Talán már elgondolkodtál azon, hogy miért barázdált a téli csizma gumitalpa vagy az autó kerekei. Nedves, nyirkos vagy egyenesen vizes felületen ez a barázdáltság biztosítja a jobb tapadást. Hihetetlennek tűnik, pedig igaz:
a bőrünkön fürdés közben keletkező ráncok is valami hasonlóért alakulnak ki.
Segítségünkre vannak ezek a ráncok a bőrön?
A szervezet annyira gyorsan kapcsol, hogy egy rövidebb fürdőzés már elegendő számára, és azonnal válaszreakciót indít a testet körülvevő nagy víztömegre. Az idegek parancsára a bőr alatti erek összehúzódnak. Míg a belső réteg összezsugorodik, a külső hirtelen túl bőnek mutatkozik, és megjelennek a ráncok. Ez az a jelenség, amire mi azt mondjuk: "kiázott a bőröm." Pedig valójában csak segíteni akar nekünk ezzel a test.
Erről az idegrendszertől kapott parancsról kutatók azt állítják, hogy evolúciós okokra vezethető vissza. Ugyanis,
a ráncok segítségével a vízben könnyebb megfogni bármilyen tárgyat, és jobb tapadást is biztosít a vizes felületekhez,
ahogy a téli csizma vagy az autógumi barázdái is. A ráncosodás tehát egy évezredek alatt kifejlesztett természetes testi "lájfhekk" lehet, amely meleg vízben általában már 3,5 perc után jelentkezik.
Ha Budapest valamelyik patinás fürdőjében szeretnéd tesztelni bőröd ráncosodási képességét, előbb olvasd el ezt a korábbi cikkünket is, érdekelni fog.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés