Ez az 5 dolog alattomosan gyomorégéshez vezet

Egyébként egészséges élelmiszerek és szokások okozhatnak gyomorégést

GettyImages-1193643364
Olvasási idő kb. 5 perc

Nemcsak az alkohol vagy a citrusfélék okozhatnak gyomorégést, hanem olyan ételek, italok, szokások is, amikről nem is gondolnád. Összeszedtük most ezeket.

Biztosan előfordult már veled, hogy a barátaiddal voltál vacsorázni, vagy egy nagy családi ebéden vettél részt. Jóízűen ettél, jól érezted magad, aztán egyszer csak el kezdett égni a gyomrod. Kellemetlen szituáció, ami elrontja az ember napját. Pláne, ha a gyomorégés éjszaka érkezik, amikor aludnál.

Ha rendszeresen van ilyen problémád, akkor már biztosan tudod, hogy az alkohol, a szóda, a paradicsomszósz és a citrusfélék sajnos gyakran okoznak ilyen panaszokat, azonban akad néhány étel és ital, vagy éppen szokás, amiről nem gondolnád, hogy az állhat a gyomorégés hátterében.

1. Kávé, valamint fekete és zöld tea fogyasztása

Sokak reggelijének fontos összetevője a kávé vagy a koffeintartalmú tea, sőt előfordul, hogy napközben is iszunk egy-egy csészével, csakhogy a kávé a gyomorégés egyik fő kiváltója. Valamint bizonyos típusú teák is, nevezetesen a fekete tea és a zöld tea. A koffein savas refluxot okoz. Ellazíthatja a nyelőcső alsó záróizmát, ami lehetővé teszi, hogy több gyomorsav kerüljön a nyelőcsőbe. Van azonban néhány tea, amit nyugodtan lehet fogyasztani, ilyen a gyömbértea mézzel vagy a bodzatea, amik egyaránt segíthetnek a tünetek enyhítésében a tünetek súlyosbítása helyett.

A kávé is gyomorégést okozhat.
A kávé is gyomorégést okozhat.tommaso79 / Getty Images Hungary

2. Elég a nassolásból, a csokoládé is árthat

A csokoládé az egyik olyan édesség, amiről szomorúan megállapíthatjuk, hogy nem tesz jót az érzékeny gyomornak. Ennek több oka is van. Az egyik az, hogy a csokoládéban van koffein, amitől, a kávéhoz és a teához hasonlóan, a nyelőcső alsó záróizma ellazulhat, ami több gyomorsav bejutását eredményezheti a nyelőcsőbe, gyomorégést okozva. Valamint a csokoládéban van még egy teobromin nevű vegyület is, ami szintén ellazíthatja a nyelőcső alsó záróizmát.

3. Étkezés edzés előtt

Bár az edzés nagyon fontos ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, mozgás esetén pedig nagyon kell figyelni a megfelelő tápanyagbevitelre, de ha túl hamar kezdesz sportolni evés után, az szintén gyomorbántalmakat okozhat. A szakértők azt javasolják, hogy evés után várj két órát, mielőtt olyasfajta edzést végzel, amely nyomást gyakorol a gyomorra, mert savas refluxot válthat ki. Ezeken kívül nem javasoltak az ugráló gyakorlatok, és a jóga bizonyos pózai, amik megzavarhatják a gyomrod. A jól átgondolt, rendszeres testmozgás azonban enyhítheti a tüneteket. Kísérletezd ki, hogy melyek azok a gyakorlatok, amelyeket szeretsz végezni, és jobban érzed magad tőle.

4. Gyomorégést okozhat, ha túl gyakran étkezel

A szakértők szerint egy másik szokás, amely gondot okozhat, ha nem hagyunk elegendő időt az étkezések között. Három-négy órás szünetekre van szükség az étkezések és a nassolnivalók között, ha hosszú távon szeretnéd egészségesen tartani az emésztőrendszeredet. Ennek az az oka, hogy az étkezések közötti szünetek segítenek megtisztítani az emésztőrendszert, és segítik az izmokat, hogy megfelelően összehúzódjanak, és az ételt lefelé tolják. 

A túlméretezett adagok elkerülése is hasznos lehet. Ezeket nehezebb megemészteni, és a hosszú emésztés alatt a bélben lévő baktériumok túlzott mennyiségű gázt termelnek. Mindezek növelik a gyomortartalom visszafolyásának kockázatát.

5. Étkezés lefekvés előtt néhány órán belül

Még egy fontos tényező van, amit érdemes észben tartani az étkezéssel kapcsolatban, és ez szintén az időzítéssel függ össze. Lefekvés előtt nem szabad enni, mert az emésztőrendszernek szüksége van legalább néhány órára, hogy az étel eltűnjön a gyomorból, mielőtt lefekszel. Ha fekvő helyzetbe kerülsz, amikor még mindig emésztődik az étel, könnyebben visszajut az emésztőnedvvel együtt a nyelőcsőbe. Az éjszakai gyomorégés még a fogzománcot is károsíthatja. 

A rendszeres gyomorégés a reflux tünete lehet.
A rendszeres gyomorégés a reflux tünete lehet.Peter Dazeley / Getty Images Hungary

Mit takar a gyomorégés? 

A gyomorégés a reflux leggyakoribb tünete, és általában a mellkasban érzékelhető, égő érzésként írják le a betegek. Ha időnként tapasztalod, az azért nem jelenti azt, hogy refluxod van, szimplán lehet, hogy a korábban felsorolt ételek, italok és szokások okozzák. Ha azonban gyakran érzel kellemetlen égő érzést a nyelőcsövedben, akkor gyanakodhatsz refluxra. 

A gyomornak, ha rendesen működik, egy irányba kellene „pumpálnia” az ételt, aminek a szájtól a nyelőcsőig, a gyomorig és a vékonybélig kell haladnia. De ha a gyomortartalom egy része visszakerül a nyelőcsőbe, vagyis sav és emésztőnedvek jönnek vissza, az irritálja a nyelőcsövet, akár fájdalmat is okozva. Az még normális, ha kismértékű emésztőnedv-visszafolyást tapasztalsz, de ha mindez fájdalomérzettel jár, akkor már gyomorégésről beszélhetünk.

Ha szeretnéd tudni, hogy hogyan segíthetsz a refluxos tüneteiden, olvasd el ezt a cikkünket. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek