Ne kapcsold be ezt a funkciót a telefonodon, neked és az akkumulátornak is rossz

Suhajda Zoltán
ijedt no4
Olvasási idő kb. 5 perc

A telefonok egyik népszerű beállításáról kiderült, hogy mégsem annyira energiatakarékos, és a felhasználóknak is problémát okozhat.

Egyre szélesebb körben terjed az okostelefonokon és a számítógépeken a sötét üzemmód, a mai modern készülékek szinte mindegyikén elérhető a beállítás, és az applikációk, programok, weboldalak többsége is tudja már ezt a funkciót. A sötét mód (dark mode) lényege, hogy megfordítja, invertálja a színeket: kicsit leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a fehérből fekete lesz, a feketéből pedig fehér, például egy weboldalon sötét háttérre írt világos szöveget fogunk látni. 

A sötét mód azért előnyös, mert kevesebb energiát fogyaszt a készülék kijelzője. Így nemcsak később merül le az akkumulátor, hanem globális méreteket nézve csökken a környezeti terhelés is. Legalábbis elméletben. Egy kutatás ugyanis rámutatott, hogy a felhasználói szokások miatt nem teljesen igaz a sötét mód energiaspóroló hatása. 

Csak papíron fogyaszt kevesebbet a sötét mód

A brit közszolgálati médiavállalat, a BBC technológiai kutatásokat végző Research & Development nevű részlege arra a következtetésre jutott, hogy a sötét mód valójában nem fogyaszt kevesebb energiát, sőt, akár rosszabb is lehet a normál beállításhoz képest. Ezzel cáfolták a széles körben elterjedt és tudományosan igazolt ajánlást. 

Este jobb lehet a sötét mód a telefonon, de nem biztos, hogy kevesebbet fog fogyasztani
Este jobb lehet a sötét mód a telefonon, de nem biztos, hogy kevesebbet fog fogyasztaniSuzi Media Production / Getty Images Hungary

„Az a bökkenő, hogy a jól hangzó energiamegtakarítást nem vizsgálták a való életben, és a felhasználók viselkedése meglepő következményekkel járhat” – írják a BBC oldalán.

A kísérlet úgy zajlott, hogy leültették a résztvevőket a BBC Sounds honlapja elé, és megkérték őket, hogy addig állítgassák a kijelző fényerejét, amíg megfelelőnek nem érzik. Ezt megtették az oldal világos és sötét üzemmódú változatával is.

Amikor a sötét honlapot látták, az alanyok 80 százaléka jelentősen feljebb állította a képernyő fényerejét. 

Ez növelte az áramfogyasztást, és minimum megkérdőjelezi azt a vélekedést, hogy a sötét mód a legjobb választás, ha energiát szeretnénk megspórolni. 

A sötét mód napos oldala…

A kísérlet után kétségessé vált alacsonyabb áramfogyasztáson kívül vannak más lehetséges előnyei is a sötét módnak. Például az, hogy

kevésbé tükröződik a képernyő, ami nem annyira megerőltető a szemnek.

Ez különösen gyenge fényviszonyok között és éjszaka érvényesül, amikor az alapértelmezett beállítások mellett kellemetlenül erős a telefon fénye, és nagy kontraszt alakul ki a készülék képernyője és a környezet között. Ezt enyhítheti az inverz színséma, bár hasonló hatása van annak is, ha letekerjük a fényerőt vagy automatikusan megtörténik ez a beállítás. 

@iphone.16.pro.black It’s so soothing😌#mattescreenprotector #iphone16pro #blacktitanium #darkmode#fyp ##TikTokShopSpringGlowUp ♬ in this darkness - zi

A sötétre váltás csökkenti a készülékből áradó kék fényt, ami befolyásolhatja az alvás-ébrenlét ciklusát, azaz a cirkadián ritmust. A kék fény késleltetheti az elalvást és az alvásminőségre is rossz hatással lehet, ezt ellensúlyozhatja a sötét mód. Ugyanakkor a legújabb kutatások szerint az éjszakai mobilozással nem a fény színe az elsődleges probléma, hanem az, ha túl erős és túl sokáig vagyunk kitéve a fényhatásnak, illetve milyen tartalmakat fogyasztunk lefekvés előtt. 

…és árnyoldala

Bizonyos körülmények között a sötét mód jó megoldás lehet, de nem mindenkinek és nem minden esetben, ezért jó tudni, milyen problémákat okozhat. 

Például csökkentheti a látásélességet. Amikor világos háttéren sötét szöveget olvasunk, a pupillák beszűkülnek, és ez élesebb látást biztosít. Sötét képernyőt nézve viszont kitágulnak a pupillák, hogy több fényt engedjenek be, és akárcsak egy fényképezőgépnél, kisebb lesz a mélységélesség. Ez megnehezítheti a szövegre való fókuszálást, és valakinél enyhén homályos látást okozhat, különösen távollátás vagy az idősebb korban jelentkező öregszeműség esetén.

Ha hosszabb ideig használjuk a sötét beállítást, egyeseknél előfordulhat, hogy jobban elfárad a szemük. És egy fontos szempontról még nem esett szó: valakinek eleve nem tetszik a megfordított színséma, más viszont esküszik rá. 

Összességében a sötét mód nem egyértelműen jó vagy rossz, ki kell próbálni mindkettőt, melyik a kényelmesebb, és az is járható út, ha csak bizonyos körülmények között váltunk az inverz megjelenítésre. 

Ha már kiderült, hogy a sötét mód nem fogyaszt kevesebbet, ezekre figyelj, ha túl gyorsan merül a telefonod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek