Divatos sporteszköz teheti tönkre az egészséged

Suhajda Zoltán
no sport
Olvasási idő kb. 5 perc

A kezdeti motiváció idővel megszállottsággá válhat a mindent tudó sportkiegészítő hatására, és már a testünk jelzéseire sem figyelünk.

Az okosórák és fitneszkarkötők az egyik legnépszerűbb digitális kiegészítőkké váltak az elmúlt években, főleg azok körében, akik az átlagnál jobban odafigyelnek az életmódjukra és az egészségükre. Nem véletlenül, hiszen ezek a kütyük számtalan hasznos adatot mutatnak a testünkkel és az edzéssel kapcsolatban: számolják a lépéseket, az elégetett kalóriákat, mérik a pulzust, monitorozzák az alvást, és figyelmeztetnek, ha itt az idő egy kis mozgásra. Sőt, még életet is mentenek. 

Motivációból megszállottság

A modern technológia motiváló hatással is bír, az adatok és jelzések arra ösztönzik az embert, hogy többet mozogjon és legyen aktívabb. Egy korábbi hazai reprezentatív kutatásból kiderült, hogy a magyar válaszadók 42 százaléka egyértelműen érez pozitív változást mindennapi életében a viselhető okoseszközöknek köszönhetően.

Szorongást is okozhatnak a mindentudó sporteszközök
Szorongást is okozhatnak a mindentudó sporteszközökOscar Wong / Getty Images Hungary

Ám ahogy egyre többen viselnek teljesítménymérő órákat, úgy nő az ezzel kapcsolatos szorongás is. Többen a közösségi médiában számolnak be arról, hogy a motiváció egy idő után átalakult rögeszmévé, és az eszközök adatai kezdték el meghatározni a mindennapjaikat. 

Lorie Banietti fitneszedző az Instragramon posztolt arról, hogy eleinte úgy gondolta, egészséges kapcsolata van az okosórájával, de egy idő után rájött, hogy mérgezővé vált a viszonyuk. 

Minden lépés, kalória és alvással töltött idő nyomon követése megszállottsággá vált – nem inspirációvá

  írta a bejegyzésben, majd így folytatta. – A szorongás volt az igazi edzés. Ahelyett, hogy motiváltnak éreztem volna magam, a véletlenszerű célok elérése miatt stresszeltem.”

De nem ő az egyetlen, aki „szakított” az okosórájával. Sokan számoltak be arról, hogy mániákus módon ellenőrizgették a temérdek adatot, közben aggódtak az egészségükért, és az előírt célok teljesítése körül forgott a napjuk. 

Mikor lehet káros e sporteszközök használata? 

Korábbi kutatások azt találták, hogy a mozgással és egészségi állapottal kapcsolatos adatok állandó nyomon követése káros lehet, különösen a perfekcionisták, az étkezési zavarokkal vagy szorongással küzdő embereknél. Egy 2023-as tanulmányban szándékosan manipulálták a résztvevők egy csoportjának az okosóráját, hogy alacsonyabb lépésszámot mutasson. Ennek hatására a csoport tagjainak csökkent az önbecsülése, emelkedett a vérnyomása és a pulzusa, valamint egészségtelenebbül étkeztek, mint azok, akik a valós lépésszámot látták. 

Ezek az eszközök nemcsak motiválhatnak, hanem túlzott elvárásokat támaszthatnak, íme néhány intő jel, ami arra utalhat, hogy problémássá vált az okosóra használata. 

  • Nem hallgatsz a saját testedre. Ha az adatok fontosabbá válnak, mint amit a tested jelez, az nem jó irány. Vannak, akik nem érzik jól magukat, de mivel az óra szerint minden rendben van, nem foglalkoznak a tünetekkel. 
  • Pánikba esel, ha nincs nálad a kütyü. Ha rossz érzésed lesz, mert nem rögzíted az edzésed adatait, akkor érdemes átgondolni, nem lett-e túl nagy szerepe az okosórának az életedben. 
  • Az okosóra szabja meg, mit csinálsz. Este 11-kor még elindulsz sétálni, hogy összejöjjön a napi elvárt lépésszám? Esetleg kihagysz egy étkezést, mert nem égettél el elég kalóriát hozzá? Ha hasonló dolgokat teszel, az arra utalhat, hogy az óra irányítja a tetteidet. 
  • Nem tudod, miért fontosak a célok. Ha csak azért követed a kütyü utasításait, mert kell, akkor tisztázd magadban, hogy ezek az elvárások összhangban vannak-e a saját céljaiddal, és fontosak-e egyáltalán. 

Ha szeretnél egészségesebb módon viszonyulni az okosórádhoz vagy fitneszkarkötődhöz, akkor próbáld ki, hogy nem viseled pár napig vagy akár egy hétig, és figyeld meg, hogyan érzed magad nélküle. Fogalmazd meg a céljaidat, koncentrálj a testedre, ne csak a számokra az edzés végén.

@itsryannnicole She gone #motivationtoworkout #tipsforworkoutmotivation #healthylifestyletips #healthylivingtips #motivationhacks #bemoremotivated #howtoworkoutmore ♬ Solo - Clean Bandit,Demi Lovato

Mindezek mellett az okosórák és teljesítménymérő kütyük motiválhatnak és segíthetnek a fejlődésben, de fontos odafigyelni arra, hogy ne jelentsenek egy újabb stresszforrást, és ne okozzanak szorongást. 

Tudod, hogyan működnek a viselhető kütyük? Cikkünkből kiderül, honnan tudja az okosóra, hogy hányat léptem, és hogy aludtam.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek