„Ahhoz, hogy egy házasság ne a bíróságon érjen véget, már a kezdetek kezdetétől tennünk kell azért, hogy a boldogító igen valóban élethosszig tartson” – javasolja Galambos Balázs, a Szépen Válj El Válásközpont alapítója, aki kollégáival együttműködve házassági-válási mentorként már számos esetben segített, hogy megmentsék a házasfeleket a válástól. A szakemberrel a házasság hete alkalmából beszélgettünk.
Mi a hosszú és boldog házasság elengedhetetlen alapja?
Mindenképpen kellenek közös célok, szükséges a hasonló gondolkodás, a jó szexuális élet, a humor, és elengedhetetlen a tolerancia és a kompromisszumkészség.
Mi az oka annak, hogy száz házasságnak több mint a fele válással végződik?
A válóok legtöbb esetben a megcsalás, de oka lehet a szakításnak az elfejlődés, és az is, ha a szülők nem tudnak megbirkózni a gyerek születésével járó pozitív stresszel. Gyakori, hogy a felek elhidegülnek egymástól, vagy hogy a közös célok elvesznek.
Mi kell ahhoz, hogy egy házasság még a legreménytelenebbnek hitt helyzetben is megmenthető legyen?
Két házasságtípus létezik. Vannak az úgynevezett projektházasságok, melyeket általában az mozgat, hogy mind a nő, mind pedig a férfi gyermeket szeretne. Adott egy 41 éves informatikus férfi, aki egy multicégnél dolgozik, jól keres, nincs káros szenvedélye, és ráadásul hűséges típus. Szemet vet rá a cég 39 éves pénzügyes dolgozója, aki azt gondolja, az informatikus jó lesz neki férjnek. A férfinak sincs kifogása a kollegina ellen, hiszen a szülei már jó ideje „terrorizálják” azzal, hogy mikor lesz már unoka, barátnője is régen nem volt már, úgy gondolja, jó lesz neki feleségnek a kolléganője. Elindul egy kapcsolat, ami csupán csak olyan célokra van ráfektetve, mint a házasság, a házépítés és a gyerekek. Miután ebben a kapcsolatban nem az érzelem dominált, az ilyen kapcsolatot nem lehet megmenteni.
A másik párkapcsolattípus az, ami a fentivel ellentétben a szerelemre épül. Tételezzük fel, hogy férj és feleség évfolyamtársak voltak az egyetemen, ott jöttek össze egymással. Segítettek egymás házi dolgozatát megírni, beutazták Európát, rájöttek, hogy milyen jó fej a másik, és összeházasodtak. Nagyon szerették egymást, karriert építettek, jöttek a gyerekek, és az évek előrehaladtával egyszer csak elkezdett a kettőjük között lévő kommunikáció haldokolni, ezzel együtt elfelejtették egymás szeretetnyelvét, és kihűlt a hitvesi ágy is. Ezek a kapcsolatok, ahol valaha volt szerelem, sokkal inkább megmenthetőek, mert vissza lehet ásni addig a pontig, ahol megtalálhatók a szeretetnyelvek.
A konfliktus pedig kommunikációval feloldható, rendezhető, ilyenkor párterápiával, intimitásmentoringgal és egyéni coachinggal segíteni is tudunk a hozzánk fordulóknak.
Mi lehet a végkifejlete egy ilyen sokoldalú terápiának?
Ha érzékelhető a pozitív változás, akkor azt követően egy kapcsolati szerződést írnak alá a felek, és ezzel zárul is a folyamat. Ez a mintegy húszoldalas dokumentum rögzíti, hogy a felek mit vállalnak és mit várnak el érzelemi, kommunikációs és szexuális szempontból a szövetségük és az elköteleződésük érdekében.
Szerepel a szerződésben, hogy mi az, amit egyenként szolgáltatni tudnak, és mi az, amit nem hajlandóak elviselni a továbbiakban.
Tulajdonképpen ezzel a szerződéssel megmentik a kapcsolatukat.
Mi az oka annak, hogy a válókeresetek nagy részét a nők indítványozzák?
Ez azért van, mert a férfiak kényelmesebbek és sajnos igénytelenebbek is egy párkapcsolatban, mint a nők. A férfiak sokkal tovább elviselnek egy monoton, rossz állapotban lévő párkapcsolatot, és ezt is csak nagyon ritkán akarják felbontani. A férfiak ráadásul nagyon gyakran nem tudják kommunikálni sem az igényeiket, sem a konfliktusukat, és általában segítséget sem szeretnek kérni. Azt is csak kevesen ismerik fel, hogy addig jó, amíg a nő hisztizik.
Amikor a nő már nem hisztizik, hanem megnémul, akkor már baj van.
A férfiak sokszor észre sem veszik, hogy ez annak a jele, hogy a nő a párkapcsolatot menet közben lezárta.
Hol van az a pont, ahonnan még visszahozható a válság szélére jutott házasság?
Erre nincs általános recept, a párterápián menet közben derül ki, hogy életképes-e még egy kapcsolat, vagy sem. A kérdés egyébként érdekes, mert hozzánk nem házasságot menteni jönnek elsősorban a párok, hanem válni. De tíz válni készülő párból háromnak vagy négynek meg tudjuk menteni a házasságát. Ez egy nagyon szép arány ahhoz képest, hogy eredetileg válni jönnek.
Mit kellene tenni annak érdekében, hogy ne fusson zátonyra egy házasság?
A férfiaknak nem lenne szabad befejezniük az udvarlást, valamint folyamatosan „szolgáltatniuk” kellene a nő számára legfontosabb három „árucikket”, a figyelmet, az érdeklődést és a csodálatot. A hölgyeknek a kulcs a férfiakhoz a figyelem, az érdeklődés és az elismerés triója lehet. A férfival éreztetni kell, hogy remek férj, apa, szakember és valódi biztonságot nyújt a családnak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés