A rendszerről biztosan egyelőre annyit tudni, hogy személyre szabott lesz, mivel minden nyugdíjas kap majd egy csipkártyát, melyet vásárlásai alkalmával használnia kell: az ezzel regisztrált áfaköltések összeget térítik vissza neki a következő havi nyugdíjával együtt utalva. Az Economx szakértőt kérdezett arról, hogyan működhet majd gördülékenyen egy ilyen rendszer.
Horváth Balázs, a RowanHill Digital alapítója a lapnak úgy nyilatkozott, több fejlesztésre is szükség lehet egy olyan rendszerhez, amely azonosítja a vásárlókat, tranzakciónként kalkulál és térít vissza pénzt. Nem elég leolvasni a kasszán a kártyán, a pénztárgépnek azonosítania kell azokat a tételeket, amelyeknél alkalmazható az áfa-visszatérítés.
Az adóterhet vagy üzlet szintjén, vagy a NAV-ban kalkulálni kell, az adatokat az Államkincstárnak továbbítva.

Emiatt a kasszarendszerek, a POS-terminálok változtatásra szorulnak, és nem kizárt az sem, hogy a NAV pénztárgép adatközpontjában, illetve a MÁK-ban is módosítania kelljen a programokon. A DÁP kibővítését is lehetőségnek tartja a rendszer egyszerűsítésére, bár hozzátette, nem tartja valószínűnek, hogy nyugdíjasok széles rétege használná a digitális állampolgárság program alkalmazását.
Mindennek nemcsak költsége van, hanem bizony időbe is kerül, mire az összes módosítást sikerül elvégezni:
becslést a szakértő nem adott arra, pontosan meddig tarthat mindezt befutni, de a fenti szcenáriót figyelembe véve nem tartja reálisnak, hogy egy év alatt le tudják zongorázni a rendszerhez szükséges összes szükséges módosítást.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés