Európa jövője a tét: katasztrofális viszonyokra készülhetünk

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Tudjuk, hogy az egyre szélsőségesebb időjárás már nem a távoli jövő fenyegetése, hanem a jelen valósága. Tudományos szakértők szerint Európának sürgősen fel kell készülnie akár 3 Celsius-fokos globális felmelegedésre, különben a kontinens súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel nézhet szembe.

A globális hőmérséklet-emelkedés Európában arányaiban komolyabb következményekkel járhat, mint a világ számos más térségében – olvasható a The Guardian oldalán.

Felmelegedés: kritikus fordulópont a klímaváltozásban

A század végére a Föld átlaghőmérséklete akár 2,8–3,3 fokkal is meghaladhatja az iparosodás előtti szintet. Ez messze túlmutat azon a célon, amelyet a világ országai a Párizsi Megállapodás aláírásakor vállaltak.

A klímaváltozás hatására bekövetkező felmelegedés csak a kibocsátás gyors és jelentős visszafogásával mérsékelhető
Fotó: fhm / Getty Images Hungary

A szakértők szerint Európa már most is fizeti a felkészületlenség árát. Az elmúlt években pusztító áradások, rendkívüli hőhullámok és kiterjedt erdőtüzek rázták meg a kontinenst. A nyári forróság évente tízezrek életét követeli Európában, és a kutatások szerint ezek jelentős része összefügg a fosszilis energiahordozók okozta felmelegedéssel.

Egy friss jelentés fontos üzenete, hogy a felmelegedés elleni védekezés nem megoldhatatlan feladat.

A városi zöldterületek bővítése, az árvíz elleni védművek megerősítése és az éghajlati kockázatok kötelező felmérése mind olyan lépések, amelyek mérsékelhetik a károkat.

A szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az alkalmazkodás lehetőségei nem végtelenek. Éppen ezért továbbra is a legfontosabb feladat az üvegházhatású gázok kibocsátásának gyors és jelentős visszafogása.

Európa számára kettős a feladat jelenleg: egyszerre kell mérsékelni a felmelegedés ütemét és felkészülni a legrosszabb forgatókönyvre. A tét nem kisebb, mint a kontinens élhetősége a következő évtizedekben.

A felmelegedés hatására a gleccserek drámai visszahúzódása figyelhető meg. Így születnek ma már új szigetek. Olvasd el az ezzel kapcsolatos cikkünket is.

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Endrész Tímea
Endrész Tímea
Újságíró, szerkesztő
Érettségi után színitanodában szerzett színész oklevelet, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán folytatta tanulmányait, miközben az államigazgatásban dolgozott. Az írás mindig is része volt életének, gyermekének születését követően blogolni kezdett, hamarosan pedig már a legnagyobb női lapoknál dolgozott újságíróként és szerkesztőként, majd podcastet indított. 2024 nyarán csatlakozott a Dívány csapatához szerkesztő-újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Sejtszinten borítja fel agyad működését ez az állapot

Egy friss kutatás szerint a depresszió nemcsak a hangulatot és a gondolkodást érinti, hanem egészen a sejtek szintjéig hatással lehet az agy működésére. A tudósok olyan változásokat találtak az agy és a vérsejtek energiaellátásában, amelyek segíthetnek megérteni, miért jelentkezik a tartós fáradtság, a motivációhiány vagy a „lelassult” gondolkodás ennél az állapotnál.

Édes otthon

Ezeken a helyeken lehet azbeszt a te otthonodban is

Sokan úgy gondolják, hogy az azbeszt rég betiltott építőanyagként a lakásokban már sehol sem okozhat problémát. Azonban Magyarországon ma is rengeteg olyan épület, melléképület és udvari szerkezet áll, amely tartalmazhat azbesztet – gyakran úgy, hogy a tulajdonosok erről nem is tudnak.

Életem

Felújítják az egyik budapesti hidat: így hat a forgalomra

Felújítják a Hajógyári-sziget fő megközelítési útvonalát jelentő K-hidat. Az eredetileg ideiglenesnek szánt szerkezet teljes körű rekonstrukciójára a Budapest Közút Zrt. pályázatot írt ki, a kivitelezés pedig várhatóan 2026 őszén indulhat.

Testem

Ez történik a testeddel, ha minden nap zöld teát iszol

A zöld tea nemcsak a koffein miatt hasznos, hanem az antioxidánsai miatt is. A hatás maximalizálásához napi 3-4 csészényi tea kell, lehetőleg nem forrásban lévő vízzel leöntve, illetve számolni kell azzal is, hogy a zöld tea negatívan hat a vas hasznosulására.

Offline

Férfiruhában kémkedett a japánoknak a kínai hercegnő: hadsereget is vezetett hazája ellen a Kelet Gyémántja

Mandzsu hercegnőnek született, de a japán hadsereg legveszélyesebb titkos fegyvere lett belőle. Josiko Kavasima élete a huszadik századi történelem egyik legbizarrabb kémhistóriája: a hercegnő szakított a női szerepekkel, férfiruhát öltött, és saját hadsereget vezetve segítette Japánt Kína lerohanásában. A „Kelet Gyémántjaként” ünnepelt kémet a háború után a kínaiak nemzeti árulóként fogták perbe, és sorsa drámai véget ért. Utánajártunk a Távol-Kelet legrejtélyesebb, férfiruhás női kémének elképesztő és tragikus életének.