Minden nyolcadik kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (KGFB) rendelkező autótulajdonosnak az év végén kell felülvizsgálnia a kötelező biztosítását, és régi szerződését megerősítenie vagy új szerződést kötnie. Érdemes odafigyelni, mert a megfelelő kötelező kiválasztásával sokat spórolhat az ember, másfelől a határidő elmulasztása akár milliós büntetéssel járhat – figyelmeztet a Piac és Profit.
Újfajta járműveket is érint a határidő
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a KGFB-szerződéskötésre kötelezett járművek köre 2024. július 16. óta egyes mikromobilitási eszközökre – köztük elektromos kerékpárokra és gördeszkákra, e-rollerekre és egykerekűekre – is kiterjed. A szabályozás akár több százezer tulajdonost érinthet, akik a jövőben nem közlekedhetnek a forgalomban, amennyiben nem kötnek a határidőig kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást.
Az utóbbi években a forgalomban egyre több, korábban nem létező közlekedési eszköz jelent meg, amelyekkel ugyanolyan, de akár komolyabb károkat is lehet okozni, mint korábban ismert társaikkal
– indokolta a bővítés szükségességét Buró Attila, a Gránit Biztosító üzletfejlesztési vezetője, aki szerint azért is érdemes figyelni a határidőre, mert biztosítóváltásra évente egyszer van lehetőség a biztosítási évfordulókor, ehhez viszont a meglévő szerződés felmondásának az évforduló előtt legalább 30 nappal kell beérkeznie a biztosítóhoz.
2009-ig valamennyi szerződés évfordulója a kötés időpontjától függetlenül december 31. volt, de 2010. január 1-jétől már a kötés időpontjához igazodik. Viszont annak a mintegy 800 ezer üzembentartónak, akik 2010 előtt kötötték a biztosításukat, érdemes az év végi határidőt észben tartani.
A mulasztás ugyanis milliós következményekkel járhat: egyrészt szabálysértési eljárást von maga után, de sokkal komolyabb következményekkel is számolni kell egy esetleges károkozásnál. A biztosítással nem rendelkező jármű üzembentartója helyett a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a többi biztosító befizetéseiből létrehozott alapból kártalanítja a vétlen károsultat, ám ezt az összeget teljes egészében visszaköveteli a szerződést nem kötő üzembentartótól. Ha az okozott baleset személyi sérüléssel jár, a kártérítés és ezáltal a visszakövetelt összeg több millió forint is lehet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés