a drúz pita a piac legalján – arról ismerni fel, hogy egy kendős nénike egy fordított wokra emlékeztető tűzhelyen hatalmas palacsinta-szerű képződményeket sütöget, amelyeket tabuléval – azaz petrezselymes kuszkuszsalátával -, labanéval – savanyú krémsajttal -, vagy humusszal tölt meg. Aki pedig kifinomultabb közegre vágyik, választhatja a péntek délelőttönként nyitva tartó Tel Aviv Port piacot, ahol őstermelők és háziasszonyok kínálják a portékáikat a standokon.
Ázsiamánia
A Vong nevű vietnami étterem Tel Aviv Chaps-Élysées-jén, a Rotschield sugárúton csábítja a látogatókat kedvenc ázsiai fogásommal, a gőzölt zsemlécskékkel, amelyeket igény szerint pakolnak meg mindenféle finomságokkal, nekem minden esetben csípős tofuval.
Az izraeli szupermodell, Bar Rafaeli kedvenc éttermeként számontartott Moon sushi a város egyik legmenőbb bevásárló utcáján, a Bograshovon várja a japán konyha szerelmeseit – és a paparazzikat, ha Leo DiCaprió híres exe épp ott tartózkodik.
Bár kétség kívül a Moonban Tel Aviv legjobb sushijáról van szó, ha valakinek vékonyabb a pénztárcája, a Japanika Rotschield-Allenby utcasarki bódéjában sem jár rosszul – melynek isteni finom specialitása, a „Japanko” névre hallgató rántott sushi önmagában kimeríti a „kajapornó” fogalmát.
Kávé, süti, miegymás
„De mindenekelőtt – kávé!” – hangzik a tel aviviak jelmondata, ennek megfelelően pedig a Fehér Városban kimondottan nehéz olyan kávézót találni, ahol ne egy csésze tökéletességet szolgálnának fel.
Az Anastasiában rizs, szója, és házi készítésű mandula tejből is választhatunk – mellé pedig elengedhetetlen a vegán tiramisu. A Xoho kávézó nem kevesebb, mint egyfajta „mindenki otthonakén” működő szociális tér, fergeteges és egészséges shake-ekkel és csodás sütikkel, no meg izgalmas graffitikkel a falon. A Tolat Sfarim egyszerre könyvesbolt és kávézó, ahol világklasszis brownie-t készítenek. A LoveEat és a Landwer kávézók pedig Izrael válaszai a Starbucks-kultúrára – több tucat üzlettel működő láncolatok ezek, ám valahogy mégsem tűnik lélektelennek, a kávé és a kaja pedig mindkét helyen fergeteges.
Ha nincs fagyi, semmi sincs
Bár a tel avivi fagylaltozók szinte mind világklasszisok, és giga adagokat adnak, a legeslegjobb kétségtelenül az Anita, Neve Tzedekben, a város művésznegyedében. Az egyetlen utcában három üzlettel is büszkélkedő cég évről évre megnyeri az „Izrael legjobb fagylaltja” elismerést, ami nem csoda, hiszen friss gyümölcsökkel megpakolt fagyasztott joghurttól gazdag, sűrű csokis és karamellás ízeken át könnyű gyümölcs szorbékig mindenben verhetetlenek.