Noha a legtöbben tudják, hogy a megfelelő összegű nyugdíjhoz fontos minél előbb elkezdeni félretenni, mégis, sokan halogatják a megtakarítás elkezdését, vagy pedig túl kevés pénzt különítenek el havonta erre a célra.
Általánosságban elmondható, hogy a magyarok túlságosan későn kezdik el a nyugdíjas évekre való felkészülést – derül ki a Bankmonitor kutatásból. A megtakarítási lehetőségek iránt érdeklődőt közel 24 százalékának ugyanis már kevesebb, mint 10 éve van hátra a nyugdíjkorhatár betöltéséig. Ennyi idő alatt pedig már nem lehet teljes mértékben kihasználni az állami támogatású nyugdíj-megtakarítási lehetőségeket.
Kevés magyar kezd el időben pénzt félretenni a nyugdíjas évekre
Aggasztó, hogy az érdeklődők 58,4 százaléka 45 évesnél is idősebb, 25-29 évesen csak 6,3 százalékot foglalkoztat az időskori ellátás. A Bankmonitor nyugdíjkalkulátorának 2025 januári kitöltései alapján így alakult az érdeklődők kormegoszlása:
- 6,3 százalék 25-29 éves
- 9,4 százalék 30-34 éves
- 10,2 százalék 35-39 éves
- 12,5 százaléka 40-44 éves
- 16,4 százalék 45-49 éves
- 18,3 százalék 50-54 éves
- 23,7 százalék 55 évesnél idősebb

A helyzetet súlyosbítja, hogy a megtakarítások összege sem megfelelő. Az adatok szerint a legtöbben 10, 20 vagy 50 ezer forintot szánnak ilyen célra. Márpedig 10 ezer forint elkülönítése sajnos nem sokat ér:
a 20-as évek végén indítva egy ilyen összeg mai értéken csupán havi 30-50 ezer forintos nyugdíjkiegészítésre elegendő.
A legtöbben havi 20 ezer forintban gondolkodnak. Három százalékos reálhozammal számolva a 25 éves koruktól így takarékoskodók nyugdíjas éveikben havi 188 ezer forintos kiegészítésre számíthatnak. Aki ugyanekkora összeget 45 éves korában kezd el félretenni, annak már csak mintegy 46 ezer forinttal nő majd a havi kerete. Aki ilyen idős korában kezd el félretenni, annak inkább 50 ezer forint körüli összegben kell gondolkodnia – ez ugyanis 115 ezer forintos nyugdíjkiegészítést eredményezhet.
Az adatokból jól látszik, hogy sokan nem kezdenek el időben foglalkozni a saját nyugdíjuk tervezésével, pedig érdemes észben tartani: minél később kezd el valaki megtakarítani, annál nagyobb havi összegeket kell félretennie ahhoz, hogy elegendő tartalékot gyűjtsön össze a nyugdíjas évekre.
























