Az AsapSCIENCE videója szerint egy hagyományos cigi elszívása során nagyjából hat másodpercébe telik az ilyenkor felszabaduló aktív komponensek - például a nikotin - számára, hogy hatni kezdjenek a központi idegrendszerre. A szervezetbe kerülő káros égéstermékek mennyisége az e-cigik esetében természetesen azért kisebb, a minőségellenőrzések hiánya és az ilyen készülékekben használt folyadékhoz hozzáadott anyagok miatt azonban ezeknek is megvannak a maguk veszélyei.
Ne egyél kátrányt!
Amikor rágyújt valaki, a tüdőn keresztül a véráramba kerülő nikotin megemeli a pulzust, összehúzza az ereket és dopamint szabadít fel az agyban. Mivel a fogyasztókat felélénkítő drog egy stimuláns, a kiürülése után újabb adagot követel a használóktól, ami sok esetben függőséget okoz.
A marihuána aktív komponense, a tetrahydrocannabinol (THC) más hatást vált persze ki, de a füsttel a szervezetbe kerülő égéstermékek ebben az esetben is kátrány lerakódásához vezetnek, ami rákkeltő, feketére festi a fogakat, és megtépázza az ízlelőbimbókat.
Mindennapi nikotinunkat
Az e-cigik jórészt kiküszöbölik ezeket az égéstermékeket, a fém vagy üveg tartályban tárolt és kontrollált módon felhevített folyadéknak hála ugyanis sokkal kevesebb füst keletkezik. A folyadék párájában megtalálható nikotinhoz viszont ugyanolyan gyorsan hozzáférnek a függőségről általában hallani sem akaró... szerhasználók.
A probléma mindezzel az, hogy a folyadékok alapját adó anyagok, például a kozmetikumokhoz és a színpadi füsthöz is felhasznált propilén-glikol irritálja a szemeket, és légúti fertőzésekhez is vezethet, a többi hozzávalóról pedig gyakran elég keveset árulnak el a gyártók. A sokszor ellenőrizetlenül hozzáadott vegyületek között előfordul például a tüdő hegesedéséhez vezető diacetil is. Hiába sokkal egészségesebb opció tehát egy elektromos cigi, mint a hagyományos változatok, teljesen veszélytelennek azért nem mondható a dolog.