A két leggyakoribb probléma, amivel az anyukák találkoznak a már egészen pici babájuknál, a túl feszes és a túl laza izomtónus. Az előbbinél a túlságosan feszes, visszahajló tartás, hátrafeszített nyak hívja fel a figyelmet, az utóbbinál pedig a végtagok szétcsúszása, petyhüdtsége, a nyak gyengesége, nem tartása. Ezeket a jeleket észrevéve, ajánlatos felkeresni egy gyógytornászt, aki a Dévény-módszerrel dolgozik
Dévény Anna módszere elsősorban a szülési sérült koraszülöttek és újszülöttek gyógyítására, illetve állapotuk jelentősjavítására a leghatékonyabb, de mozgássérültek rehabilitációjában is sikeres. A gyógytornász és művészi torna szakedző 1976-ban kezdte el fejleszteni az addigi módszerektől teljesen eltérő mozgásrehabilitációs rendszerét, mely ma Dévény Speciális manuális technika, DSGM néven ismert.
Tévedés lenne azt hinni, hogy a Dévény-módszer masszázs, bár a külső szemlélő annak tekintheti, amit ráadásul a gyerek végig üvölt, nem úgy, mint az otthoni pihe-puha olajos masszírt. A kezelés azonban nem fájdalmas, a hiedelmekkel ellentétben, talán kellemetlen.
Az eljárás lényege, hogy a kezelés alatt direkt módon stimulálják az idegrendszert. Az ínak az idegrendszer perifériás részét is képzik, s azt ingerelve jeleket adnak az agynak, ami visszacsatolásként jelt ad az izmoknak. Az indirekt mozgások (úszás, torna, játék) a kimaradt mozgásokat nem indítják be, a DSGM azonban beprogramozza az agyba ezeket, s később elő is jönnek. A technika rendkívül alapos, minden idegvégzősét érint, még a száj belsejében is dolgozik a dévényes, ugyanis a hypotónia nyelési problémákat is okoz, így ott is kell masszírozni.
Nagyon fontos, hogy korán eljussanak a kis páciensek a megfelelő helyre, ugyanis kutatások bizonyítják, hogy az agynak öt hónapos koráig van olyan tartalék sejtállománya, amit a módszerrel aktivizálnak, s ez igénybevétel nélkül, öt hónap után leépül. 1-2 éves korban is jó eredmények érhetőek el, a 2-3 éves időszakban viszont új mozgások előhívására már kicsi az esély. A szülési sérült koraszülöttek és újszülöttek 75-80 százalékban gyógyíthatóak, illetve állapotuk javítható, ami nagyon jó eredmény, s egyéb moozgásrendszert érintő betegségeknél is hatékony.
A DSGM-et 1994 óta a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Fiziotherápiai Tanszék szervezésében oktatják három félévben. Ma már jóval több, mint 100 szakember dolgozik szerte az országban, s kisebb utazással még vidékről is elérhetőek, alkalom adtán házhoz is jönnek, ha igény van rá.
Egy állapotfelmérés tehát soha nem árthat a gyereknek, s ez után tudja megmondani a gyógytornász, hogy milyen rendszerességgel (egy kezelés 60 perc, heti egytől állapottól függően minden nap is lehet) kell az alapos kezelést ismételni és meddig. A kezelések sokszor nagy anyagi terhet jelentenek, azonban lehet rászorultság alapján kedvezményt, vagy térítésmentességet igényelni. S talán hamarosan eljutunk odáig is, hogy minden szülészeten lesz arra is lehetőség, hogy egy DSGM szakértő minden újszülöttet megvizsgáljon és akinek szükséges, időben kezelést is kapjon.
forrás: www.deveny.hu