Pofátlan csalás terjed a közösségi médiában: minden pénzed bukhatod, ha bedőlsz

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Hirdetésként megjelenő, különösen kedvező utazási ajánlattal csábítják a csalók a felhasználókat a közösségimédia-oldalakon. Aki elutalja a foglalási összeget, futhat a pénze után.

A január az utazástervezés szempontjából kiemelt időszak, ezt használják ki a bűnözők is – figyelmeztet a Kiberpajzs, amely egy most terjedő, egy igen trükkös csalásra hívja fel a figyelmet. 

Ez most a legújabb csalás a közösségi médiában 

Az év elején, miután sok szálláshely nincs még lefoglalva, sokan kezdenek akciós nyaralási ajánlatok után kutatni, amelyekkel nagy eséllyel lehet találkozni a közösségi médiában.

A pénzünket csalással igyekeznek megszerezni a közösségi médián keresztül
Fotó: FTiare / Getty Images Hungary

A csalók ezt a szokást igyekeznek kihasználnihírfolyamokban megjelenített hirdetésekkel csábítják a gyanútlan utazni vágyókat. 

Ezek a hirdetések gyakran megszólalásig hasonlítanak ismert utazási irodák reklámjaira, ráadásul feltűnően jó ajánlatokat ígérnek. 

A kattintásra is ráerősítenek olyan kifejezésekkel, mint az „utolsó helyek”, amellyel azt akarják elérni, hogy az utazni vágyó ne gondolkodjon sokáig. 

Ez történik, ha bedőlsz

Amikor valaki rákattint az ajánlatra, a megnyíló oldalon elkérik a személyes adatait. Ezután egy csevegőalkalmazáson keresztül veszik fel vele a kapcsolatot, ahol egy magát ügyintézőnek kiadó csaló részletesen elmagyarázza a foglalás menetét, majd megadja az adatokat az összeg átutalásához, amellyel állítólag véglegesíthető a foglalás.

Az összeg elutalása után azonban a „cég” megszakítja a kapcsolatot, elérhetetlen lesz, és kiderül, hogy a foglalás valójában nem is létezett. 

Csak körültekintően foglaljunk

A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy csak megbízható és ellenőrizhető oldalon adjunk le foglalást. 

Idézőjel ikon

Ha egy hirdetésre kattintva jutunk el egy honlapra, feltétlenül ellenőrizzük annak URL-jét.

A jóval a piaci ár alatt kínált utazásoknál mindig legyünk óvatosak a foglalás során, így sokkal kisebb az esélye annak, hogy csalás áldozatává válunk. Ha ez mégis megtörténik, vagy erős a gyanúnk, hogy átvertek, mindenképp vegyük fel a kapcsolatot a bankunkkal és a megfelelő hatóságokkal is. 

Scheftsik Tamás
Scheftsik Tamás
Újságíró, szerkesztő
Scheftsik Tamás a Pécsi Tudományegyetemen szerzett andragógus képesítést. Több, mint 15 éves újságírói pályafutása alatt több online magazinnál és szaklapnál is dolgozott szerkesztőként és újságíróként. Egészségügyi szakújságírói munkája mellett edukációs tartalmak készítésével is foglalkozott. 2025 szeptembere óta a Dívány munkatársa.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Édes otthon

Ezeken a helyeken lehet azbeszt a te otthonodban is

Sokan úgy gondolják, hogy az azbeszt rég betiltott építőanyagként a lakásokban már sehol sem okozhat problémát. Azonban Magyarországon ma is rengeteg olyan épület, melléképület és udvari szerkezet áll, amely tartalmazhat azbesztet – gyakran úgy, hogy a tulajdonosok erről nem is tudnak.

Életem

Felújítják az egyik budapesti hidat: így hat a forgalomra

Felújítják a Hajógyári-sziget fő megközelítési útvonalát jelentő K-hidat. Az eredetileg ideiglenesnek szánt szerkezet teljes körű rekonstrukciójára a Budapest Közút Zrt. pályázatot írt ki, a kivitelezés pedig várhatóan 2026 őszén indulhat.

Testem

Ez történik a testeddel, ha minden nap zöld teát iszol

A zöld tea nemcsak a koffein miatt hasznos, hanem az antioxidánsai miatt is. A hatás maximalizálásához napi 3-4 csészényi tea kell, lehetőleg nem forrásban lévő vízzel leöntve, illetve számolni kell azzal is, hogy a zöld tea negatívan hat a vas hasznosulására.

Offline

Férfiruhában kémkedett a japánoknak a kínai hercegnő: hadsereget is vezetett hazája ellen a Kelet Gyémántja

Mandzsu hercegnőnek született, de a japán hadsereg legveszélyesebb titkos fegyvere lett belőle. Josiko Kavasima élete a huszadik századi történelem egyik legbizarrabb kémhistóriája: a hercegnő szakított a női szerepekkel, férfiruhát öltött, és saját hadsereget vezetve segítette Japánt Kína lerohanásában. A „Kelet Gyémántjaként” ünnepelt kémet a háború után a kínaiak nemzeti árulóként fogták perbe, és sorsa drámai véget ért. Utánajártunk a Távol-Kelet legrejtélyesebb, férfiruhás női kémének elképesztő és tragikus életének.