3 éves koruktól dolgoztatták a gyerekeket Amerikában: így éltek

Lewis Hine, Glass works, midnight, Indiana, 1908
Olvasási idő kb. 2 perc

Ma már elképzelhetetlennek tartjuk, ám pár generációval korábban a világ számos pontján általánosnak számított a gyermekmunka. Volt, ahol már 3 évesen is dolgozniuk kellett a legkisebbeknek.

Lewis Hine amerikai fényképész az első világháborút megelőző években készített fotósorozatot az amerikai gyermekmunkások életéről. Képein a rideg valóság csapja arcul a szemlélőt. 

Lewis Hine fotóin keresztül bepillantást nyerhetünk az amerikai gyerekmunkások egykori életébe
Lewis Hine fotóin keresztül bepillantást nyerhetünk az amerikai gyerekmunkások egykori életébeWikimedia Commons

Lewis Hine az Országos Gyermekmunka Bizottság fényképészeként dokumentálta a mindennapjaikat, beutazva több államot. A kiskorúakat alkalmazó mezőgazdaságokban, gyárakban és bányákban is készített felvételeket. Célja az volt, hogy „a gyermekek és fiatalok munkával kapcsolatos jogait, tudatosságát, méltóságát, jólétét és oktatását” növelje.

Nagyon hamar munkába álltak a gyerekek a múlt században

A 19-20. század fordulóján bekövetkezett óriási gazdasági változások ugyanis nemcsak a felnőtt munkavállalók életére voltak hatással. A tömegével a városokba áramló egykori vidéki lakosság nem egyedül, hanem családostul érkezett, és a gyermekek keresetére is szükség volt ahhoz, hogy a létfenntartáshoz elegendő pénzt megkeressék, de ez még úgy is nehezen ment, ha az egész család robotolt. Mint kiderült, akár már 3 évesen is dolgozni küldték a gyerekeiket.

Az apró kezek oda is befértek, ahová a felnőtteké nem: jobb esetben csupán baleset volt a vége
Az apró kezek oda is befértek, ahová a felnőtteké nem: jobb esetben csupán baleset volt a végeArterra / Getty Images Hungary

Bár korábban, a családi gazdaságokban és az otthoni munkákra is befogták őket, az a típusú segítség egészen másnak bizonyult, mint amivel a városba költözők gyermekeinek szembesülniük kellett. A munkaidő 10-14 órán át tartott, sok esetben kifejezetten egészségtelen körülmények között. Az apró termetű, kis kezű gyermekek sok olyan feladatot el tudtak végezni, amit a felnőttek már nem, így egészen extrém munkakörökben is dolgoztatták őket a gépek között, melyek akár csonkolhatták is végtagjaikat. A levegőben keringő por és mérgező anyagok sokakat megbetegítettek. 

Valamivel jobban jártak, akik a mezőgazdaságban vállaltak munkát. A kevesebb szabállyal járó idénymunkák azonban a kiszámíthatatlan időjárás, a hideg, az eső vagy a fagy miatt hasonlóképp megviselték a gyermekek szervezetét. Nem sokkal Hine fotósorozatát követően, talán annak hatására is, szabályozták a gyermekek által végezhető munkák jellegét, és a munkavállalók korhatárát is 10 éves kor fölé emelték Amerikában. 

Korábban az európai gyermekmunkások helyzetéről is írtunk már, ide kattintva tovább olvashatsz a témáról.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek