Osvárt Andrea Hollywoodban szeretne befutni

Olvasási idő kb. 6 perc

Osvárt Andrea néhány napra hazaérkezett, hogy az eddig még nem ismert jelenséget, az olasz sörkultúrát népszerűsítse itthon a Peroni olasz márka megbízásából. Az eseményt egy római sajtóút előzte, ahol bemutatták a márkát, és a színésznőnek ott sűrű programja volt, így végül az interjúnkra a római repülőr induló tranzitjában került sor várakozva a budapesti járatra.

Az elmúlt két hónapot Los Angelesben töltötted, ügynököt kerestél, színésziskolába jártál. Dilemma előtt állsz, hogy feladd-e az olaszországi karriered és folytasd-e Amerikában?

Nincs dilemmám, pontosan az történik, amit szeretnék. Januárban le szoktam írni, hogy abban az évben mit szeretnék elérni. Két hónap alatt lett ügynököm, a színészeknek általában évekig tart, amíg felveszik őket, és a jövő héten kezdődik egy olasz-amerikai koprodukciós sorozat, amelyikben főszereplő leszek.

Melyik film lesz ez?

Egy tíz epizódos tévéfilm sorozat. Kicsit ahhoz tudnák hasonlítani, amit Cate Blanchett alakított a The Gift (Rossz álmok) című filmben: egy látnoki képességű nőt, akinek a segítségét a rendőrség bűncselekmények nyomozásakor kéri. Ebben a filmben lesz egy tízéves kislányom, ez lesz az első érett szerepem.

Népszerű téma. Azon túl, hogy év elején leírod, mire vágysz, és azok teljesülnek, vannak spirituális élményeid?

Néha. Legutóbb Los Angelesben egy producerrel volt találkozóm az irodájában, de ő nem volt ott. Otthagytam tehát az asszisztensénél az anyagomat, a videómat, fotóimat. Két nappal később elmentem jógázni, majd a tanárommal úgy döntöttünk, az óra után eszünk valamit. Elmentünk a sarki sushi bárba, ahol egyszer csak a hátam mögül megszólított az asszisztens, és bemutatta a producert, aki szintén ott volt. Még ott megbeszéltünk egy másik találkozót. A sors újra az utamba hozta azt, ami két napja nem sikerült, és ha akartam volna, sem tudtam volna ezt jobban intézni. Miután a nyakamba vettem a világot, és elindultam Los Angeles felé, úgy érzem, az univerzum segít, hogy sikerüljön, amiért mindent megteszek.

Egyszer azt nyilatkoztad, nem vonzanak a nagy, amerikai produkciók, mert soknak nincs mondanivalója. Megváltozott a véleményed erről?

Nem engedhetném meg magamnak azt a luxust, hogy visszautasítsam, ha egy ilyen produkcióra felkérnének. Ha megtenném, mondhatnák, hogy inkább az elmegyógyintézetben a helyem. A pályája elején Charlize Theron is elvállalt kommersz filmeket, később volt lehetősége szerepelni jó filmekben. Penelope Cruz marhaságokban játszik Amerikában, Európában pedig csinálja a jobbnál jobb filmeket Almodovarral.

Valami hasonlót szeretnél te is?

Igen, de egy színész sokszor nem önmaga dönti el, hogy miben játszik, csak ha már olyan pozícióban van, vagy ha önmaga producere lesz, esetleg akkor, ha magát rendezi. Ehhez én még kicsi vagyok.

Az elmúlt hét évet javarészt Olaszországban töltötted, és az interjúidban elmondtad, nem igazán tudtad felvenni az olasz életstílus, mert túl laza volt. Mit gondolsz, az amerikai életstílus mennyire áll majd közel hozzád?

Bármelyik városban is szálltam le eddig Amerikában, úgy éreztem, mintha hazaérkeznék. Az angol nyelv is nagyon könnyen belém ívódott, pedig 24 éves koromban kezdtem el tanulni, amikor egy egyetemi osztálytársam elkezdte velem olvastatni a Micimackót angolul. Szeretem, hogy az amerikaiak profik. Sok a munkamániás, készpénznek veszik, hogy a munkaidőd nem ért véget akkor, amikor ötöt üt az óra, hanem ameddig munka van, addig dolgozni kell.

A feszített munkatempót jobban élvezed?

Munkabíró és maximalista vagyok. Csak úgy tudok elaludni este, ha aznap mindent elvégeztem, amit terveztem. Egy színész élete nem csak abból áll, hogy verseket tanul, és várja, mikor lép színpadra, hanem képben kell lenni, és stratéga módon gondolkozni. Ha összehoz a sors egy vacsorán valamilyen rendezővel, arról illik tudni, hogy kicsoda, milyen filmeket csinált, mennyit hozott a box office-ba.

Arra felkészültél, hogy egy amerikai karrier nem feltétlenül egy európai pálya folytatása, hanem valószínűleg újra kell kezdened?

Ez így fair, én ott még senki vagyok. Szeretem magam új feladatok elé állítani, az ember csak így tud megújulni. Hátradőlhetnék, és leélhetném az életemet Olaszországban azzal a tudattal, hogy ismert vagyok, elértem valamit. De nem tudok hátradőlni.

Egy interjúdban azt mondtad, ha itthon maradtál volna, valószínűleg hazai sorozatokban szerepelnél, de akkor is boldog lennél. Ha elégedett tudnál lenni idehaza is, akkor miért vállaltad a külföldi karrierépítéssel járó kockázatot?

Már nem vagyok abban biztos, hogy boldog lennék. Mindig úgy gondoltam, hogy ha az ember magyarnak születik, vidéken nő fel, turkálókból öltözik gyerekkorában, attól még lehet belőle értéket képviselő ember. Ehhez azonban el kellett jutnom arra a szintre, hogy ne Tamásiban éljek, ne turkálóból öltözködjek. Külföldön tudtam elérni azt az anyagi szintet, ami önállóvá tett. Másrészt akkor vagyok boldog, ha sokat dolgozhatok. Otthon nem tudnám a maximumot kihozni magamból. Ha maradtam volna, irigykedve nézném az amerikai filmeket, és arra gondolnék, hogy én is tudnék ilyen jó lenni.

Tavaly töltötted be a harmincat. Gondoltál arra, hogy Amerikában mennyire rövid időd lesz a karrieredet építeni? Azt mondják, egy filmszínésznőnek negyven éves koráig kell mindent elérnie.

Ebben van valami. Persze vannak kivételek, például Helen Mirrer, de amíg el nem játszotta Erzsébet királynét, senki sem tudta róla, hogy kicsoda. Valóban nagyon rövid egy filmszínésznő pályája Hollywoodban, Sharon Stone vagy Demi Moore reklámokból él. Tegyük fel, hogy két év múlva kapok egy jó szerepet Amerikában, ami egy évvel azután a mozikba kerül, és abban lát egy rendező, aki felkér a következő filmjére, amit megint csak egy év múlva mutatnak be. Hipp-hopp 37 leszek, és még csak akkor indul be a karrierem.

Ebben a tervben van helye a gyerekvállalásnak?

Mindenképpen. Az az egyetlen dolog, ami egy színésznőt megmenthet attól, hogy elkallódjon lelkileg. Gyerek nélkül rengeteget sérülhet amiatt, hogy mindig utazik, folyton más emberekkel dolgozik más országokban, kapcsolatokból ki-be száll. Volt több hosszú kapcsolatom is, de az életmódom nem nagyon teszi lehetővé a normális párkapcsolatot. Remélem, találok majd egy olyan férfit, aki megérti a munkámat, és ha megérdemli, akkor nagyon szívesen felfüggesztem a pályámat a család kedvéért egy-két évre. Úgy érzem, rám férne a pihenés. Szeretnék már mást is kipróbálni, nem mindig csak a színészkedést. A színész munkájával mindössze az a baj, hogy nem a saját művészetét csinálja. Egy szobrász azt teszi, amit akar, mi viszont kénytelenek vagyunk egy rendezőnek megfelelni, még ha más véleményünk is van az adott szerepről.

Volt idő, amikor Londonba vágytál. Erről letettél?

Nem, csak oda túl korán mentem, nem voltam még akkor igazán színész. Épp a hetekben találkoztam az ottani ügynökömmel, aki ezután írt egy mailt, hogy mennyire megváltoztam az elmúlt négy év alatt, egészen komoly referenciáim vannak, le van taglózva. Ha akarok még vele dolgozni, kezdjük el most. Arra törekszem, hogy minden területen képviseljen valaki. Van már ügynököm Berlinben, Rómában, Londonban, Los Angeles-ben.

Eközben idehaza epizódszerepet játszottál a Poligamy című filmben. Miért volt fontos számodra az a film?

Sikerszaga volt, amikor egy éve elolvastam a forgatókönyvet. Orosz Dénest tehetségesnek tarzottam, tudtam, ez lesz az első filmje, ehhez a projekthez szívesen adtam az arcom. Általában az egész filmet nézem, nem csak a szerepet. Inkább játszom kis szerepet egy jó filmben, mint főszerepet egy rosszban. Kérdezték tőlem az ismerőseim: Andi, miért vállaltál epizódszerepet, amikor neked a főszerepet kellett volna alakítanod? A karakter közel állt hozzám: egy olyan lány, aki csinos, szép, aranyos, és egy hétköznapi kapcsolatban él. Ez a film segít, hogy az ember azonosuljon azzal, hogy az ő kapcsolata is ugyanolyan hétköznapi, és rájöjjön, lehet, hogy az én barátnőm nem a világ legjobb fenekű csaja, de aranyos, jól megvagyunk, és néha kicsit uncsi. Ez a normális.

Mi az, amit legutóbb tanultál a színészetről Amerikában?

Azt, hogyan alakítsak drogost. Mindegyik szernek megvan a maga speciális hatása, és az is adott, hogy bizonyos személyiségtípusok mely drogokhoz nyúlnak. Kerestük az ok-okozati összefüggéseket, érdekes megismerés volt. Soha életemben nem nyúltam drogokhoz és nem is tervezem. Azt kérdezték tőlem néhányan, Andi, ha drogost kell játszanod, miért nem mész el egy klubba, ahol beszívott emberekkel találkozhatsz, vagy miért nem szívsz be a forgatáson? Nem akarok, mert színész vagyok, az a dolgom, hogy hitelesen eljátszak valamit anélkül hogy az igaz lenne.

Melyik drogos élmény a legnehezebb színészi feladat?

Csak kokainos gyakorlaton vettem részt. Úgy magyarázták, hogy képzeld el, az agyad helyén rózsaszín vattacukor van, csak azon keresztül látsz, közben azt érzed, hogy kis pókok mászkálnak a nyakadon, ezért állandan mocorognod, vakaróznod kell. Ha megnézed Heath Ledger legutolsó interjúját, ő ezt csinálja. Ezért is érintett meg ez a gyakorlat.

Dénes Dóra
Dénes Dóra
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Szülőség

Évente 250 ezer gyermek tűnik el Európában – és ez a magyar családokat is érinti

Egyes becslések szerint évente 250 ezer gyermek tűnik el Európában. Van, aki néhány órán belül előkerül, olyan is, aki napokig, hetekig nincs meg, és van, akit soha nem találnak meg. Soha nem került elő a hatéves Etan Patz sem, aki 1979. május 25-én reggel iskolába indult, de sajnos nem érkezett meg oda. Az ő emlékére jött létre az eltűnt gyermekek világnapja.

Életem

Ez a randizás 37 százalékos szabálya: megmutatja, mikor találhatod meg az igazit

A Psychology Today magazinban megjelent matematikai modelleken alapuló „37 százalékos szabály” szerint a szingliknek a párkeresésre szánt időszakuk első harmadát puszta tapasztalatszerzésre kellene fordítaniuk a randialkalmazásokon, hogy egy konkrét küszöbértéket átlépve felismerjék azt a partnert, aki mellett érdemes végleg lehorgonyozniuk.

Offline

Dödölle, slambuc, csíramálé: kitalálod, honnan származnak?

Szinte nincs is olyan ember, aki a barátaival beszélgetve ne eszmélne rá, hogy egy-egy étel, ami számára gyerekkorában teljesen hétköznapi volt, másoknak vagy teljesen ismeretlen, vagy egészen más névvel illetik. Ennek többnyire az az oka, hogy az eltérő tájegységek lakói másképpen neveznek olyan ételeket, amik egyébként igen hasonlóan készíthetők el. Te meg tudod mondani az alábbi ételekről, hogy honnan származnak?

Életem

Százezres összeget kaphatsz, ha bankot váltasz: ezek a feltételek

Ma már nemcsak az alacsony számlavezetési díjak vagy a modern mobilbanki szolgáltatások miatt éri meg bankot váltani. Több pénzintézet is komoly jóváírásokkal próbál új ügyfeleket szerezni. Egyes akciókban akár 100-150 ezer forintot is kaphatnak azok, akik új számlát nyitnak, és teljesítik a bank által szabott feltételeket.

Életem

Így írd meg az önéletrajzodat, hogy behívjanak interjúzni

Az első benyomás egy új állásra jelentkezésnél gyakran már az önéletrajznál eldől. A pályázó ilyenkor nemcsak a szakmai múltját mutatja meg, hanem azt is, hogyan gondolkodik saját magáról, mennyire tudja kiemelni az erősségeit, és képes-e az adott pozíció szempontjából relevánsan bemutatkozni.

Offline

Ezért lett a patkó a szerencse szimbóluma

Ott lóg a vidéki házak ajtaja felett, kulcstartókon hordjuk, és még az esküvői gratulációkra is rányomtatjuk, de vajon miért pont a patkó lett a világ egyik leghíresebb kabalája? A válaszért egészen a sötét középkorig kell visszautaznunk az időben, ahol egy dörzsölt kovácsmester, egy pórul járt ördög és a gonosz szellemektől való rettegés örökre összefonódott a lótartás ezen alapvető kellékével. Utánajártunk, hogyan költözött a szerencse a vasba, és annak is, hogy végül felfelé vagy lefelé fordítva kell-e a falra szögeznünk.

Testem

Nem csak esztétikai kérdés a korai őszülés: meglepő okok állhatnak a hátterében

Fehér hajszálak a húszas vagy harmincas évek elején? Bár a legtöbben azonnal a hajfesték után nyúlnak, a korai őszülés hátterében a genetikán kívül komoly egészségügyi figyelmeztetések is állhatnak. A krónikus stressz, a rejtett pajzsmirigyproblémák, valamint a szervezetünk számára kulcsfontosságú vitaminok és nyomelemek hiánya mind felgyorsíthatják a folyamatot. Utánajártunk, miért nem szabad puszta esztétikai kérdésként kezelni az idő előtti őszülést, és mit tehetünk a folyamat lassítása, vagy akár visszafordítása érdekében.

Offline

Ilyen volt az élet a csillagos házakban

A túlzsúfolt lakásokban nem ritkán nyolcan-tízen is szorongtak egyetlen szobában, miközben sem áram, sem víz, de még elegendő élelem sem jutott a gettó lakóinak.

Offline

Ezért faragták félelmetesre a vízköpőket: nem csak az esővíz elvezetésére szolgáltak

Vicsorgó démonok, torz pofák és félelmetes hibrid lények bámulnak ránk a gótikus katedrálisok tetejéről. Bár a legtöbben tudják, hogy a vízköpők az esővíz elvezetésére szolgáltak, a középkori építészek nem puszta funkcionális csatornának szánták őket. A hátborzongató figurák mögött egy pusztító folyami sárkány legendája, a gonosz szellemek elleni spirituális védelem és a középkori analfabéta tömegeknek szánt vizuális megfélemlítés állt. Utánajártunk a legfélelmetesebb építészeti elemek titkait rejtő mítoszoknak.

Offline

Magyar származású kalligráfusnak köszönhetjük a Coca-Cola feliratot

Ott van a hűtődben, az utcai plakátokon és a mozikban is, mégis kevesen tudják, hogy az egyik leghíresebb amerikai logó mögött valójában egy magyar menekült fia áll. Louis Madarasz nemcsak a „toll királya” volt, de az ő zseniális szépírása tette világhírűvé a Coca-Cola feliratát. Ismerkedjünk hát meg a San Antonió-i magyar kalligráfus történetével, aki örökre megváltoztatta a reklámgrafikát.