Hogyan bírjam rá, hogy feleségül vegyen?

Olvasási idő kb. 7 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

„Az elköteleződés akkor működik jól, ha önálló döntéssel született. Minden fiú tudja, hány éves a barátnője, akar-e gyereket, férjhez szeretne-e menni. Ha szeretné véglegesíteni a kapcsolatot, úgyis közölni fogja.” Tari Annamária a próbaházasságot jó találmánynak tartja, Horváth Gergely inkább a házasság pártján áll. A fő kérdés, hogy mit tegyünk, hogy a házasság jól működjön.

A statisztikák szerint évek óta nem nő a házasságkötések száma. Megkérdeztem néhány ismerősömet, miért nem akarnak házasodni. Gyakori volt az a vélemény, hogy "mert a családomban mindenki elvált" és az is, hogy "ez egy olyan kötés, amelyik csak korlátozza az embereket, jobban hiszek az együttélésben papír nélkül." A próbaházasságot hogyan lehet meghatározni?  Házasság felelősségvállalás nélkül?

Tari Annamária: Talán modern nagyvárosi dolognak tartjuk, de a próbaházasságnak falusi hagyományai vannak. A közösség és család tudtával létrejött, a törvényes házasság előtti szexuális viszony, amely nem ellentétes a bevett erkölcsi normákkal. Néhol egymásnak elkötelezett „szeretőknél” természetes állapot. Ahol ezek a szokások uralkodnak, a törvénytelen gyermek sem olyan nagy szégyen, házasságnál – ha nem a vőlegény a természetes apa – nem nagy akadály, a menyasszony termékenységének biztosítéka.

Ennek a házasságon kívüli szexuális kapcsolatnak egyik elfogadott formája az ún. próbaházasság, amely elsősorban Erdélyben (pl. Gyimes), ill. a Fekete-Körös völgyében ismeretes. A házasságot megkötni akaró fiatal pár, rendszerint a legény szüleinél, bizonyos ideig, 1–2 hónapig, 1 évig együtt él, az együtt töltött idő alatt kiismerik egymást, s ha a leány teherben marad, megesküsznek. Szétválásuk egyik személyre sem vet rossz fényt, legfeljebb a leánynak meddőség gyanúja miatt van kevesebb esélye a férjhezmenetelre.

Tari Annamária

Pszichoterapeuta, pszichoanalitikus kandidátus. Első diplomáját gyógypedagógusként szerezte, majd az ELTE pszichológia szakán végzett. Klinikai szakpszichológusi és pszichoterapeuta szakvizsgát tett. Fiatalkori álmát váltotta valóra akkor, amikor pszichológusként kezdett dolgozni, és szakterületének a pszichoanalízist választotta. A nagyközönség először az MTV Repeta című magazinműsorában ismerhette meg mint tanácsadót. Majd a közszolgálati televízióknak, a VIVA zenecsatornának, az RTL-nek és a Magyar Rádiónak köszönhetően nevét határon innen és túl sokan megismerhették. Rendszeresen publikál. Első könyve 2003-ban jelent meg Intim szféra címmel, melyben a 17–25 éves korosztály problematikájával foglalkozik. Tavaly látott napvilágot a Sejtem című kötet, melyben a rákos betegek pszichés problémáinak kezeléséről olvashatunk. Számos publikációját olvashatjuk weboldalán, a www.tariannamaria.hun. Egyebek mellett olyan témákról: mint például a munkaalkoholizmus, a blogolás vagy éppen az étkezési zavarok. Tari Annamária a pszichoterápia mellett kommunikációs és médiatréningekkel és oktatással is foglalkozik. A facebookon is.

Tehát a felelősség vállalása nem hiányzott a próbaházasságokból sem.

TA: Nem, felelősségvállalással történt, de lehetőséget adott a változtatásra. Szerintem ma már kicsit más felhangja lett a fogalomnak, és inkább gondoljuk azt, hogy ez a "menekülőút" fenntartásával létesített "mintha komoly lenne" kapcsolatokra vonatkozik. Mindenesetre a válások megelőzésének egy olyan módja, mely bölcs, de csak akkor, ha mindenki komolyan veszi.

Horváth Gergely: A házasság ma már nehéz szülés, mert a holtomiglan felvállalhatatlan ígéretnek tűnik. A házasság maga több értelmezésben él, én a hit szerint való megközelítésben azt vallom, hogy a házasság maga az Istennel való majdani közösségünk legtökéletesebb leképzése a földi létezésünk során. Vagyis: elvileg a legtöbb örömet és legnagyobb biztonságot hozó társas viszony, amelynek "működéséért" meg kell küzdeni.

A jó házasság a másik megismerésével és az előre nem látható nehézségek teljes vállalásával kezdődik. A próbaházasság a másik megismerésére ad egy választ, de annak pont az az értelme, hogy ne tegyük fel az előre nem látható nehézségekre vonatkozó kérdést. Nem hiszek benne.

Horváth Gergely

Rádiós műsorvezető, író 1972-ben született Budapesten. A Berzsenyi Dániel Gimnáziumban érettségizett, majd az ELTE BTK történelem szakán folytatta tanulmányait. 1995-ben kerül a Magyar Rádió Petőfi adójához, ahol olyan műsorok készítésében vett részt, mint például a Reggeli Csúcs, Moziklub, Egy férfi, egy nő. 2007-ben az Európa kiadó gondozásában jelent meg első regénye, A szív útjai. Jelenleg az MR2 Petőfi rádióban mixeli a popot a kultúrával.

Gergő, a környezetedben a házasságot ugyanolyan komolyan veszik, mint ahogyan te?

HG: Igen, és ez nem csupán a hívő házasságokra igaz.

TA: A jó házasság valóban egy komoly és felelősségteljes kapcsolat. De gondolni kell azokra is, akiknek nem sikerül elsőre megtalálni azt a párt, akivel jól élnének. Akkor bezárva maradni egy érzelmileg negatív légtérben valakivel, sokkal nagyobb veszélyekkel jár.

HG: A kérdés csak az, hogy mikor minősítünk egy kapcsolatot menthetetlennek. Értékválságban élünk, és ha már az életünk társát sem tekintjük életre-szólónak, mindent kilúgoztunk az életünkből, ami tartós lehet.

TA: Néha tényleg úgy tűnik, hogy a leghosszabb elköteleződés a fogyasztói társadalomban a negyedszázadra felvett lakáshitel. De azért én hiszek abban, hogy az emberek nem rémülnek meg attól, hogy kitartsanak valaki mellett, és nem hiszik azt egy tartós kapcsolatról, hogy az olyan, mintha ezentúl belépve egy cukrászdába a pulton található sütik közül már mindig csak a sajtos pogácsát lehet választaniuk.

<object classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" height="385" width="480"><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowscriptaccess" value="always"/><param name="src" value="http://www.youtube.com/v/phYWLOotC7M?fs=1&hl=hu_HU"/><param name="allowfullscreen" value="true"/><param name="type" value="application/x-shockwave-flash"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" height="385" src="http://www.youtube.com/v/phYWLOotC7M?fs=1&hl=hu_HU" type="application/x-shockwave-flash" width="480"/></object>

Annamari, van különbség egy próbaházasság és egy házasság lezárása közt, ha a lelki oldalát nézzük? Szakítani sem lehet kevésbé megrázó, mint elválni.

TA: Persze, elvileg a szakítás/válás lehet szinte egyforma gyászfolyamat, a veszteség minden helyzetben nagyon fájdalmas. De komoly különbség van abban, hogy milyen módon jött létre a kapcsolat, ami így végződött.

Ha valaki a szerelmével úgy van együtt, hogy állandóan az elköteleződést monitorozza, akkor az nem túl pozitív helyzet. Pszichológiailag negatív hatású nyomás van a kapcsolaton ilyenkor. A „ne haragudj, de már négy éve járunk és nem tudom, mire számítsak” kezdetű beszélgetések azok, amik elől menekülni szokott mindenki. Az elköteleződés apró jelekből is kikövetkeztethető, amire a lányok általában nagyon figyelni szoktak. A „jövőre majd elmegyünk..” mondat egyértelműen azt sugallja, hogy van jövője a kapcsolatnak, de ha erre az „és nászútra hová megyünk majd?” kérdés következik, akkor a hangulat hőfoka nagyot zuhanhat.

Az elköteleződés akkor működik jól, ha önálló döntéssel született. Minden fiú tudja általában, hogy hány éves a barátnője, hogy akar-e gyereket, férjhez szeretne-e menni vagy soha nem tenne ilyet, stb. Tisztában van azzal is, hogy az idő múlik, tehát, ha szeretné véglegesíteni a kapcsolatukat, közölni fogja. A „hogyan vegyük rá a férfiakat arra, hogy azt gondolják, amiről nem akarják, hogy gondolják” vágy érthető, de akkor is érdemes megvárni a valódi döntést. Ha egy lánynak elfogy a türelme, akkor negatív érzelmekkel akar kicsikarni ígéreteket, és a várakozás kibírhatatlannak tűnik majd számára. Az ilyen kapcsolatoknál a szakítás haraggal, csalódásérzéssel és a tudattalan idealizáció veszteségének a fájdalmával is jár. Mert az illető nagyon akarta a dolgot, de nem vette észre közben, hogy a másik fél nincs annyira benne az érzelmi térben. Ilyenkor a fájdalmak sokszorozódhatnak.

A férfiak sokszor azért tartanak az elköteleződéstől, mert a rabláncok csörgését hallják, már nem is annyira a távolból. Miközben nyilván egy férfinak is nyugalmat és biztonságérzetet ad, ha állandó társa van, akiben megbízhat.

Mit tegyen a nő, ha várnia kell? Hogyan adjon biztonságot úgy, hogy közben ne nyomassza az elköteleződés fontosságával a fiúját?

TA: A legfontosabb, hogy tartsa valamennyire kordában az érzelmeit, és ne akarja leláncolni vagy megkötözni a másikat. Aki azt érzi, hideg zuhanyként éri a hír, hogy párja rosszul érzi magát a kapcsolatban, számot vethet azzal, hogy ketten, közös felelősséggel elérték, hogy a hiányos kommunikáció és az unalmassá váló hétköznapok, vagy az agresszív elvárások bedarálják a hajdani érzelmeket.

Ha belegondolunk, elég érthető, hogy a hosszú kapcsolatban az érzelmeinket és magát a kapcsolatot is ápolni kell. Biztosan mindenki átélte már, hogy a szerelem kezdetén a kínok kínját állja ki, hogy képes legyen figyelni a munkahelyén, mert minden gondolata és fantáziája csak a kedves körül kering, és komoly erőfeszítést jelent egyáltalán szembesülni a ténnyel, hogy az élet elvárásait továbbra is teljesíteni kell. Egy rutinizálódott kapcsolatban olykor, mintha pont fordítva lenne, már arra kell összpontosítani, nehogy elmaradjanak az ünnepek, a házassági évforduló, a névnapok.

A nők (de a férfiak is) néha hajlamosak arra, hogy saját érzelmeiken keresztül ítéljék meg a helyzetet, és ne vegyék figyelembe, hogy a másik fél is felnőtt ember, aki valószínűleg tudja, mit szeretne. Ha egy kapcsolatban nincs nyílt kommunikáció, akkor a legfontosabb tartalmak rejtve maradnak. Ez a legnagyobb hiba, amit egy kapcsolatban egy nő elkövethet. Nem kell állandóan "lelkizni", de tudomásul kell venni, hogy jobb szembenézni a valósággal.

Gergő, szerinted egy kapcsolatban hol lehet az egészséges határ a biztonság és a másik leláncolása közt?

HG: Csak a teljesen önkéntes döntések erejében hiszek. Vagyis sem erővel, sem zsarolással, sem alakoskodással, sem praktikákkal, de még csak a halvány befolyásolással nem érhető el az a cél, amit a szabad belátáson alapuló személyes döntés ad. Lehet, hogy ehhez felpofoztatjuk magunkat néhányszor, de ha hiszünk a másikban, abban, hogy az ő végső döntése én leszek, egészen pontosan: a mi, akkor megéri. Ez nem áldozatiság. Van elég láncunk elég, egymásra már nem aggassunk többet.

TA: Ez így van, csak az emberi személyiség sokféle/fajta. Nagyon sok vígjáték szól olyan házasságokról, ahol az asszony „hordja a nadrágot”, tehát mindent elintéz, meghatároz és eldönt. Ezek a kapcsolatok is életképesek, mert mindkét fél elfogadta a leosztott szerepeket, tehát ennek megfelelően lesz parancsnok és beosztott. Azok a férfiak, akiket nem zavar, hogy a párjuk a domináns, mert ők hajlandók a függő pozícióra, jól élhetnek ilyen partneri viszonyban.

Probléma például akkor van, ha a nő elvárásai között megjelenik a „lehetnél férfiasabb drágám” gondolat, amire, ha a másik képtelen, akkor elégedetlenség és konfliktus keletkezik. Fordított variációban, a férfiak néha megelégelik a női parancsnokot és stafétaváltást szeretnének, ami ütközhet nagyon kemény ellenállásba.

Minden párkapcsolat olyan, mint egy kártyajátszma, a felek kialakítják a szabályokat és ennek megfelelően kezdik osztani a lapokat. Ha valaki félúton új osztást kér, mert már nem tetszik neki az eredeti felállás, vagy felismeri, hogy ebben nem érzi jól magát, akkor kellemetlen meglepetést okoz a másiknak. A szabályok újraalkotását meg kell beszélni, és elfogadni, különben az egyik fél mindig becsapottnak érzi majd magát.

HG: Nekem nincs kifogásom az ellen, ha egy férfi parancsuralomban szeret élni - ha ez a szabad választása. Ugyanakkor az a tapasztalatom, hogy a személyiségünk érésével a kapcsolati dinamika, sőt, vele a szerepleosztás is árnyalódhat. És ezeket a változásokat együtt kell kihordani. Egy próbaházasság rámehet. Egy házasság nem.

Dénes Dóra
Dénes Dóra
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.

Életem

A magyar kertek elfeledett virága az egyik legerősebb gyulladáscsökkentő: olaja kincset ér

A nagymamáink udvaráról jól ismert orvosi kamillára – vagy ahogy hivatalosan nevezik: az orvosi székfűre – hajlamosak vagyunk puszta házi teaként tekinteni, pedig az alföldi szikeseken termő, 2015 óta Hungarikumnak számító növény illóolaja a világ egyik legerősebb természetes gyulladáscsökkentője. A belőle kinyert mélykék folyadékért valósággal rajong a nemzetközi kozmetikai ipar, olyannyira, hogy még a világhírű brit natúrkozmetikai óriás is magyar termelőtől vásárolja ezt a prémium alapanyagot.