Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

lenin-szobor-Pyramiden 35-wikimedia-commons-Zairon
Olvasási idő kb. 4 perc

A világ talán egyik legkülönlegesebb szellemvárosát a Spitzbergák tudhatja magáénak, ahol, ha máshol északon nem is, még egy Lenin-szobor is áll az elhagyatott Pyramiden központjában. De hogy mit keres ott a Szovjetunió első vezetőjének mellszobra, az máris kiderül.

Pyramiden pont úgy fest, mint egy egykori tipikus bányászváros: távolról kopott épületek, ipari létesítmények a környék bányászatának letagadhatatlan nyomaival. Valami azonban hiányzik belőle: maga az élet. 

Elhagyatott város a világ tetején

A Svédország által 1910-ben alapított, majd 1927-ben a Szovjetuniónak eladott településen ugyanis ma már egy teremtett lélek sincs, napjainkban leginkább csak tengeri madaraknak, sarki rókáknak és jegesmedvéknek ad otthont. Pedig a fölötte magasodó, piramis alakú hegyről elnevezett városban a nyolcvanas években több mint ezren éltek. 

Pyramiden a nyolcvanas években pezsgő településnek számított
Pyramiden a nyolcvanas években pezsgő településnek számítottPSimoNe / Wikimedia Commons

Szovjet lett a svéd településből

Noha a bányászati tevékenység már 1910-ben elkezdődött egy svéd cég főszereplésével, az igazi változás 17 évvel később történt, amikor a szovjetek megvetették a lábukat a településen. A tulajdonukká vált város küllemét, tevékenységét és fejlődését a maguk elképzelése szerint alakították: új lakóházak, benzinkút, iskola, óvoda, színház, étterem, uszoda és szálloda is épült, de helyet kapott a településen üvegház, valamint farm, sőt egy, a környék legfejlettebbjének számító orvosi rendelő is. Kétségtelen, hogy abban az időben Pyramiden lett a legnagyobb szovjet bányászváros Svalbard szigetén, amely ráadásul kulturális és szociális központként is működött.

A bányászati tevékenység természetesen egy pillanatra sem állt meg a városban, a település lakosságának zömét adó szovjet munkások szoros közösséget alkottak. 

Ma is furcsa látvány Svalbardon egy szovjet település
Ma is furcsa látvány Svalbardon egy szovjet településPSimoNe / Wikimedia Commons

1998-ban megpecsételődött Pyramiden sorsa

Egészen a kilencvenes évek derekáig elképzelhetetlen volt, hogy Pyramidennek valami a végét jelentheti. Pedig ez a pillanat is eljött 1998-ban, amikor 53 év után bezárt az orosz állami tulajdonú bányászati vállalat, a Trust Arktikugol. A szénárak csökkenése, a hegyi szénkitermelés nehézségei, valamint a közeli Operafjellettben történt, 141 ember halálát okozó, orosz repülőgép-szerencsétlenség mind-mind hozzájárult a bányászati tevékenység leállításához.

Lenin szobra ma is ott áll a központban

Az élet, mondhatni, ebben a pillanatban megállt Pyramiden városában. Az asztalokon még a poharak is úgy sorakoznak, ahogyan hagyták utolsó lakói, a falakon pedig ugyanazok az újságkivágások láthatók, amelyeket egykor az ott élők ragasztottak ki.

Lenin szobra máig az egykori bányászváros központjában áll
Lenin szobra máig az egykori bányászváros központjában állZairon / Wikimedia Commons

Az épületek többsége még ma is áll, ugyan egy-egy leharcoltabb állapotban már, de Lenin még most is éber tekintettel figyeli a messzi keleti Nordenskiöldbreen gleccsert Pyramiden központjából – és a Szovjetunió első vezetőjének szobra mellett még mindig ugyanolyan zölden nő a valaha Szibériából importált fű is.

Ha a Lenin halálával kapcsolatos érdekességekről is szívesen olvasnál, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek