Tudtam, meddig nyúlhatok bele egy család életébe

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tény, hogy a kisbabák mindig is aranyosak voltak és azok is maradnak, de ennél azért többet ad ez a film – mondta Thomas Balmés dokumentumfilmes, a Babák című film rendezője, aki a világ négy különböző táján (Namíbiában, Mongóliában, az Egyesült Államokban és Japánban) követte nyomon kamerájával egy-egy csecsemő születését és első évét. A bájos filmet dokumentumfilm létére világszerte bemutatták a mozik. Interjú.

Egy csecsemő születése és az első éve nagyon hálás téma, de magában rejti a hatásvadászat csapdáját. Filmes körökben járja az a mondás, hogy a „kutya, gyerek, jó nő” mindig működik a képernyőn. Nem érezte, hogy a hálás és népszerű téma egyben kockázatot is jelent?

Ne azt mondjuk, hogy hálás, hanem inkább kereskedelmi. A film ötlete a produceré volt, ő egy videoklipszerű valamit képzelt el, amiben nem csak négy, hanem rengeteg ország megjelent volna. Ebben viszont láttam annak a veszélyét, hogy valami cukit, valami kis aranyosat fogunk alkotni. Én a lehető legnagyobb szabadságot szerettem volna. Persze adott volt a téma, de nem a „kutya, gyerek, jó nő”-irány felé szerettem volna elmenni. A film egyik lényege az elgondolkodtatás, másrészt pedig a mi viszonyunk a boldogság, a jó és a rossz fogalmához, a globalizáció témájához. Hogy tényleg az-e a jó, amit a civilizált világ, az amerikai, vagy éppen a japán társadalom gondol, vagy pedig vannak-e más utak, lehetőségek, hogy megtaláljuk az egyensúlyt. Ilyen kérdések foglalkoztattak engem is, és azt gondolom, hogy a film arra jó, hogy elgondolkodtassa erről a nézőt. A téma tényleg csak egy ürügy, de tény, hogy a kisbabák mindig is aranyosak voltak és azok is maradnak, de ennél azért többet ad ez a film.

Castingokon dőlt el, hogy kik lesznek a kiválasztott családok. De miért pont ez a négy ország került középpontba?

Ez a négy ország szimbólum. Olyan négy országot akartam választani, amelyek közül valamelyikkel mindenki, aki bárhol a világon nézi ezt a filmet, azonosulni tud. A lényeg az volt, hogy négy teljesen különböző ország legyen abból a szempontból, hogy hogyan viszonyulnak a modernizációhoz, mennyire vannak körülvéve gépekkel. Namíbiában például ez egyáltalán nincs jelen, Mongóliában már egy kicsivel jobban, Japán pedig a leggépiesítettebb.

A másik nézőpont az volt, hogy négy olyan országot látunk, amelynek megvannak a maga sajátosságai, de mégis mind a négy család hasonló. Hasonló körülmények között, harmóniában és anyagi jólétben élnek – a namíbiai család a saját viszonylatában ugyanolyan gazdag volt, mint a másik három, hiszen volt 150 tehene és 200 kecskéje –, szeretettel veszik körül a gyerekeiket, nincs a szülők között semmiféle konfliktus. Nem kifejezetten az ország volt a lényeg, hanem az, hogy mit szimbolizál.

<object classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" height="384" width="460"><param name="quality" value="high"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="flashvars" value="vID=8e80832446&autostart=false"/><param name="name" value="guPlayer-8e80832446"/><param name="src" value="http://files.indavideo.hu/player/gup.swf?b=1009"/><param name="wmode" value="transparent"/><param name="bgcolor" value="#666666"/><param name="align" value="middle"/><param name="allowfullscreen" value="true"/><param name="allowscriptaccess" value="always"/><param name="type" value="application/x-shockwave-flash"/><embed align="middle" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" bgcolor="#666666" flashvars="vID=8e80832446&autostart=false" height="384" name="guPlayer-8e80832446" quality="high" src="http://files.indavideo.hu/player/gup.swf?b=1009" type="application/x-shockwave-flash" width="460" wmode="transparent"/></object>

Mennyi időt és milyen ütemben töltött a családokkal?

Két év alatt összesen 400 napot forgattunk, tehát körülbelül 100 napot családonként. 40-szer utaztam a két év alatt, egy családnál átlagosan két hetet töltöttem. A végére már kezdtem úgy érezni magamat, mint George Clooney az Up in the Air (Egek ura) című filmben. (nevet)

Mennyi időre volt szükség ahhoz, hogy a családok a bizalmukba fogadják? Melyik család volt a legbizalmatlanabb?

Általában rögtön elfogadtak. A mongol család viszont kért egy hetet, hogy gondolkozhassanak a dolgon, ami nagyon tetszett, mert nem olyan családokat akartam választani, akik nagyon exhibicionisták. Az amerikai család például folyamatosan ott akart lenni a kamera előtt, és talán ott is volt a legnehezebb kiválasztani a megfelelő családot, mivel ott hihetetlen szigorú szabályok vannak a gyerekek filmezését illetően is. A szülők emellett leszögezték, hogy a gyereknek ekkor és ekkor aludnia kell, tehát sokkal szűkebb tér volt erre – szemben Namíbiával és Mongóliával.

Már régóta készítek dokumentumfilmeket, így természetesen tudtam, hogy mi az a határ, ameddig még el lehet menni, meddig lehet beleszólni egy család életébe. A harmadik gyermekem pont akkor született, és a feleségemmel beszéltük is, hogy nem lehet annyira belefolyni a dolgokba. Éppen ezért forgattam csak két heteket, és előfordult, hogy az amerikai apuka – aki egyébként operatőr – vett fel nekem vágóképeket. Mindegyik családdal nagyon baráti kapcsolatom alakult ki. A mongol és az afrikai családot a másik kettővel szemben sokkal könnyebben lehetett kezelni, mert ott volt elég tér, nem estél be rögtön a hálószobába.

Hogyan nézett ki egy napja a forgatás során? Gyakorlatilag a családokkal élt, vagy többnyire csak egy-egy rövid időre zavarta őket?

Mongóliában saját jurtám volt, sőt, amikor a családommal mentem, egy hatalmas jurtában lakhattunk, még lovaink is voltak. Általában korán reggel keltem és inkább csak nézelődtem, sokkal kevesebbet filmeztem annál, mint amennyit figyeltem. Azt az időt, amíg a gyerekek aludtak, arra használtam, hogy feltérképezzem, mit és hogyan lenne érdemes felvenni. Arra koncentráltam, hogy minél kevesebbet filmezzek, de megtaláljam azt, ahol a legminimálisabb történést fel lehet venni.

Van kedvenc jelenete?

Rengeteg. De ha választanom kellene, talán a nyitójelenet, ahol a namíbiai kislány, Ponijao a testvérével játszik.

Mennyire tudott objektív maradni egy ilyen helyzetben? Mégiscsak hosszú heteket töltött el a családokkal.

Ha a szubjektivitás-objektivitás kérdését nézzük, tulajdonképpen szubjektív a film, hiszen én választottam ki a képeket. Az érzelmi bevonódást illetően: nem bébiszitterként voltam ott, és bár a képen általában nem látszódnak, a szülők mindig ott voltak. Akkor is, amikor a mongol kisfiú ott játszott a tehéncsorda közepén, tehát soha nem kerültek veszélybe a gyerekek. A film objektív marad abból a szempontból is, hogy nincsenek párbeszédek vagy kommentárok, hanem csak képek, ami által hagyjuk, hogy a néző saját maga alakítsa ki a véleményét és tegye fel a saját kérdéseit.

Megszakításokkal ugyan, de a forgatás miatt tulajdonképpen két évig volt távol a családjától. Hogy bírta?

Nagyon rosszul. Ez volt a lehető legrosszabb és legnehezebb abban, hogy én rendeztem a filmet. Ezért is fejeztem be gyorsan, két év alatt a forgatást, mert szeretném bepótolni azt, amit elmulasztottam.

Egy idő után a filmet nézve úgy érzi az ember, hogy nem is dokumentumfilmet, hanem játékfilmet néz. A játékfilmes hatás tudatos koncepció eredménye, vagy a téma hozta magával?

A téma igazából csak egy ürügy, ezt a hatást inkább a forma adja. Az Egyesült Államokban voltak olyan újságírók, akik még soha nem láttak ilyen hosszú, két és fél perces, egy adott kameraállásból felvett vágóképet. Az USA-ban a filmemmel egy időben mutatták be az Iron Man 2-t, amiben úgy pörögnek a képek, mint valami gyorsított videoklipben. A két filmről párhuzamosan születtek kritikák: pontosan az ellentétei egymásnak, hiszen ebben kitartott képek vannak.

Nincs már olyan film, ahol negyven másodpercig azt nézzük, hogy egy kisbaba legyeket néz, és ettől le van nyűgözve, hanem folyamatosan csak doppingolják az agyunkat, állandóan jönnek a képek. Itt pedig egy lelassított, elnyújtott változata van ennek meg, a forma gyakorlatilag felülkerekedik a témán. Ez valójában tudatos is: amikor megszülettek a vágóképek, direkt azokat válogattam ki, ahol a legminimálisabb történés zajlott. Nem azt akartam, hogy egymás mellé rakok egy csomó olyan vágóképet, amin valami történik, hanem inkább úgy gondolkodtam, hogy ahol egy képen van valami, ami saját magáért beszél, eleve magában rejt egy csodát. Ilyen értelemben van benne tudatosság.

Portréfotó: Kováts Dániel

Kelemen Éva
Kelemen Éva
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.