Ha te is innen szeretnél fogyni, szakíts a beidegződésekkel, vagyis ne felülésekkel próbálkozz, mert a szakemberek szerint jóval hatékonyabb gyakorlatok is a rendelkezésedre állnak. A Prevention ezekből gyűjtött össze tizenötöt.
Burpee
Négyütemű (esetleg ötütemű) fekvőtámaszként ismertük meg az iskolai tesiórákon, burpee néven viszont már a CrossFit-termekben kacérkodunk vele. Bárhogy is nevezed, ez a lendületes, felugrással kombinált fekvőtámasz rengeteg izmot megmozgat, ezért fontos fegyvered lehet a pocak elleni harcban. A törzs mellett a mellkas, a vállak, a karok és a comb izmai is erősen dolgoznak, ráadásul a pulzus is emelkedik. Az egész gyakorlat egy statikus, a törzsizmokat edző pózból indul. Ezért ajánlja jó szívvel Corey Phelps táplálkozási és életmód-tanácsadó is.
Így kellene csinálni:
Medicinlabdás burpee
A medicinlabda is régi ismerős, sőt egészen ósdi dolognak tűnt, amíg ki nem derült, hogy a legkorszerűbb tréningekben is alkalmazzák. A medicinlabdán egyensúlyoznod is kell, ezáltal sokkal intenzívebben dolgozik a tested, és a karemelés is sokkal jobban megdolgoztat így, mint labda nélkül. Ha így edzel, nemcsak a kockás has jön majd gyorsabban, de serkented a zsírégetést, és felturbózod az anyagcseréd is.
Szakszerűen kivitelezve így néz ki:
Mountain climber
Ez a burpee-hez hasonlóan plank alapú mozgássor, itt viszont nem felugrani kell, hanem a térdeket a karok mellé vagy közé behúzni. A törzs izmai mellett a lábakat és a karokat is nagyon megdolgoztatja, rendkívül izzasztó, anyagcsere-fokozó gyakorlat, melytől gyorsan és látványosan apad az úszógumi. Csoda, hogy Jillian Michaels táplálkozási szakértő is imádja?
Így kell jól csinálni:
Török híd (Turkish get up)
Legalább kétszáz éves, nagyon hatékony és kissé komplikált gyakorlat. Fekvő pozícióból kell fél térdre emelkedni, majd a csípő emelésével párhuzamosan a karunkat is az ég felé nyújtani. Magában sem egyszerű, de a haladóbbak kézi súllyal vagy kettlebellel teszik nehezebbé. Ha elsőre túl nehéznek is tűnik, gondolj arra, hogy a (többek között) Halle Berryt és Jessica Albát is edző Ramona Braganza is esküszik erre. Nézd meg párszor a videót: érdemes lehet beletanulni, ha gyors és hatékony hasizomerősítőre van szükséged.
Ütemes fekvőtámasz (sprawl)
Nem könnyű megkülönböztetni a burpee-től, főleg, mert ennek is, annak is számtalan verziója, könnyített és nehezített formája létezik. Mindkettő egy több ütemből álló, dinamikus fekvőtámasz, a különbség csak abban van, hogy milyen mélyre engedjük le a mellkast és/vagy a csípőt. Ennél a verziónál jobban megnyúlnak a test elülső részének izmai, és az egész test maximális hatékonysággal dolgozik a zsírégetésen. Vétek lenne kihagynod a hasad edzéséből.
Ez a videó rendet tesz a fekvőzés különböző típusai között.
Medicinlabda-pattogtatás mindkét oldalra, felváltva
Nem a nálunk közismertebb nehéz és rugalmatlan golyóval kell végezni, hanem csak egy súlyosabb labdát jelent. Dinamikus anyagcsere-fokozó gyakorlat, mely egyszerre több izomcsoportot is megdolgoztat. Az, hogy a karok, a vállak és a has erősen dolgoznak, mikor forogsz, és le-lecsapod a labdát, egyértelmű. Érezni fogod, hogy amint fáradsz, egyre több izomcsoportot vonsz majd be – mondja Chris DiVecchio CrossFit-tréner. Ebből a gyakorlatból már 10-10 darab kiválthat akár 100 felülést is.
Mindenesetre így kell vele hajlongani:
Orosz csavar
Nagyon hatékony gyakorlat az oldalsó hasizmok edzésére. Labdával a kezedben, felhúzott térdekkel ülve kell váltogatva egyik és másik irányba forogni. Az izomerősítés mellett ez is remek zsírégető gyakorlat, ráadásul fokozza a dinamizmusodat is. Ha hússzor kifordultál mindkét oldalra, 30 másodpercig pihenhetsz – tanácsolja diVecchio.
Emelkedőn futás
Ha nem sík, hanem meredek terepen futsz (futógépen könnyedén szabályozhatod a meredekséget), akár 50 százalékkal is több zsírt égethetsz el. Kezdj sétálással (mondjuk 5-10 percig), majd válts kocogásra, később futásra. Utóbbinál sem kell végig sprintelni, de olyan legyen az intenzitás, hogy beszélgetni ne nagyon tudj mellette. Ezután váltogasd a futást és a kocogást úgy, hogy összesen körülbelül egy órát kardiózz. Ez az intenzív zsírégető gyakorlat a hasad tájékán is gyorsan olvasztja a hájat.
Evezés
Nemcsak felviszi a pulzust, de sok kalóriát éget, szinte pusztítja a zsírt. A törzs izmai mellett a lábat és a kart is megmozgatja, sőt olyan területeket is, amelyeket egyébként nem nagyon erősíthetsz. Evezz maximális intenzitással 20 másodpercig, majd 10 másodperc pihenő következik. Ismételd nyolcszor – mondja Jill Penford személyi edző.
Magas intenzitású intervall edzés (HIIT)
Sokáig úgy gondoltuk, hogy az alacsony intenzitású, ám annál hosszabban tartó gyakorlatok égetik a legjobban a zsírt. Ma már tudjuk: a magas intenzitású gyakorlatok legalább ilyen hatékonyak. Sőt, ezeknek a gyakorlatoknak a sajátossága, hogy a zsírégetést hosszabban fenntartják: még akkor is ég a zsír, amikor már vége az edzésnek. 10 perces bemelegítés után csinálj 30 percig köredzést guggolásokból, fekvenyomásokból, kettlebellezésből, vagy válassz a fenti gyakorlatokból! Váltogass a különböző izomcsoportok között. Emeld az intenzitást, és a lehető legkevesebbet pihenj az egyes gyakorlatok között. Ebben a videóban egy komplett gyakorlatsort találsz.
Plank a Bosu-labdán
A kardio nagyon fontos, de a direkt hasizomedzés legalább ennyire kell. Adams Sandford tréner szerint erre a Bosu-labdás plank a legjobb. Nehezebb, mint a sima plank, mert egyensúlyi helyzetet kell találnod, ehhez olyan izmokat is dolgoztatsz, melyek a sima planknél pihennek. Ezzel több zsírt és kalóriát égetsz, célzottan erősíted a hasizmaidat.
Súlyemelés
Ha közepes súlyokkal már edzel, de még mindig ott a pocak, ideje bevetni a nehezebb vasakat, és csökkenteni az ismétlések közti pihenést. A súlyemeléssel hosszú távra pörgeted az anyagcserédet, és ezzel még az edzés után is égeted a zsírt. Fontos, hogy szakemberrel lődd be az ideális súlyt, nehogy sérülés legyen a vége.
Séta
Igen, jól olvastad. A sima séta nagyon nagy segítség a hasi zsírral való küzdelemben. Napi 45-60 perc csodát tesz az anyagcserével, ráadásul kitűnő stresszűző is lehet, amivel megint csak a fogyásért dolgozik: csökkenti a hasi zsír kialakulásáért is felelő kortizolszintet. Napi egy óra sétával hetente akár fél kilót is fogyhatsz.
Séta éhgyomorra
Még jobb, ha még reggeli előtt indulsz neki. Amikor „kiéhezett” állapotban sétálsz, a szervezeted az elraktározott zsírhoz nyúl, hogy energiát szabadítson fel a mozgáshoz. Menj el reggel egy órát sétálni! Vigyél magaddal egy palack vizet, hogy végig hidratált maradj és elűzd az éhségérzetedet. Ha éhgyomorra sétálsz, akár 20 százalékkal több zsírt is elégethetsz.
Jóga
Oké, nem éget annyi kalóriát, mint a terepfutás, de csökkenti a kortizol nevű stresszhormon termelését. Napi 35 perc jóga hetek alatt mérhető stresszcsökkenést eredményez. A hasi zsír égetése mellett a jóga azért is jó, mert segít tudatosabbá válni, amivel az étkezésedet is jobban kordában tarthatod. Kezd el stúdióban, hozzáértő szakember segítségével, és ha az alapok már megvannak, otthon is gyakorolhatsz.