Minden adatodat ellophatják, ha duplán kattintasz erre az ikonra

GettyImages-2189041109
Olvasási idő kb. 4 perc

Bizonyítsd be, hogy nem vagy robot, erősítsd meg, hogy tényleg fizetni szeretnél – akár naponta is olvassuk ezt, miközben pénzt utalunk át a netbankunkban, online vásárolunk, vagy csak belépünk egy honlapon a fiókunkba. A legtöbb helyen elegendő egyszer kattintanunk a jóváhagyó ikonra, ám az adathalászok, furmányos, új trükköt eszeltek ki annak érdekében, hogy átverjenek minket.

Mivel annyira hozzá vagyunk szokva ezekhez az azonosító és hitelesítő gombokhoz, fel sem tűnik, ha valahol kétszer kell kattintanunk. És pont ez a trükk, mert ilyenkor nemcsak olyasmit hagyunk jóvá, amit eredetileg szerettünk volna, hanem olyat is, amit biztosan nem.

Kifinomult technológia

A hackerek legújabb módszere különösen rafinált, mivel az adathalász oldal pontosan úgy néz ki, mint egy CAPTCHA jelzés – vagyis igazold, hogy nem vagy robot, két kattintással. A felhasználó számára láthatatlanul, a háttérben, a jelzés elsődleges funkciója kikapcsol az első kattintás után, a másodikra pedig bekapcsol az adathalász funkció. Ebből mi maximum annyit látunk, hogy megnyílik egy új ablak a böngészőnkben, ahol ismételten kattintunk – ez a második kattintás. 

Vigyázz, hányszor kattintasz
Vigyázz, hányszor kattintaszxxmmxx / Getty Images Hungary

Ilyesmi akkor fordulhat elő, ha például két fiók között váltunk, ha arra kér minket egy oldal, hogy kapcsoljunk ki bizonyos biztonsági beállításokat, ha törölni akarunk egy felhasználói fiókot, ha egy applikációban azonosítanunk kell magunkat, vagy ha pénzt akarunk átutalni. Sajnos, úgy tűnik, a lehetőségek tárháza kimeríthetetlen. 

Ez lehet a megoldás

A szakértő szerint a weboldalak úgy védhetik ki az ilyen típusú támadásokat, hogy inaktiválják a támadásnak kitett funkciókat. Például, a „fizetés jóváhagyása” gombra csak azután lehet rákattintani, hogy a felhasználó, azaz mi, megmozdítottuk előtte az egeret, vagy megnyomtunk egy gombot a billentyűzeten. 

A hosszú távú megoldás a böngészők frissítése, valamint a rendszerek új biztonsági funkciókkal való ellátása lehet.

Addig is, amíg ez megtörténik, legyünk nagyon óvatosak és körültekintőek. Ha valami gyanúsat észlelünk, ne menjünk tovább a folyamatban, például az online fizetéssel, hanem inkább jelezzük azt az oldal szolgáltatójának, a banknak és a hatóságoknak is, ugyanis súlyos következményei lehetnek annak, ha valaki illetéktelenül belép egy felhasználói fiókunkba, vagy ellopja a bankkártyaadatainkat.

Szomorú, de olyan sok ilyen hírről hallunk, hogy akár immunissá is válhatunk az információra, ám ezek valós veszélyek, és a visszaéléseket, csalásokat csak úgy kerülhetjük el, ha komolyan vesszük a fenyegetést.

Mindenképpen hívjuk fel családtagjaink, főként a legfiatalabbak és a legidősebbek figyelmét a veszélyre, akik a koruknál fogva – vagy azért, mert sietnek és nem figyelnek, vagy azért mert ritkán találkoznak ilyesmivel – még inkább ki vannak téve a hackerek és adathalászok egyre rafináltabb trükkjeinek.

Nemcsak a személyes adatok, a személyes dokumentumok védelme is fontos, olvasd el erről szóló cikkünket. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek