6 jel, hogy ideje szakítani

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Egy tartós párkapcsolat befejezését alaposan meg kell fontolni, de vannak körülmények, amikor ez az egyetlen jó megoldás.

Ahhoz, hogy egy házasságban megmaradjon a szerelem, megmaradjon a vágy mindkét félnek rengeteget kell tudatosan, aktívan tennie: figyelnie, kommunikálnia, alkalmazkodnia, igyekezni megérteni a másikat, és az igyekezni megérteni azt is, hogy ő maga hogyan működik abban a viszonyban. Egy tartós kapcsolatban az embernek együtt kell átvészelnie a másikkal a természetes, normatív kríziseket, amilyen például a gyerek születése vagy a szülők halála, és a nem vártakat, mint egy betegség vagy a munkahely elvesztése, együtt kell megküzdeni a kemény mindennapokkal, az időhiánnyal, az anyagi problémákkal, és még rengeteg egyedi stresszorral. Ráadásul a személyes boldogsághoz még az is kevés, ha mindez megvan, egy párkapcsolatban ugyanis az embernek rengeteget kell tennie önmagáért is, azért, hogy az ember saját lényével, mindennapi életével, céljaival is összhangban legyen. Boldog párkapcsolatban tartósan élni tehát kemény. Nem véletlenül válnak el annyian.

Viszont azért lelépni egy házasságból, felforgatni a családot, mert a szerelem és a vágy elmúlt – igaz, nem tettünk érte meg mindent, hogy visszaszerezzük – nem túl bölcs dolog. Ha ugyanis nem tanuljuk meg hogyan kell (vagy kellene) őrizni azt, akkor a következő körben sem indulunk túl jó esélyekkel. Nem véletlen tehát az sem, hogy a második házasságok még az elsőknél is gyakrabban végződnek válással.

A szakítás és a válás messze nem mindig megoldás, különösen, ha azt is figyelembe vesszük, milyen lelki és gyakran anyagi megterheléssel jár ez a feleknek, hogy mennyit szívnak a gyerekek és mennyire nehéz megbirkózni ilyenkor az elkerülhetetlen magánnyal. Mégis vannak helyzetek, amikor nincs értelme halogatni a döntést: van, hogy menni kell. 

Rosalind Sedacca  párkapcsolat- és válás-coach most a Huffington Postban szedte össze azt a hat viselkedésformát és attitűdöt, ami az ő szakmai tapasztalata szerint egyértelmű jele annak, hogy ideje lezárni egy házasságot. 

A bántalmazó kapcsolatból szabadulni kell

Többször írtunk már arról, hogy hiába az ígérgetés, hiába a cukiskodás, a könyörgés egy újabb esélyért, hiába az időszakos nyugalom: a bántalmazó fél bántalmazó marad. Ezekből a kapcsolatokból nagyon nehéz kiszállni, ahogy nagyon nehéz egy ilyen kapcsolatból szabadulva új életet kezdeni, mégis, az ilyen helyzetekben ez az egyetlen megoldás. 

A folyamatos kontroll és birtoklási vágy megnyomorít

A fizikai bántalmazás látható és kézzelfogható, szemben a lelki bántalmazással, pedig ennek hatása éppen annyira súlyos, éppen annyira megnyomorítja az ember személyiségét, életét. A lelki bántalmazás egyik formája a másik személyes szabadságának korlátozása, a másik élete feletti túlzott kontroll gyakorlása. Egy olyan kapcsolatban, ahol az ember nem rendelkezik a saját életével, ahol a másik dönti el mi a helyes vagy a helytelen viselkedés, hogy kivel lehet és nem lehet találkozni, kapcsolatot tartani, mire lehet és nem lehet költeni, ahol ha az ember nem a másik elképzelései szerint cselekszik, akkor konfliktusra számíthat, nem lehet egészséges, teljes életet élni. Még akkor sem, ha a másik tökéletes magyarázatokkal áll elő arra miért az a helyes és a jó, ahogy ő látja a világot. 

Aki folyton kritizál az bántalmaz

A folyamatos kritika, a gúny, a másik hangulatváltozásoktól függő értékelése az önbizalmat roncsolja, hiszen az ember ilyenkor gyakran magában keresi a hibát. Ez a viselkedés ráadásul konstans készenléti állapotot teremet, egy olyan otthont, ahol soha sem lehet nyugodt. Ahol pedig mindig résen kell lenni, hogy a másik ne essen nekünk, ott bántalmazásnak vagyunk kitéve, még akkor is, ha ezt nehezen fogadjuk el. 

Sedaccán kívül egyébként számos gyakoroló párterapeuta is azt hangoztatja, hogy egy kapcsolatban a folyton felbukkanó kritika egy hatalmas villogó felkiáltójel. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem lehet véleményünk a másik viselkedéséről, életvezetéséről, szokásairól, hogy nem adhatunk hangot annak, ha valamivel nem értünk egyet. A kérdés az, hogy ezt miért tesszük és hogyan. 

Amikor a kölcsönösség csak álom

Ha egy kapcsolatban az ember saját kényelme, érdekei háttérbe szorulnak, ha mindent a másik igényeinek és elvárásainak kell alárendelni, ott a partnert nem érdekli önmagán kívül más. Egy egészséges párkapcsolat fenntartása mindkét féltől alkalmazkodást kíván, kölcsönösséget, és ha ez nem teljesül, akkor soha nem élhetünk majd teljes életet. 

Tisztelet nélkül nem megy

Aki bántalmaz – testileg vagy lelkileg – aki korlátoz, aki folyamatosan kritizál, az nem tiszteli a másikat, a személyiségét, a határait. Tisztelet nélkül pedig képtelenség egészséges, szereteten alapuló viszont fenntartani. Ahol elveszik a tisztelet ott a párkapcsolat – vagy bármilyen emberi kapcsolat – alapjaiban remeg meg, és ezt helyreállítani szinte lehetetlen feladat. Ahol pedig az alapokkal van a baj, onnan menni kell.

Ha mindenért a másik a hibás az régen rossz

Az, hogy senki sem tökéletes, hogy mindenki hibázik, közhely, mégis sokan képtelenek ezt saját magukra vonatkoztatva elfogadni. Azokkal, akik képtelenek felelősséget vállalni saját hibáikért, és minden rosszat a másiknak tulajdonítanak, nem lehet és főleg nem is szabad tartósan együtt élni. 

Bár a felsorolt viselkedésmódok kívülről, tényszerűen felsorolva mind nyilvánvalóan negatívak, élhetetlenek, de közelről, belülről tapasztalni ezeket teljesen más érzés. A bántalmazó partnernek mindig van magyarázata, az ember pedig tele lesz kétségekkel, önváddal, megfelelési vággyal. Idővel az ember beleszokik az ilyen életbe is, és fel sem merül benne, hogy lehetne máshogy, hogy lehetne jobb. 

Érdemes tehát mindig szem előtt tartani, hogy a jó párkapcsolatban az ember biztonságban érzi magát, támogatva, tisztelve. A jó kapcsolat lelkileg táplál, többek vagyunk tőle, képesek vagyunk benne együtt fejlődni, növekedni, kiteljesedni. Ahol ez nincs meg, ott érdemes plusz energiákat befektetve, akár külső segítséggel dolgozni mindezen. Ahol azonban nincs esély mindennek az elérésére, azt a kapcsolatot el kell engedni, bármi legyen is az ára. 

Írjon nekünk!

Segítségre, tanácsra van szüksége? Kérjük, írjon nekünk a divanycoach@mail.index.hu címre, és mi válaszolunk itt, az Ego blog life coach sorozatában, természetesen olvasóink névtelenségét megőrizve!

Steiner Kristóf például örömmel válaszol külföldön új életet kezdők, spirituális útkeresők, étkezési zavarokkal küszködők vagy szexuális orientációjuk, származásuk miatt kirekesztett olvasók kérdéseire, kéréseire.

Kuna Gábor pszichológus, család- és párterápiás tanácsadó, az ÖNSEGÍTŐ Személyiségfejlesztő Műhely szakmai vezetője szívesen válaszol munkahellyel, munkahelyi konfliktusokkal és kudarcokkal, felnőttkori pályaválasztással és élethelyzeti döntésekkel, illetve családi krízisekkel kapcsolatban is. Révész Renáta Liliána családterapeuta és gyásztanácsadó, akihez bátran fordulhatnak családi, házassági, nevelési problémákkal, gyász, válás, trauma, stressz okozta nehézségekkel és pályaválasztási, munkahelyet érintő kérdésekkel is. A life coach csapat tagja továbbá Sákovics Diana pszichológus, aki szívesen segít párkapcsolati és szexuális problémákkal, magánnyal, függőséggel, életvezetési válságokkal kapcsolatban. Írjon nekünk bizalommal, igyekszünk segíteni!

Enterol

Készülj tudatosan a nyaralásra!

Az Enterol alkalmazható az utazással összefüggő, fertőzéses eredetű hasmenés megelőző kezelésére is. Az Enterol alkalmazását 5 nappal az utazás előtt már érdemes megkezdeni és az utazás teljes
időtartama alatt folytatni.
Te már becsomagoltad?

Enterol – A tudatos probiotikumválasztás.

hirdetés

Advertisement
Sákovics Diana
Sákovics Diana
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

A Gulag titkos börtönnyelve ma is él: kiberbűnözők használják

A titkos nyelvek évszázadok óta segítik a különböző közösségeket abban, hogy kívülállók ne értsék meg a beszélgetéseiket. Oroszországban azonban létezik egy kifejezetten érdekes nyelvi rendszer, amely a bűnözői világból indult, majd a Gulag táborokon keresztül milliókhoz jutott el – és ma is él egy bizonyos formában.

Offline

Elfogyott a vászna, azbesztcement lapokra festett zománcfestékkel – ma milliókat érnek Picasso remekművei

A második világháború utáni hiánygazdaságban nem volt könnyű művésznek lenni: Pablo Picassónak sem spanyol vászon, sem drága olajfesték nem jutott, amikor 1946-ban berendezte műtermét a dél-franciaországi Antibes kastélyában. A zseniális alkotó azonban nem jött zavarba: olcsó háztartási zománcfestékkel, valamint építkezésekről maradt azbesztcement lapokra skiccelte fel a huszadik század legmeghatározóbb remekműveit.

Édes otthon

Itt a friss lista: 30 magyar településen rendeltek el vízkorlátozást

A tartós kánikula és a hirtelen megugró lakossági vízfogyasztás miatt rendkívüli intézkedések bevezetésére kényszerültek Zala megye számos településén. A Zalavíz Zrt. hivatalos tájékoztatása szerint a víziközmű-rendszer tartalékai teljesen kimerültek, így a szolgáltatási területen nemcsak jelentős nyomáscsökkenésre, hanem egyes helyeken már átmeneti vízhiány kialakulására is számítani lehet a következő napokban.

Életem

Normális a Velencei-tó rekordalacsony vízszintje: rosszul gondolkodunk a jelenségről

A Velencei-tó vízszintje Agárdnál elérte a történelmi mélypontnak számító 53 centimétert, ami a hajóforgalom leállításához vezetett. Dr. Boromisza Zsombor, a MATE egyetemi docense és tájépítészmérnöke szerint azonban a probléma nem a vízhiányban, hanem az alkalmazkodási válságban gyökerezik, mivel hibásan és mereven egy üdülésre optimalizált medenceként gondolkodunk a tóról.

Életem

52 ezer forintos büntetést kockáztat a magyar sofőrök fele

Egy friss német kutatás szerint az autósok több mint fele bevallotta, hogy vezetés közben már használta a mobilját. A jelenség Magyarországon sem ritka, egy hazai felmérés alapján a sofőrök közel fele nyúlt már kézben tartott telefonhoz menet közben, pedig ezért akár 52 ezer forintos bírság és 3 büntetőpont is járhat.

Mindennapi

Nyári veszély az utakon: erre figyelmezteti az autósokat a Kamara

Országszerte zajlik az aratás, ezért a következő hetekben több kombájnnal, traktorral és szállítójárművel találkozhatunk a közutakon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra kéri az autósokat, hogy ezek mellett a megszokottnál is óvatosabban közlekedjenek.

Édes otthon

Tönkreteheti a fát, ha így szeded le a gyümölcsöt

A gyümölcsszüret végén hajlamosak vagyunk a nehezen elérhető, legfelső ágakon hagyni az utolsó szemeket azzal a megnyugtató gondolattal, hogy jó lesz az a madaraknak. Ez a jóhiszemű zöld reflex azonban hatalmas csapda a kertünk számára. Ha a fán felejtett cseresznye sérült vagy rothadni kezd, az aszalódó szemekből úgynevezett „gyümölcsmúmiák” képződnek, amelyek a legveszélyesebb gombás fertőzések téli menedékhelyei. Ha nem takarítjuk le az ágakat, a trehány szüreteléssel szó szerint egy biológiai időzített bombát hagyunk a fán, ami jövő tavasszal a teljes termést, hosszú távon pedig magát a fát is elpusztíthatja.

Offline

Melyik folyó partján fekszik Varsó? Nehéz földrajzkvíz

Európa nagyvárosai nem csak kedvelt úti célnak számítanak, történelmük és földrajzi fekvésük miatt is különlegesek. Kvízünkkel tesztelheted, mennyire vagy tisztában azzal, hogy melyik hol, mely folyó mentén vagy tenger mellett helyezkedik el.

Testem

Sokszor éveken át félrediagnosztizálják ezt a krónikus betegséget: memóriaromlással is jár

Éveken át tartó vándorló fájdalom, állandó kimerültség, ijesztő memóriazavarok és koncentrációs problémák – mégis minden laborlelet negatív. Sokan nem is sejtik, de a reumatológiai betegségek egyik leggyakoribb, mégis legnehezebben felismerhető kórképe állhat a háttérben. A fibromyalgia sokáig az orvosi szkepticizmus céltáblája volt, ma már azonban tudjuk: nem hipochondriáról van szó, hanem arról, hogy az idegrendszer szó szerint felerősíti a fájdalmat, a betegek agyát pedig egy állandó, bénító köd, a „fibro-fog” uralja.