Úgy tűnik, hogy az e-cigi hatékonyabb segítség a dohányzásról való leszokásban, mint a régi stílusú nikotintapaszok vagy a rágógumi. Statisztikák szerint kétszer annyian hagytak fel a dohányzással azok közül, akik e-cigit használtak, mint azok, akik más nikotin-helyettesítő eszközt alkalmaztak – számolt be a New Scientist.
Könnyebb a leszokás
A korábbi e-cigaretták már régóta támogatják a leszokni vágyókat a legnehezebb napokon, azonban sikerességében eddig nem volt kimutatható különbség a többi módszerhez képest. Peter Hajek, a londoni Queen Mary Egyetem kutatócsoportjának vezetője a modern, újratölthető e-cigaretták hatékonyságát vizsgálta.
A kísérlet során 900 dohányzó ember számára három hónapon keresztül biztosítottak különböző, nikotin-helyettesítő eszközöket. Az első hónapban hetente beszámoltak a tapasztalataikról egy tanácsadónak, illetve különböző tesztekkel mérték fel az állapotukat. Azoknak, akik e-cigit használtak a vizsgálat ideje alatt, körülbelül 18 százalékuk szokott le a dohányzásról, míg ez a szám a más módszert alkalmazók körében 10 százalék volt.
Hajek szerint az orvosoknak tájékoztatniuk kellene a betegeiket arról, hogy az elektromos cigaretta segítségével nagyobb esélyük van leszokni a dohányzásról, mint a többi módszer alkalmazásával. „Azonban továbbra is sokat számítanak a személyes preferenciák, így mindkét módszernek lesz szerepe a jövőben is” – vetíti előre Hajek.
A szakértők véleménye megoszlik
Az Egyesült Királyságban a közegészségügyi szervek pozitívan tekintenek az e-cigire, és vannak orvosok, akik bizonyos forgalmazókkal együtt is működnek. A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat szintén beállt a kezdeményezés mögé. Vannak azonban, akik szerint aggodalomra ad okot az elektromos cigaretta népszerűsítése, hiszen sok, korábban egyáltalán nem dohányzó ember szokhat rá a használatukra. Az Egyesült Államokban például a fiatalok körében a legelterjedtebb az e-cigi használata, úgyhogy érdemes vigyázni. Abban viszont nagy az egyetértés, hogy a legjobb, ha semmit sem szívunk.