Miért fáj annyira, ha megvágom papírral az ujjam?

Olvasási idő kb. 2 perc

Ha valaha is előfordult már veled, hogy véletlenül megvágtad az ujjad egy papírlap élével, akkor tudnod kell, hogy az az apró kis vágás milyen pokolian fájdalmas tud lenni.

Az aprócska seb nemcsak számodra jelent mérhetetlen kínt. A papírlap által hagyott vágás valójában sokkal fájdalmasabb annál, mint amit egy éles kés vagy penge képes okozni. Lássuk, hogy mi a magyarázat a jelenségre.

Ezért fáj annyira, ha megvág a papír

A papír vágása általában az ujjakat érinti, melyekben rengeteg idegvégződés található, ami azt jelenti, hogy azok érzékenyebbek is. Emiatt tehát az így szerzett seb már önmagában is jobban fáj, mint ha az más testrészeiden, például a karodon vagy a hátadon keletkezne. Az ujjbegyeken ráadásul nagy számban fordulnak elő nyomás- és fájdalomérzékelő receptorok is, ami még érzékenyebbé teszi őket.

A kínzó fájdalomhoz ugyancsak hozzájárul, hogy a papírlap más jellegű sebet ejt, mint mondjuk egy kés. Míg a sima penge egyenletes, tiszta vágást hagy és nem juttat idegen anyagot a sebbe, addig a durva és rostos felületű papír nemcsak kettéválasztja, hanem fel is tépheti a húst annak mindkét oldalán.

A másik különbség, hogy a kés általi sebnél a vérzésnek semmi nem állja útját, ezért a fertőzést keltő anyagok könnyebben távozhatnak. Ezzel szemben a papíros vágásnál a vér nagy valószínűséggel nem tudja kimosni a rostokat a sebből, sőt azok gátolhatják a vérzést és fertőző anyagok eltávolítást, ezért a gyógyulás is lassabban megy végbe. A kellemetlen érzést a papírgyártás során használt vegyszerek is fokozhatják.

Jobb, ha minél előbb ragtapaszt teszel rá
Fotó: temmuzcan / Getty Images Hungary

Mit lehet ellene tenni?

A Healthline azt javasolja, hogy megelőzés gyanánt használj hidratáló krémet. Ha ugyanis a kezed kiszárad, a papír éle könnyebben felsértheti a bőröd. Amennyiben sokat dolgozol papírral, megfontolhatod azt is, hogy kesztyűt húzz a munkához. Ha ezt nem akarod, akkor legalább próbáld kerülni a kapkodást, és mindig kellő óvatossággal fogd meg a papírt – főleg, ha nagyobb kupacokról van szó. A vágások elkerülésében az is segíthet, ha a borítékok felnyitásához levélvágó kést, lezárásához pedig papírragasztó stiftet használsz.

Ha már megtörtént a baj, vagyis megvágott a papír, akkor először mosd meg a kezed szappannal és vízzel. Ez megtisztítja a sérülést és csökkenti a fertőzésveszélyt. A következő lépésben lásd el a sebet valamilyen antibakteriális hatású kenőccsel, majd tegyél rá ragtapasz. Ha bármi olyan tevékenységre készülsz, melynek során a ragtapasz átnedvesedhet vagy beszennyeződhet (ilyen például a mosogatás, a kertészkedés vagy a tömegközlekedés), extra védelemként nem árt kesztyűt is viselned. A gyógyulás jellemzően 2-3 napot vesz igénybe.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

2500 éve tört ki az első járvány: ez a fertőzés okozta

Az “athéni pestis” kórokozóját mindmáig nem sikerült azonosítani, holott mintegy 100 ezer ember halálát okozta, illetve az athéni hadseregben végzett pusztítása révén befolyással lehetett a városállam Spártával folytatott vesztes háborújára is.

Testem

Alvászavarokkal küzdesz? A mesterséges intelligencia segíthet megfejteni az okát

Nyolc órát aludtál, mégis hulla vagy? Lehet, hogy nem a mennyiséggel van baj, hanem valami olyasmivel, amit csak az algoritmusok látnak. A mesterséges intelligencia megjelent az alvásdiagnosztikában is, és a szakértők azt ígérik, hogy a kábelekkel teli, kényelmetlen kórházi éjszakák helyett hamarosan a saját ágyunkban fekve kaphatunk tűpontos választ arra, miért nem vagyunk kipihentek. Megmutatjuk, hogyan forradalmasítják az algoritmusok az álmainkat.

Életem

Legális kiskapu: így szerezhetsz extra nyugdíjat

Nem egyedi probléma, hogy valakinek hosszabb-rövidebb időre megszakad a biztosítási jogviszonya. Ez azonban súlyos következményekkel járhat a későbbi időskori ellátásra nézve. Kevesen tudják, de létezik egy teljesen törvényes és szabályozott módszer a probléma áthidalására: a társadalombiztosítási megállapodás.

VIP

Meghalt Scherer Péter

Ma délelőtt elhunyt Scherer Péter Jászai Mari-díjas magyar színész, aki még fellépett volna a Zenthe Ferenc Színházban.

Testem

Több mint üres szénhidrát: ennyi értékes tápanyagot tartalmaz valójában a burgonya

Évek óta hallgatjuk, hogy a krumpli a fogyókúra legnagyobb ellensége és nem más, mint haszontalan keményítőhalom. Itt az ideje, hogy belássuk tévedésünket: a burgonya ugyanis valójában tele van káliummal, rosttal és vitaminokkal, amiket eddig nagyvonalúan figyelmen kívül hagytunk. Megmutatjuk, miért nem a szénhidráttól kell félned, és hogyan készítsd el úgy a burgonyát, hogy ne a lelkiismeret-furdalást, hanem az egészségedet tápláld.

Offline

Tudod, mi a blansírozás? Nagy konyhakvíz

Ha rutinos vagy a konyhában, akkor ez a kvíz nem fog ki rajtad. Ezúttal ugyanis arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismered a főzéssel kapcsolatos, olykor kacifántos elnevezésű fortélyokat.