Kórházteszt: A Szent Imrében békén hagyják a szülő nőt

Olvasási idő kb. 8 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Részletes beszámoló a Szent Imre Kórház szülészetéről, állapotokról és az orvosok, szülésznők hozzáállásáról.

Sokáig gondolkoztunk azon, hogyan tudnánk bemutatni az ország szülészeteit: felmerült az az ötlet is, hogy a szerkesztőség tagjai végigjárják az összeset, ám végül rájöttünk: a leghitelesebb és a legnaprakészebb beszámolókat azok tudják megírni, akik az adott kórházban vajúdtak szültek és töltöttek el napokat a gyermekágyas osztályon. A szülészeteket bemutató sorozatunkat tehát az olvasók fogják írni, akik őszintén elmesélik, hogy mivel voltak megelégedve és mik a kórház és a személyzet hiányosságai. A részletes kórházleírásokat, élménybeszámolókat erre a címre küldhetitek, ezzel is segítve a kórház- és orvosválasztás előtt álló kismamákat.

"2005-ben szültem a Szent Imrében, és ha minden igaz, idén augusztusban is ott fogok. Vidéken, Gyöngyös mellett élünk, de a helyi kórházat sok szempont miatt nem akartam választani, mindenben a Szent Imre ellentéte. Ezt próbálom most bemutatni.

Amikor terveztük a babát, már tudtam, hogy kórházat és aztán orvost kell keresnem Budapesten. Igen, először kórházat. Aki a Szent Imrét választja, tudja, hogy sok mindenben más mint a többi kórház, talán még egy kettő ilyen vagy hasonló hozzáállású van az országban.

A kórház, az alapfelfogás:

Azért választottam az Imrét, mert szerettem volna lehetőséget a természetes szülésre. Az Imrében a természetesség hívei. Nem kötelező a borotva, sem a beöntés (ez nálam nem volt érv, én mindkettőt kértem, de jó, hogy már erről is dönthet a kismama), a vajúdás, és legtöbb orvosnál a szülés is választható pózban zajlik, azt az elméletet vallva, hogy a szülő nő ösztönösen a számára és a baba számára a legjobb pózt veszi fel. Nem kötözik le a lábat, nincs szigorú hanyatt fekvés. Érzéstelenítés szintén nem jellemző, bár azt nem tudom, hogy ehhez melyik orvos hogyan viszonyul. Van mód alternatív szülőszobában szülni, ahol kényelmes franciaágy, bordásfal, kád, szülősámli, labda, babzsákfotel és gumiszőnyeg is van. A sima szülőszobák egyágyasak, a mobil alternatív eszközök, amennyiben nem használják őket, ezekbe átvihetők. A szülőszobák a legkevésbé sem hasonlítanak kórházi szobákra, kellemesek, hotelszerűek. Apa természetesen mindenhol mindvégig jelen lehet. A császárról nem tudok nyilatkozni, ott nem tudom, apa mennyire jöhet-mehet.

Szülés után a babát azonnal odaadják, a köldökzsinórt nem vágják el egyből, a család a stoppolás és egyebek után két órára együtt maradhat.

Viszont ezzel vége is a rokonokkal való huzamosabb találkozásoknak, ugyanis itt az a rendszer, hogy a gyermekágyra rokon nem jöhet be. Ha jön a látogató, akkor a gyereket vagy legurítják az anyukák a csecsemősöknek, vagy kitolják a folyosó végéig a kiskocsiban, majd kimennek a váróba a rokonokhoz. Ez egyrészt roppant kényelmetlen, másrészt az én fiam mindig akkor kezdett szopizni amikor jöttek a látogatók, majd nyakig kakkantotta magát, majd miután kitoltam az ajtóig és váltottam két mondatot a rokonnal, egyből rázendített. Nem szerette az a kiskocsit, na. Így az egész látogatás-mizéria roppant fárasztó és felesleges volt. Most arra kértem a rokonokat, várják ki, amíg hazaérünk, most már nem kell öt napot várniuk, hadd pihenjek a kórházban, mert az állandó látogatások miatt pont erre nem volt lehetőségem első alkalommal. Persze most is van aki mondta, hogy oké, de csak ez meg az hadd jöjjön be... augusztusig még a sarkamra állok, és maximum egy látogatást engedek, akkor jöjjön oda mindenki, aki akar, többször ki nem tolom a gyereket a folyosóra.

Terhesgondozás, vizsgálatok:

A terhesgondozásról sokat nem tudok mondani, fogadott orvosom rendelőjébe jártam. Az UH-kat viszont a kórházban csináltattam. Ha délután mentem, kaptam időpontot, így nem kellett sokat várni, és ha vittem kazettát, fel is vették rá a vizsgálatot 2000 Ft-ért. Amúgy mind a délelőtti, mind a délutáni vizsgálaton nagyon kedvesek voltak a szonográfusok, mindent alaposan elmagyaráztak, megmutattak. Vérvételt a helyi laborban csináltattam, ez abban az időben volt, amikor a védőnő még adhatott beutalót vizsgálatokra, de az utolsó vérvételt a Szent Imrében kellett elvégezni, mert ehhez a doki ragaszkodott. Akkor ahogy beadtam a beutalómat máris behívtak, és mivel látták, hogy csodálkozom, mondták, hogy kismamákat nem váratnak. Remélem ezt a jó szokásukat azóta is megtartották. A Szent Imrének van szülés-előkészítő előadás-sorozata, úgy tudom, minden évben. Itt lehet találkozni a bábákkal és a dokikkal is, éppen melyikük tart előadást. Sajnos nekem nem volt alkalmam ilyesmire elmenni, a távolság miatt igen visszaszorítottam az utazások mennyiségét.

Szülésznők:

A legtöbben szülésznőt is fogadnak, itt igazán ők az urak, ők vannak jelen leginkább a szülésnél, a doki tényleg csak akkor szól bele, ha szükség is van rá.

A legtöbb szülésznő alkalmaz gátmasszázst, illóolajakat és homeopátiás bogyókat is használnak. Nekem Kondor Kata volt a szülésznőm, ő különböző illóolajakból kutyulgatott masszázsolajat, amivel aztán a párom a keresztcsontomnál maszírozott. A gátvédelem nem sikerült, ezt semmiképpen sem Kata számlájára írnám, szép nagy kerek fejű babám született, én viszont nem vagyok egy nagydarab csaj. A gátvédelem sikeressége függ a szövetektől is, az előtte gyakorolt intim tornától is. Ezt sajnos akkor kihagytam, most viszont lassan belefogok, hátha.

Kata végig nagyon visszahúzódott, "nem zavart" minket, minden zajlott magától. Néha megvizsgált, tippeket adott, hogy milyen pózokban vajúdjak vagy toljak. Pont annyit folyt bele a dolgokba, amennyit feltétlenül kellett.

Van rá mód, főleg ha van fogadott szülésznő, hogy az NST-ket a fogadott szülésznő végezze, ezeket mindig előre egyeztetett időpontokban. Nekem ez a pár alkalom igazából kevés volt ahhoz, hogy a szülésznőmet megismerjem. Tippem nincs, hogy hogy is lehetne többet találkozni velük, vagy milyen apropóból, de akkor az az érzésem volt, hogy ez kicsit kevés, pláne, hogy 38 hetesen szültem.

Amikor beindul a szülés, a szülésznőt kell hívni, ő lát el utasításokkal, majd ő vár a kórházban is. Az orvost is ő riasztja, amikor jónak látja. A borotválást, beöntést ő végzi. Kata a szülés után is sokat segített nekem, minden nap kétszer benézett hozzám, érdeklődött, hogy vagyok, tanácsokat adott, segített kisebb dolgokban. Az ápolást amúgy a szülésznők végezték, én nővérkével nem is találkoztam. Szülés után egy szülésznő elkísért zuhanyozni, amikor szóltam, hogy már talán képes vagyok rá, és ez után kaptam meg a babut.

Csecsemősök:

Sokat nem találkoztam velük, mivel szülés után pár órával már elhoztam a kisfiamat és éjszakára is magamnál tartottam. Minden délután le lehetett vinni hozzájuk a babákat fürdésre, ilyenkor kaptak tiszta ruhácskát is. Nekem nagyon tetszett, hogy a fürdés nagy habos vízben volt, és ahogy elnéztem, nagyon kedvesen bántak a babákkal. Egy rossz tapasztalatom volt csak, amikor azt mondták, hogy hagyjam ott, mert épp másik babát fürdettek, és megígérték, hogy visszatolják. Hiába vártam, semmi. Amikor lementem megnézni, ott sírt szegénykém, rá sem bagóztak, és nem éppen akkor lett készen, szóval érdemes végigvárni, amíg megfürdetik.

Orvos:

Miután már tudtam, hogy nagy valószínűséggel a Szent Imrében szeretnék szülni, elkezdtem utánaérdeklődni az orvosoknak, és kiválasztottam először Dr. Bálint Sándort. Egy fórumon ajánlotta egy anyuka. Tulajdonképpen ő volt az egyetlen doki, akiről bármiféle infót találtam a neten. A fórumos anyuka nagyon rendes volt, utánaérdeklődött a dokinál, de sajnos nem vállalt, már nem vállal új pacienseket. Viszont a fia, Dr. Bálint Balázs vállalt. Azt tudni kell, hogy a magánrendelésük amolyan családi vállalkozás kereteiben zajlik. Hárman vannak, Dr. Bálint Sándor az apa, testvére Dr. Bálint Mihály, és fia Dr. Bálint Balázs. Mindhármuk szemlélete azonos, a természetes szülés hívei. Nincs felesleges vizsgálat, felesleges beavatkozás, semmi. Minden a szülő nő és a születendő baba igényei szerint zajlik. A magánrendelés nagyon kultúrált, kellemes, oldott hangulatú, sosem éreztem, hogy kérdéseim maradtak volna, amikor távoztam.

Nekem megnyugtató volt, hogy ha az orvosom éppen nem tud bejönni a szülésre, vagy a terhesgondozás alatt szabadságon van, a helyettesítése nemcsak hogy megoldott, hanem szinte egy csapat másik tagja vesz át, tudtam, hogy ugyan úgy jó kezekben leszek, és az, amiért az Imrét és amiért a dokimat választottam, ugyanúgy biztosítva van számunkra. A sors fintoraként a dokimnak három napra el kellett utaznia amikor 38 hetes voltam, és az édesapja, Dr. Bálint Sándor helyettesítette. Már egyszer találkoztam vele a terhesség alatt is, amikor az orvosom szabin volt, tehát nem volt ismeretlen. Természetesen ebben a három napban szültem. A doktor úr nagyon kedves volt, ő még annyit sem volt jelen, mint Kata. Épp csak bekukkantott néha, a végén természetesen jelen volt, a nagy természetes szülésemből annyi lett, hogy oxitocint is kaptam a fájások rövidsége miatt, majd a dokinak rá kellett segíteni a baba popójánál a kitolásra. De ezt is annyira humánusan oldotta meg, nem csak úgy belekönyökölt a hasamba, hanem előre szólt, hogy sajnos másképp nem megy, ne húzzuk tovább és természetesen csak kézzel fogja nem könyökkel és csak kicsit megtolni baba popóját, stb. És szó szerint ennyi történt. Sem akkor, sem később nem fájt emiatt semmi sem. Ezt azért is írtam le, mert hát végig a természetes és beavatkozásoktól mentes szülésről regéltem, de azért azt nem árt észben tartani, hogy azért, mert ez ma alternatív mód, azért még nem kötik az ebet a karóhoz. Vagyis ha kell, akkor igenis van segítség és van beavatkozás is. Ez így van jól. Lehetőségeinkhez képest maximálisan kimerítettük a természetes szülés kereteit.

Én annyira elégedett voltam mind a két dokival, hogy mondtam a férjemnek, hogy nem is bánom, ha három gyerekünk lesz, letesztelem mind a hármukat, rosszul nem járhatok.

Összességében úgy gondolom, hogy bár macerás vidékről feljárni, pláne nagy hassal, és még az egész fővárost is át kell utazni (akkor még kocsink sem volt, de a szülés így volt igazán izgalmas), mégis nekünk megérte ezt a kórházat választani. Én úgy érzem, hogy nekem nem extra igényeim vannak, csak az a típus vagyok, aki nem szereti, ha beleszólnak a dolgaiba. Nem tartom extra igénynek azt, hogy ne avatkozzanak bele feleslegesen az egyik legtermészetesebb dologba. A Szent Imre sem a kismama magazinok rózsaszín álomországa, itt is fáj a szülés, itt is van, akinek lesz gátsebe, van, akit megcsászároznak, és biztosan itt is vannak drámák. De egyszerűen, kedvesen és pozitívan állnak hozzá egy terhességhez és egy szüléshez, nem lihegik túl, nem szabályozzák túl. Ám ha kell, akkor profi csapat van a háttérben. Remélem egyre több kórházban változik a szemlélet ebbe az irányba."

opti


Fővárosi Önkormányzat Szent Imre Kórház

1115 Budapest, Tétényi út 12-16.
Tel: 464-8600

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

olvir
olvir
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.