600 forint alatti benzinár lenne indokolt: a kereskedők benyelik a csökkenést

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hiába csökken folyamatosan a benzin ára, a kutakon alig érezni ebből valamit. Ha a nagykereskedelmi árak változásából indulunk ki, 592 forintba kéne kerülnie egy liternek, de az átlagosan 20 forinttal drágább. Kiderült, mi áll a dolog hátterében.

Egyedül a múlt héten a benzin nagykereskedelmi ára 6, míg a gázolajé 10 forinttal mérséklődött, ehhez képest szombatra a dízel üzemanyag átlagára mindössze 3 forinttal lett olcsóbb keddhez képest, miközben a benzin még drágult is. A Világgazdaság szerint ez a faramuci helyzet azért állhatott elő, mert trükköznek a kereskedők, akik szinte egy az egyben benyelték az elmúlt hetek áresését.

A benzin nagykerára több tíz forinttal csökkent

Hiába csökkent szinte napi rendszerességgel az üzemanyagár az elmúlt időszakban, ebből a hazai kutakon gyakorlatilag semmi nem érződik. Egy hónappal ezelőtt a 95-ös benzin átlagára 616 forint, a gázolajé 623 forint volt. Azóta a benzin nagykereskedelmi ára 24, míg a dízelé 37 forinttal mérséklődött, ezek alapján most a benzinnek 592 forintba, a gázolajnak pedig 586 forintba kellene kerülnie literenként. Ám akárhogy nézzük, az előbbi még mindig 20 forinttal, az utóbbi 30 forinttal drágább, vagyis a tankolásnál alig érzünk valamint az áresésből.

Az csökkentések hatására már 600 forint alatt kéne lennie a benzin literenkénti árának
Fotó: Peter Zelei Images / Getty Images Hungary
Idézőjel ikon

Nincsen törvényszerűen leírva, hogy ha csökken a nagykereskedelmi ár, akkor a kiskereskedelmi árnak is követnie kell. Májusban pont az ellenkezője történt: akkor nem változott a nagykereskedelmi ár, miközben a kisker árat csökkentették a kutasok

– mutatott rá Bujdosó Eszter, a Holtankoljak.hu a lapnak nyilatkozó ügyvezető igazgatója, aki szerint a kereskedők az elmúlt egy hónapban tulajdonképpen korábbi veszteségeiket kompenzálták

A szakértő úgy véli: májusban felsőbb nyomásra olyan alacsony szintre süllyedt le a kutak árrése, hogy azt hosszú távon nem lehetett fenntartani. A dolog előzménye az volt, hogy június 14. és július 4. között sorozatban tízszer emelkedtek az üzemanyagárak. Ekkor jelezte a kormányzat, hogy ha másképp nem megy, állami beavatkozással fogja orvosolni a helyzetet. Az elvárás az volt, hogy itthon ne legyen drágább az üzemanyag, mint a régiós átlag. Bár ezek azóta közelítettek egymáshoz, igazából ez csak annak köszönhető, hogy Horvátországban és Romániában is növelték a benzin jövedéki adóját.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Wolf Géza
Wolf Géza
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.

Testem

Miért nem bírja testünk a kánikulát? Ez történik veled nagy melegben

Az extrém meleg nemcsak kellemetlen, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelent. A fokozott izzadással folyadékot és ásványi anyagokat veszítünk, miközben a szív terhelése fokozódik. 37 Celsius-fok feletti melegben és magas páratartalom mellett a test hűtése egyre nehezebb, ami létfontosságú szerveinkre – a májra, a vesékre, az agyra és a szívre – is hatással van.

Offline

A Notre-Dame szobraiból olvasta ki az örök élet titkát, majd köddé vált az utolsó alkimista

A történelem tele van rejtélyes figurákkal, de kevés olyan ember akad, aki akkora kulturális és ezoterikus vihart kavart volna a modern korban, mint Fulcanelli. A titokzatos francia férfi, akit a huszadik század utolsó igazi alkimistájaként emlegetnek, a legenda szerint megfejtette a bölcsek kövének titkát, rájött az örök élet elixírjének receptjére, majd miután megosztotta tudását a világgal, egyszerűen köddé vált. Története a mai napig lázban tartja a történészeket, a detektíveket és az összeesküvés-elméletek híveit.

Életem

Katasztrófa fenyegeti Dél-Magyarországot: összeomolhat a mezőgazdaság

Egy új tudományos modell, a Climate-Driven Agricultural Decline Index (CADI) aggasztó jövőképet vetít előre a hazai agrárium számára. A Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács és a Barcelona School of Economics kutatói arra figyelmeztetnek, hogy amennyiben nem sikerül időben és hatékonyan alkalmazkodni a gyorsan megváltozó éghajlati feltételekhez, a század végére drasztikus mértékben romolhat a dél-magyarországi földek termőképessége.