Ha megfelelően készülünk fel az orvoslátogatásra, akár gyorsabban is sorra kerülhetünk. Mutatjuk, mit kell tennünk ennek érdekében, és azt is, mi az, amitől még a legedzettebb orvosok háta is borsódzik.
A magyar egészségügy alapvető átalakuláson ment keresztül a koronavírus megjelenésének köszönhetően. Az egészségügyi személyzet hamar átállt a hibrid működésre, és számtalan doktor rendel és segít online formában is. A Vakcinainfó – Az orvos válaszol nevű Facebook-csoport is ekkoriban alakult, több tízezer embernek nyújtanak online formában segítséget a legváltozatosabb egészségügyi témákban. A csoport egyik vezető adminja meg is osztotta a tagokkal, miként érdemes viselkedni az orvosnál, ha a lehető leghatékonyabban gyógyulnának.
Így tudja a beteg az orvos munkáját segíteni
Az orvosok napról napra hatalmas mennyiségű beteggel találkoznak akár online, akár személyesen. Utóbbi esetben elkerülhetetlen a személyes kontaktus, de nem mindenki van azzal tisztában, hogy ennek alapvetései is vannak.
Ugyan az orvos segít a betegnek meggyógyulni, de bizony a beteg is segíthet abban, hogy ez a folyamat zökkenőmentes legyen – összegezte a csoportban Fábián Sebestyén, miért is szükséges alapvető illemszabályokról és praktikus tanácsokról tájékoztatni a betegeket.
Bár evidenciának tűnhet, hogy időben érkezzünk a rendelésre, mégis fontos ezt hangsúlyozni. A legjobb az, ha a beteg 15 perccel az időpont előtt érkezik, így van lehetősége előkészülni igazolványaival, orvosi leleteivel.
Szakadt pólóban és büdösen inkább ne menjünk orvoshoz
A szétkoptatott AC/DC-póló és a fesztiválszag maradjon másik alkalomra – ajánlja a szakértő. S mivel a rendelések egy részén elkerülhetetlen a fizikai vizsgálat, erősen ajánlott fürdeni és fogat mosni is.
A táskánkban előkészítve tartsuk tajkártyánkat, és személyazonosító okmányainkat, nem ezernyi törzsvásárlói kártya között keresgélve, netán a táska tartalmát a betegfelvételi pultra öntve kutassunk utánuk. Ezzel nemcsak a becsekkolás gyorsabb, de a várakozók és a személyzet idejét sem raboljuk feleslegesen. Legyenek nálunk a leletek is, hiába az elektronikus rendszer, bármikor szükség lehet rájuk. Egy papírra írjuk össze a szedett gyógyszerek nevét és pontos adagolását, ha fejből nem tudjuk.
Ne méltatlankodjon, ne szidja az orvost és annak felmenőit az, aki kihagy egy korábbi konzultációt vagy vizsgálatot.
A csáó helyett használjunk kevésbé modern köszönési formákat, az orvosok a tegeződést sem kedvelik, hacsak nem beszélték meg előre betegeikkel.
Doktor Gúgli sem a barátjuk, szeretik a diagnózist tünetek alapján saját maguk felállítani – az ötleteléssel, javaslatokkal csak az időt húzzuk, senki nem fog vastagbél-csavarodást diagnosztizálni vizsgálatok nélkül azért, mert mi előző este éppen arra ismertünk rá a tüneteink alapján. Az orvosok nem kérnek ötleteket sem a vizsgálatokhoz és a terápiához, és kifejezetten rosszul viselik, ha valaki „hallott róla a tévében”, a „szomszédnak is használt”, és „nem ér rá betegnek lenni”, olyannyira, hogy eleve egy listányi tennivalóval érkezik, hogy gyorsan túl legyen a vizsgálaton.
Idő és türelem
Fábián Sebestyén szerint ez a kettő a legfontosabb. Betartani az utasításokat, igénybe venni az előírt kivizsgálásokat és együttműködni az orvossal. Ha így teszünk, biztosan sokkal gördülékenyebb lesz a gyógyuláshoz vezető folyamat is.