Prostituáltból lett a tengerek ördöge a rettegett kínai kalóznő

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fénykorában 80 ezer tengeri haramiának parancsolt minden idők legsikeresebb kalózkapitánya, a kínai Csen-Ji Sao: a Vörös Lobogós Flotta úrnője örömlányként kezdte karrierjét, azonban férfiakat megszégyenítő ravaszságának és taktikai érzékének köszönhetően élet és halál ura lett belőle a Dél-kínai-tengeren.

Elcsábította a kalózvezért, és megkapta a flotta felét

A későbbi rettegett kalózvezér 1775-ben, Si Jang néven látta meg a napvilágot a dél-kínai Kuangtung tartományban – gyerekkoráról, származásáról és szüleiről semmit sem tudunk, annyi azonban gyanítható, hogy nem nemesi, sőt, kifejezetten szegény családban nőhetett fel, ugyanis már kora tizenévesen Kanton városába került egy úszó bordélyházba, ahol prostituáltként segítette saját és családja megélhetését. Kínában akkoriban nem csupán törvényesnek, de megbecsült szakmának is számított a prostitúció; az örömlányok kifejezetten művelt, intelligens hölgyek voltak, akik gyakran az asztal alá itták férfi vendégeiket, és igen csinos összegeket rakhattak félre a gazdag kereskedők birtokában lévő bordélybárkákon – ennek dacára többségük (érthető módon) börtönként tekintett hivatására, melyből igen nehezen lehetett kiszabadulni.

Hasonlóképpen gondolkodott Si Jang is, aki idővel az egyik legkeresettebb kurtizánná vált Kantonban, kuncsaftjai között találunk katonatiszteket, gazdag kereskedőket, de a császári udvar kegyenceit is, őt azonban elsősorban az foglalkoztatta, miként tudja befolyásos kapcsolatait felhasználni a kitörés érdekében. A szerencse 1801-ben mosolygott rá, amikor megismerkedett a Vörös Lobogós Flotta névre hallgató kalózbanda vezérével, Csen-Jivel: szépségével és jól informáltságával gyorsan az ujja köré csavarta a tengeri haramiát, aki feleségül kérte őt; egyes források szerint ez úgy történt pontosan, hogy Csen-Ji embereivel rajtaütött a bordélyon, és zsákmányként kizárólag a csinos örömlányt követelte.

A pár konkrét házassági szerződést írt az esküvő előtt – nem tudni, vajon a szerelem vagy inkább üzleti érdekek vették rá erre a feleket –, melyben Csen-Ji 200 hajót és mintegy 20 ezer kalózt számláló flottája felét odaadta menyasszonyának, ezzel nemcsak hitvesévé, de birodalma második emberévé téve őt. Mindez kevésbé meglepő annak tükrében, hogy az ázsiai kalózok másként működtek, mint európai és amerikai társaik: a kalózkodás Kínában gyakran családi vállalkozásnak számított, a feleségek férjükkel együtt harcoltak, a hajókon pedig több generáció élt együtt, akik mindnyájan kivették a részüket az „üzletből”.

Csen-Ji Sao, a rettegett kalózvezér
Fotó: Culture Club / Getty Images Hungary

Férje halála után átvette az irányítást

Csen-Ji és Si Jang között a kezdetektől kiváló volt az összhang, közös ügyködésüknek hála a Vörös Flotta korábban sohasem látott létszámot és erőt ért el – 1804-re a teljes hajóhad már 400 járművet és legalább 60 ezer kalózt számlált –, minden idők legjelentősebb és leghalálosabb tengeri bűnszervezetévé vált. A titok a konföderációszerű felosztásban rejlett: a házaspár több más, kisebb-nagyobb kalózflottával egyesítve szövetséget hozott létre, melynek tagjai szorosabban, lazábban kapcsolódva egymáshoz közösen végzik tevékenységüket és osztoznak a javakon.

A sikeres kalózházasság és üzleti szövetség a férj halálával ért véget 1807-ben, amikor Csen-Ji tengeri vihar áldozatául esett, mások szerint Vietnámban gyilkolták meg, a kínai kalózok ugyanis szép hasznot húztak a szomszédos országban dúló polgárháború harcoló feleinek megsegítéséből. Si Jang azonnal magához ragadta a Vörös Flotta irányítását, és a Csen-Ji Sao, vagyis „Csen-Ji özvegye” nevet felvéve gondoskodott a töretlen folytatásról. Nem csak férje pótlását, saját utódlását és a dinasztia továbbélését is elintézte, összeházasodott ugyanis nevelt fiával, Csan Paóval, aki egyszerű halászfiúból lett a kalóz házaspár protezsáltja, és már Csen-Ji életében a feleség szeretője, nem meglepő tehát, hogy az özvegy őt tette meg tengeri birodalma alkirályának.

Kiváló taktikusnak és véreskezű vezetőnek ismerték

Igazi kalózkirálynővé emelkedve Csen-Ji Sao korlátlan hatalomra tett szert, nem csupán a Dél-kínai-tengeren parancsolt, de szülőhelye, Kuantong provincia is gyakorlatilag az ő kezében volt, az innen szedett védelmi pénzekből és a tengeri kereskedőhajók megvámolásából busás vagyonra tett szert. Uralma alatt a Vörös Flotta – a korabeli szemtanúk szerint – már 1000 nagyobb és 800 kisebb hajóból, valamint 80 ezer főből állt, ezzel minden idők legnagyobb kalózflottájának számít: összehasonlítva, az angol kalózlegenda, Sir Francis Drake fénykorában alig 200 hajó felett parancsolt.

Kínai kalózbárka
Fotó: Roman1979 / Getty Images Hungary

A tengerek úrnőjének természetesen gyakran kellett hadat viselnie a hatalmát megtörni kívánó brit, portugál és kínai császári flottával szemben, kiterjedt kémhálózatának köszönhetően azonban szinte mindig jóval korábban értesült a támadásokról, és így képes volt sikeres védelmi taktikát kieszelni. A legenda szerint egy alkalommal a csata előtt kihirdette az ellene küldött kínai hajóhadnak, hogy megkíméli azok életét, akik átállnak az ő oldalára: a hírre 63 hajó dezertált, és csatlakozott teljes legénységével a kalózokhoz.

Csen-Ji Sao vaskézzel uralkodott flottája fölött, szigorú rendeletekkel szabályozta a kalózkodást: szinte minden kihágásért halálbüntetés járt, azonnal kivégezték például azt, aki ellenszegült a parancsnak, lopott a közös zsákmányból, engedély nélkül elhagyta a hajót, megerőszakolt egy foglyul ejtett nőt, sőt, még a házastársi hűtlenkedésért is élete árával fizetett az elkövető. A zsákmányt mindig bele kellett adni a közösbe, ezután az azt megszerző hajó 20 százalékot kapott belőle, a többit pedig igazságosan elosztották a flotta többi tagja között.

Előnyös feltételek mellett vonulhatott nyugdíjba

A kalózkirálynő rettegett uralma végül alig három évig tartott, a bukást egy túlságosan vakmerő akció hozta el számára: 1809 szeptemberében a Vörös Flotta megtámadta a portugálok egyik legjelentősebb kikötőjét, Makaót, azonban alaposan elszámították magukat a védelmi erők létszámát és kitartását illetően. A rövid zsákmányszerző portya három hónapig tartó ütközetsorozattá fajult, melynek során a portugálok tönkrevágták a kalózflotta jelentős részét, legalább 300 hajó és 30 ezer kalóz veszett oda a reménytelen küzdelemben.

Csing úrnő, a Csen-Ji-Sao alakja által ihletett kalózvezér <i>A Karib-tenger kalózai: A világ végén</i> című filmben
Fotó: Disney / IMDb

A flotta jelentősen meggyengült, rengeteg vazallus otthagyta Csen-Ji Sao és Csan Pao birodalmát, és önálló bűnözői tevékenységre kezdett, a tengerek úrnője ezért úgy döntött, inkább szögre akasztja a kalózcsizmát, és nyugdíjba vonul. Sikerült egy előnyös megállapodást kötnie a kantoni kormányzóval, melyben megígérte, hogy feloszlatja a teljes flottáját, és minden kalóztevékenységgel felhagy, cserébe teljes amnesztiát, nemesi címet és 20 hajót kap a kormánytól – ígéretét betartva férjével Kantonban telepedtek le, ahol a közélettől távol maradva egy kaszinót és egy bordélyt üzemeltettek sikeresen, a párnak egy lánya is született.

Csan Pao 1822-ben a tengeren lelte halálát, az immár kétszeresen megözvegyült és vállalkozásaiból tetemes vagyonra szert tett Csen-Ji Sao viszont több mint 20 évvel túlélte őt: 1844-ben békésen, családja körében hunyt el 69 éves korában.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Rudolf Dániel
Rudolf Dániel
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nem csak köhögésre jó: szúnyogcsípés ellen is bevetheted a lándzsás útifüvet

A legtöbb kerti gyepben szinte fűnyírásról fűnyírásra felbukkan, mi pedig sokszor gondolkodás nélkül, bosszankodva rántjuk ki a földből mint haszontalan gyomot. Pedig a lándzsás útifű a népi gyógyászat egyik legnagyobb szuperhőse. Ez a végtelenül egyszerű növény a nyári szezonban is igazi életmentő lehet – különösen akkor, ha ellepnek minket a kellemetlen szúnyogok.

Életem

Csak ebben az esetben tesz boldoggá a minimalizmus

A minimalizmus sokak számára vonzó életstílus: kevesebb tárgy, több tér, letisztult otthon és gondolatok. De vajon tényleg mindenkit boldoggá tesz, aki kipróbálja? Egyre több kutatás és tapasztalat mutatja, hogy csak bizonyos helyzetekben hoz valódi elégedettséget.

Testem

Hiába veszel drága sampont: ezek a szokások ártanak a legtöbbet a hajadnak

Hajlamosak vagyunk vagyonokat költeni a legújabb csodasamponokra, luxusbalzsamokra és méregdrága hajpakolásokra, miközben a fürdőszobából kilépve szinte azonnal tönkretesszük a hatásukat. A hajmosás utáni rutinunk tele van olyan berögzült, észrevétlen mozdulatokkal, amelyekkel szép lassan leamortizáljuk a hajszálainkat. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket szinte mindannyian elkövetünk.

Mindennapi

Veszélyes androidos vírus terjed: kifoszthatja a bankszámládat

Adathalász módszerekkel terjesztik azt a vírust, amely egy hasznos, eszközök közötti kommunikációt biztosító funkciót használ ki pénzügyi csalásokhoz. Telepítése után gyakorlatilag a teljes képernyő és a billentyűzet is megfigyelés alá kerül, így a bizalmas adatok megszerzése sem jelent akadályt.

Mindennapi

200 ezer alatt nincs budapesti albérlet: brutális a júniusi áremelkedés

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok a diákok és fiatalok, akik idén nyáron keresnek kiadó lakást a fővárosban. Bár a felsőoktatási ponthatárokat csak július 23-án teszik közzé, az albérletpiac már júniusban komoly árszintemelkedést produkált. A budapesti átlagos bérleti díj egyetlen hónap alatt 6,4 százalékkal emelkedett, elérve a 285 766 forintot.

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.