Az orvosok szerint még mindig kevés olyan kutatási eredmény áll rendelkezésre, amely alátámasztja mindazt a jótékony hatást, amit az almaecetről állítanak. Abban azonban a kutatók is egyetértenek, hogy az almaecet fogyasztása biztonságos lehet, ha mértéket tartunk. De ne feledkezzünk meg arról a számos egyéb, nem egészségmegőrzéssel kapcsolatos előnyéről sem, amivel megkönnyíti számunkra a haj- és a bőrápolást, vagy az otthonunk tisztán tartását.
Ezt tartja a tudomány az almaecetről
Az almaecet igen népszerű és ismert gyógyír sok mindenre a népi gyógyászatban. Évszázadok óta használjuk nemcsak a konyhában, hanem a természetgyógyászatban is. A kutatások azt mutatják, hogy az almaecet számos egészségügyi tulajdonsággal rendelkezik, beleértve bizonyos antimikrobiális és antioxidáns hatásokat.
Nézzük, hogy a kutatások szerint az almaecetnek tulajdonított egészségügyi előnyök valóban szolgálhatnak-e alternatívaként számunkra.
Kis mennyiségű ásványi anyagot tartalmaz
Az almaecetet egy kétlépcsős erjesztési eljárással állítják elő, először alkohollá, majd 5-6 százalékos ecetsavvá alakítják. Ez adja az ecet erős, savanyú illatát és ízét. A kutatók úgy vélik, hogy ez a sav felelős az almaecet egészségügyi előnyeiért.
Az almaecet nem bővelkedik vitaminban vagy ásványi anyagban, csak kisebb mennyiségű káliumot, kalciumot és magnéziumot, illetve bizonyos aminosavat és antioxidánsokat tartalmaz.
Segíthet elpusztítani a káros baktériumokat
Az ecet segíthet a kórokozók, köztük a baktériumok elpusztításában. Az ecetet hagyományosan tisztításra és fertőtlenítésre, körömgomba, tetvek, szemölcsök és fülfertőzések kezelésére használják.
Az ecet kiváló élelmiszer-tartósítószer is. Kutatások igazolják, hogy meggátolja például az E. coli baktérium elszaporodását, ezzel együtt pedig azt, hogy az élelmiszerek megromoljanak.
Csökkenti a vércukorszintet
A kutatások közül az almaecet egyik legmeggyőzőbb pozitív előnye a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének segítésében mutatkozik meg. A vizsgálatok szerint az almaecet jelentősen javíthatja az inzulinérzékenységet egy magas szénhidráttartalmú étkezés során, illetve jelentősen csökkentheti a vércukorszintet és az inzulinválaszt.
Egy cukorbetegeken végzett tanulmány arról számolt be, hogy két evőkanál almaecet elfogyasztása lefekvés előtt 4 százalékkal csökkentette az éhomi vércukorszintet másnap reggel.
Számos egyéb, de embereken elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy az almaecet segíti az inzulin működését, és étkezés után csökkentheti a vércukorszintet.
Segíthet a fogyásban
Az almaecet hatásai közül talán a legismertebb, hogy segít a fogyásban. Igazolt tény, hogy az ecet növeli a teltségérzetet, ezáltal arra készteti a fogyókúrázókat, hogy kevesebb kalóriát fogyasszanak.
Emellett egy 175 elhízott emberen végzett vizsgálat kimutatta, hogy a napi almaecet-fogyasztás csökkenti a hasi zsírt és minimálisan a testsúlyt is.
Az almaecet nemcsak az étvágyat csökkenti, hanem segíti az emésztést, képes meggyorsítani az anyagcserét és vízhajtó hatású.
A változások azonban nem egyik napról a másikra következnek be, mivel az almaecet hosszú távon fejti ki igazán hatását, de rendszeres fogyasztással és megfelelő étrenddel kiegészítve sokat tehetsz a fogyásért és az egészséges emésztésért.
Az almaecetből étkezés előtt 10-15 perccel javasolt fogyasztani; evőkanalanként csupán mindössze három kalóriát tartalmaz, ami nagyon alacsony.
Megőrzi a szív egészségét
Az almaecettel végzett állatkísérletek arra utalnak, hogy az almaecet csökkentheti a koleszterin- és trigliceridszintet, valamint számos egyéb szívbetegség kockázati tényezőjét. Patkányokon végzett vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az almaecet csökkenti a vérnyomást, ami igen gyakran szívbetegséghez és veseproblémákhoz vezet.
Egyelőre azonban nincs bizonyíték arra, hogy az almaecet megóvná a szív egészségét az emberek esetében is.
Gyógyítja a bőrbetegségeket
A bőr természetes módon enyhén savas kémhatású. Az almaecet helyileg használva segíthet a bőr természetes pH-értékének helyreállításában, ezzel javítja a bőr védőrétegét. Antibakteriális tulajdonságai miatt az almaecet segíthet megelőzni az ekcémával és más bőrbetegségekkel összefüggő bőrfertőzéseket.
Vannak, akik hígított almaecetet használnak arclemosó tonikként, hogy megakadályozzák a baktériumok elszaporodását és a foltok kialakulását.
Enyhíti a napégést és a csípést
A felsoroltak mellett az almaecet vízzel hígítva, borogatásként hatékonyan enyhíti a napégés tüneteit, valamint a különféle csípések okozta duzzanatot és kellemetlen érzést.
Adagolás és használat módja
Az almaecetet az étkezések során, ételek hozzávalójaként építhetjük be a legegyszerűbben a mindennapjainkba. Összetevője lehet a salátaönteteknek vagy a házilag készített majonéznek.
Vannak, akik vízzel hígítva italként fogyasztják. A szokásos adagok napi 1-2 teáskanál (5-10 ml) vagy 1-2 evőkanál (15-30 ml) almaecet, amit egy nagy pohár vízben kell elkeverni.
A legjobb, ha kis adagokkal kezdjük a fogyasztást, mert a túl sok ecet káros mellékhatásokat okozhat, például károsítja a fogzománcot és kölcsönhatásba léphet számos gyógyszerrel.
Nem mindenkinek javasolt az almaecet
Fontos megjegyezni, hogy az almaecet a hagyományos gyógymód része, nem pedig gyógyszer, éppen ezért nincs hivatalos iránymutatás a szedésére vonatkozóan. Kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy hosszú távú vagy nagy mennyiségű almaecet-használat során milyen hatások várhatók.
Ha vércukorszint csökkentésére használják a cukorbetegek, beleértve az inzulint alkalmazókat is, számolniuk kell azzal, hogy csökkenhet a káliumszintjük. Ugyanezen okból az almaecetet jobb elkerülnie annak, aki vizelethajtó gyógyszert szed.
Gasztroparesisben vagyis késleltetett gyomorürülésben szenvedőknél, ahol a táplálék mozgása a gyomor és a vékonybél között lelassul, az almaecet ronthatja a tüneteket, ezért jobb elkerülni a fogyasztását.
Az is aggodalomra adhat okot, hogy a savas italok, mint például az almaecet, károsíthatják a fogzománcot. Elővigyázatosságból célszerű megfelelően hígítani az ecetet, soha ne fogyasszuk tisztán, és ne kortyolgassuk egész nap. Az is segíthet, ha az almaecet fogyasztása után friss vízzel kiöblítjük a szájat.
Azok, akik vényköteles gyógyszert szednek, mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal annak érdekében, hogy biztonsággal fogyaszthatják-e az almaecetet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés