Talán mindannyiunknak van olyan ismerőse, aki nem iszik csapvizet, mert nem találja tisztának, vagy mert azt hallotta, hogy abban a városban, régióban jobb a palackozottat választani. Lehet, hogy mindenhol iható a víz, csak mi vagyunk finnyásak? Vagy tényleg akad terület, ahol biztonságosabb a palackozott víz?
Annak igyekeztünk utánajárni, hogy egyszerű halandóként vajon hogyan tudjuk kinyomozni, hogy a víz, ami nálunk a lakásban a csapból folyik, vajon biztonsággal iható-e.
Akkor most hol iható a csapvíz, és hol nem?
A választ a Nébih szakemberei mondták meg, akik azt is elárulták, mit jelent, ha a víz ivóvízminőségű.
Mint kiderült, az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek az élelmiszerláncon belül felhasznált ivóvíz minőségét is ellenőrzik. A lakossági ivóvíz minőségét a népegészségügyi szakigazgatási szervek ellenőrzik.
Az emberi fogyasztásra szánt víz, azaz az ivóvíz minőségi követelményeiről és ellenőrzésének folyamatáról külön rendelet van hatályban hazánkban. Eszerint a víz kizárólag akkor felel meg az ivóvízminőségnek, ha nem tartalmaz olyan mennyiségben vagy koncentrációban mikroorganizmust, parazitát, kémiai vagy fizikai anyagot, amely az emberi egészségre veszélyt jelenthet, illetve a rendelet mellékletében meghatározott követelményeknek megfelel.
A víziközmű-szolgáltatóknak az illetékes népegészségügyi szerv által évente határozatban jóváhagyott vizsgálati program szerint kell ellenőrzéseket végezniük. A vezetékes ivóvíz minőségét alapvetően a népegészségügyi szakigazgatás szervek (az NNK és a kormány- és járási hivatalok népegészségügyi szakemberei) ellenőrzik, így vizsgálati tapasztalatokkal ők rendelkeznek. Ők tehát az illetékesek abban, hogy vajon a városban, ahová éppen költözni készülünk, vajon milyen minőségű a csapvíz.
És mi a helyzet az éttermekkel, ők vajon mindig jó minőségű vizet használnak?
Igen, nekik nincs más választásuk. A hazai és uniós jogszabályok egyértelműen rögzítik, hogy élelmiszeripari vállalkozás csak ivóvízminőségű vízzel üzemelhet. Ennek elsődleges felelőssége a vállalkozásoké, önellenőrzés során jogszabályban meghatározott gyakorisággal vízvizsgálatokat kell végeztetniük akkreditált laboratóriumban is.
Ha a víz minősége nem felel meg az ivóvíz minőségi kritériumainak, abban az esetben a vállalkozásnak azonnal intézkednie kell. Mindezek mellett az élelmiszer-vállalkozások az önellenőrzés során végzett vízvizsgálatok eredményeit is megküldik az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnek, úgyhogy arra elméletben nem sok esély van, hogy ha egy étteremben vagy menzán kérünk egy kancsó csapvizet, abból bármilyen bajunk származhatna.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés