A karácsonyi menüben szokásos ételek közé tartoznak a liba és kacsasültek. A pulykával ellentétben a libát és a kacsát ritkábban sütik egyben, sokkal gyakoribb sülteknél a comb és a mellek felhasználása. A legjobban akkor járunk, ha a piacon szerezzük be a sülthöz való húsokat, egyrészt mert ott szinte biztos, hogy kapunk, főleg, ha nem az utolsó három-négy napra halogatjuk a bevásárlást. Másrészt jóval olcsóbb is, mintha szupermarketekben próbáljuk előre csomagoltan, vagy vágottan beszerezni a hentespultnál. Ilyenkor akár másfélszer annyit is fizethetünk. Jelenleg a budapesti piacokon 1100 Ft/kg körül árulják az egész libát, a libacombot 1300-1400 Ft/kg-ért, a kacsamell 1800-1900 Ft/kg, a kacsacombot pedig 1250 Ft/kg körül tudjuk megvenni.
Libasült párolt káposztával, hajában sült krumplival (3500 Ft körül)
Az egyik legjobb karácsonyi recept a libasült párolt káposztával, melyet hagymás krumplival vagy hajában sült krumplival szokás tálalni.
Hozzávalók:
A libához:
egész liba vagy libacomb
só, majoránna, bacon szalonna
A libát besózzuk, a belsejébe majorannát teszünk. A mellére és a combjára bacont fektetünk, mert a liba könnyen kiszárad. Közepesen meleg sütőben sütjük, a kisült lével, zsírral folyamatosan locsolgatjuk. Ha már puha, levesszük a szalonnaszeleteket – már ami még megmaradt – és pirosra sütjük. Praktikus dolog kihasználni a sütőkapacitást, és a tepsi alá megmosott krumplit rakni. A krumpli sülési ideje kb. 4o-5o perc, ezután kivesszük és konyharuhába bugyoláljuk, amíg kicsit meghül. A keletkezett gőztől a. krumpli héja könnyen lejön.
A párolt káposztához:
1 fej piroskáposzta
2 fej hagyma
2 kanál cukor
ecet
kevés olaj, só, köménymag
A káposztát és a hagymát szép vékonyra, szálasra vágjuk. Egy nagy lábasban cukrot karamellizálunk majd felöntjük 2 dl vízzel és felfőzzük. Ha már nincs ragacs, hozzáöntjük az olajat és beletesszük a káposztát és a hagymát, és fedő alatt lassú tűzön kezdjük párolni. Sózzuk, hozzáadjuk a köménymagot. Gyakran kevergessük, de vigyázzunk, hogy ne törjük össze. Az elfőtt vizet folyamatosan pótoljuk, és amikor a káposzta már puha, lesütjük. Vigyázzunk, hogy a káposzta ne főjön túl. Ízesítjük ecettel és ha kell még cukorral. Ha még van variálni kedvünk, menet közben reszelhetünk bele egy savanykás almát, tehetünk bele bort is, persze csak mértékkel.