A plafonról is női hajtincsek lógnak a világ legbizarrabb múzeumában

bizarr-muzeum-1223459720
Olvasási idő kb. 3 perc

Keresve sem lehetne találni különösebbet a kappadókiai hajmúzeumnál, amelyben több mint 16 ezer női hajtincset őriz egy török fazekas. A hely története egy kedves, baráti gesztussal kezdődött, amely mára üde színfoltja lett nemcsak Törökországnak, hanem a világnak is.

A törökországi Avanos Kr. e. 3000 óta a Vörös-folyó ásványi anyagokban gazdag iszapjából készült, kiváló minőségű cserépedényeiről volt ismert, ám az utóbbi években a Kappadókiában található várost leginkább Chez Galip egyedülálló hajmúzeuma kapcsán emlegették. 

A török fazekas üzlete alatt található helyiségben ugyanis meglehetősen bizarr látvány fogadja a látogatókat: több mint 16 ezer női hajtincs lóg a plafonról és díszíti a falakat, egyedül csak a padló maradt üresen.

Ameddig szem ellát, hajat látni a bizarr múzeumban
Ameddig szem ellát, hajat látni a bizarr múzeumbanAnadolu / Getty Images Hungary

Egy barát ajándékával létesült a bizarr múzeum

A múzeum most már több mint negyven éves, és tulajdonképpen Galip egy barátjának köszönhető. A történet szerint ennek a Törökországba látogató barátnak annyira megtetszett Avanos, hogy nagyon szomorú volt, amikor haza kellett indulnia. Gondolkodott, milyen emléket hagyhatna a fazekasnak, és úgy döntött, lenyisszant egy tincset a hajából. A kappadókiai vendéglátónak sem kellett több, fellógatta a helyiségbe a hajszálakat, amelyből aztán hagyomány lett:

azok a nők ugyanis, akik felkeresték a házat és hallották a történetet, vágtak egy darabot a hajukból és otthagyták.

Chez Galip (a képen) 1979-ben alapított múzeuma 1998-ban bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe is
Chez Galip (a képen) 1979-ben alapított múzeuma 1998-ban bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe isAnadolu / Getty Images Hungary

A látogatók lakcímét is elkérik

A világ minden tájáról érkező nők a lenyűgöző gyűjteményhez nemcsak a hajtincsüket adják át a fazekasnak, hanem a pontos lakcímüket is. Ezzel együtt kerülnek fel a tincsek az azokat megillető helyekre, évente két alkalommal – júniusban és decemberben – ugyanis Chez Galip a fazekasüzletébe betérő első vásárlót meghívja a hajmúzeumba, hogy kiválasszon tíz nyertest a falakról. A tincsek mellé tűzött lakcímen megkeresik a szerencséseket, akik egy egyhetes, ingyenes nyaralást kapnak a mesés Kappadókiában, mellé pedig díjmentes részvételt a fazekasprogramokra.

Ez amolyan köszönetnyilvánítás Cheztől, aki rendkívül hálás azoknak a nőknek, akik hajszálaikkal járultak hozzá az egyedülálló múzeum sikeréhez. 

A látogatókat nem kötelezik tincsük levágására, de aki szeretné otthagyni, annak biztosítanak hozzá eszközt
A látogatókat nem kötelezik tincsük levágására, de aki szeretné otthagyni, annak biztosítanak hozzá eszköztAnadolu / Getty Images Hungary

A ritkaságszámba menő hajmúzeumba egyébként nem kell belépőt fizetni, sőt nincs kitétel vagy szabály arra vonatkozóan sem, hogy bárkinek is kötelező jelleggel kellene otthagynia egy hajtincsét. Ám, ha valaki ellenállhatatlan vágyat érez, és hajkoronájának egy darabjával szeretné gyarapítani a páratlan gyűjteményt, annak természetesen ollót, szalagot, tollat, papírt és rajzszöget is biztosítanak.

Ha tudni szeretnéd, hogy nézett ki Rákosi Mátyás hajjal, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek