Az egész úgy kezdődött, hogy vettem az Auchanban natúr gomolyasajtot. A szeletelt, 15 dkg-os darab akciós volt, gondoltam megkóstolom az egyébként Lengyelországból származó terméket, melyet a Sajt Kalmár Kft. forgalmaz, és hivatalosan Gazda natúr gomolya sajt néven kapható.
A gomolya összetevői
a) tehén - , juh, - kecske tej, tejsűrítmény vagy ezek keverékei,c) tejszín,
d) tejpor,
e) tejfehérje - koncentrátumok,
f) tejsavbaktérium - színtenyészetek,
g) alvasztóenzim,
h)ivóvíz,
i) étkezési só,
j) kalcium - klorid,
k) kálium - vagy nátrium - nitrát (A kálium - vagy a nátriu m - nitrát mennyisége a sajttejben nátrium - nitritben kif e jezve maximum 75 mg/kg vagy ennek megfelelő mennyiség lehet, ha a hozzáadás a savó eltávolítását és a víz hozzáadását követően történik. )
Azt már csak otthon vettem észre, hogy az összetevőivel kicsit több mindent kaptam a pénzemért, mint szerettem volna: krémsajtot, zselatint, növényi rostot, stabilizátort (szentjánoskenyérmag-gumi), és sót. Nos, lehet tippelni, ezekből mennyi valóban szükséges alapnyaga a gomolyakészítésnek.
A Magyar Élelmiszerkönyv megkülönböztető minőségi jelöléssel ellátott tejtermékek (2008. évi XLVI.törvény 66.§ (1) közé sorolja a gomolyasajtot, ezért rendelkezik arról is, mi lehet benne és mi nem, és egyáltalán mit takar az elnevezés. " A Gomolya sajt tehéntej ből vagy juhtejből vagy kecsketejből vagy ezek keverékéből , tejsavbaktérium - színtenyészet és alvasztóenzim , esetleg kalcium - klorid és kálium - vagy nátrium - nitrát hozzáadásával, csurgatás, formázás és sózás útján készített oltós - és/vagy vegyes alvasztású, félkemény, zsíros, röglyukas , friss vagy rövid érlel ésű sajt."
A jogszabály arról is rendelkezik, hogy mit lehet felhasználni a sajtban, sőt arról is, hogyan kell megnevezni.
Kevert tejből készített termék esetén például az állatfaj neve csak akkor tüntethető fel a termék megnevezésében (pl.: juhgomolya), ha az egyszerű termékhányad legalább 70%-a a megnevezett állatfaj tejéből származik.
A rejtélyes eset kapcsán megkerestem Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih), hogy a fenti összetevőkkel szerintük megfelel-e ez a sajt a hatósági előírásoknak. A válasz engem is meglepett: "Hivatalunkhoz küldött, szeletelt gomolya sajt összetételével kapcsolatos kérdését közérdekű bejelentésként kezeljük, és kivizsgálásra áttesszük a területileg illetékes megyei Kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatóságként eljáró Főosztályához. A mellékelt fénykép alapján valóban felvetődik a tejtermékekről szóló 1-3/51-1 számú Magyar Élelmiszerkönyv előírásának, valamint az adalékanyagokról szóló 1333/2008/EK rendeletnek való nem megfelelés, amit részletes hatósági ellenőrzés keretében kivizsgálunk". Magyarul a hivatal sem gondolja úgy, hogy bizonyos adalékoknak valóban ott a helyük a sajtban.
Ha vegetáriánus lennék, a zselatinon is kiakadnék, bár ha pozitívan nézem, nem is jártam rosszul ezzel a gomolyával, hisz csak természetes anyagokat tartalmaz, a növényi rostot pedig még direkt ajánlgatják is a dietetikusok, úgyhogy, ha megbocsátó vagyok, ezzel a sajttal semmi baj nincs. Azt az egyet kivéve, hogy egyáltalán nem az, mint amit ráírnak. Ha felhúzta magát, olvassa el, mennyire egyszerűbb megoldás inkább gomolyát gyártani házilag!