A klímaváltozás és az emberi globalizáció révén Európa több országában, így nálunk is mind nagyobb számban jelennek meg idegenhonos szúnyogok – írja a Házipatika. Ezek olyan veszélyes fertőző betegségek terjedésében játszhatnak szerepet, mint például a Dengue-láz, a Chikungunya-láz, a nyugat-nílusi láz, a Zika vagy a malária, amelyek akár járványt is okozhatnak. Az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) szakemberei éppen ezért szorosan nyomon követik az inváziós fajok hazai elterjedésének alakulását.
Ezek a szúnyogok egzotikus betegségeket hordozhatnak
Dr. Soltész Zoltán biológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa a portál kérdésére elmondta, a Magyarországon eleve 50 őshonos szúnyogfaj mellett az utóbbi mintegy tizenöt év során három újonnan betelepült faj az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog.
Az utóbbiak eredeti élőhelyükön faodvakban szaporodnak. Azért tudtak mégis invázióssá válni, mert az imágók más víztestekben is kikelhetnek, legyen szó akár egy kamion vagy egy hajó különféle üregeiről. Amikor aztán a jármű valahol csapadékkal és kellően meleg környezettel találkozik, az új egyedek egy hét alatt repülő rovarokká fejlődnek. Az ázsiai fajok tehát lényegében emberi segítséggel jelentek meg náluk. A szakember szerint
az inváziós fajok jelentősége abban rejlik, és azért érdemes kiemelten foglalkozni velük, mert sokkal többféle és az emberre nézve veszélyesebb kórokozó terjesztésére képesek.
„Nem minden csípőszúnyogfaj képes minden szúnyog által terjesztett kórokozót hordozni. Ehhez szükség van bizonyos mértékű kompatibilitásra a csípőszúnyog és a kórokozó között. A hazai fajok például ismereteink szerint nem alkalmasak arra, hogy a Dengue- és a sárgaláz vírusát terjesszék, az inváziós fajok viszont igen” – mutatott rá Soltész Zoltán.
Hozzátette, a járványok kialakulásának két alapfeltétele van: hogy egyaránt jelen legyen a betegség és a kompetens vektor, amely azt terjeszteni tudja: magyarán a feltétel az, hogy elegendő számban legyenek jelen az országban az inváziós szúnyogok. Ilyen tekintetben intő jel, hogy ugyan alacsony esetszámmal, de trópusi betegségek évről évre felbukkannak Magyarországon is.
Soltész Zoltán mindezek ellenére úgy vélte, egy-egy szúnyogcsípés, illetve a fertőzésveszély miatt egyelőre nincs okunk a félelemre, ám
nem valóságtól elrugaszkodott feltevés, hogy a jövőben hazánkban is kialakuljanak számottevő járványok.
Te is segíthetsz a kutatóknak
A szakemberek a Szúnyogmonitor projekt keretében gyűjtenek adatokat az inváziós fajok hazai elterjedéséről. Amennyiben úgy sejted, hogy inváziós szúnyogot találtál, e-mailben, valamint a spanyol fejlesztésű MosquitoAlert applikáción keresztül küldhetsz nekik fotót az észlelésről. Ha pedig netán sikerül épségben megfognod egy példányt, levélben is elküldheted azt az Ökológiai Kutatóközpontnak. A kutatók a megadott elérhetőségen keresztül értesítenek, hogy valóban inváziós szúnyogfajt találtál-e. Ne feledd: lakókörnyezetedben egyénileg te is tehetsz a szúnyogok ellen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés