Egy, a Circulation című szaklapban publikált új, nagyszabású tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy ötvenéves kor felett bizonyos életmódbeli szokások kialakításával a nők élettartama 14, míg a férfiaké 12 évvel növelhető.
A kérdéses szokásokat illetően nincs új a nap alatt, azt viszont tényleg nem ártana fontolóra venni, hogy milyen sokat számítanak ezek a szokások.
Nevezetesen:
- az egészséges étrend,
- a rendszeres testmozgás,
- az optimális testsúly megtartása,
- a dohányzás kerülése és
- a mértékletes alkoholfogyasztás.
A rendszeres testmozgás alatt napi 30 perc mérsékelt vagy magas intenzitású sportot kell érteni, a moderált alkoholfogyasztás alatt nők esetében napi 5-15 grammot, férfiaknál 5-30 grammot, ami pedig a testzsírszázalékot illeti, a 18,5 és 24,9 közötti érték számít optimálisnak.
A helyzet az, hogy a kockázatokkal eddig is tisztában voltunk, ám ennek ellenére sokan még csak erőfeszítéseket sem tesznek saját egészségi állapotuk és kilátásaik javítása érdekében.
A megelőzés az egyik kulcs
Amerikában az átlagos várható élettartam jelenleg 79 év, ami egy jóléti államhoz képest nem éppen ideális (Japánban ez például 84 év). A tanulmány szerzői szerint a gond az, hogy az amerikai egészségügyi rendszer túlságosan a gyógyításra és az új gyógyszerek kifejlesztésére fókuszál – a megelőzés helyett. Nem véletlenül aggódnak a szakemberek: az olyan, egészségtelen életmódhoz köthető betegségek, mint a szívroham vagy az agyvérzés a nyugati társadalom elsődleges halálokai közé tartoznak. Ijesztő tény, hogy 38 másodpercenként meghal egy ember valamilyen szívbetegségben.
A százezer amerikai lakos adataiból 1980 és 2014 között készült követéses vizsgálatból az is kiderül, hogy a három és fél évtized alatt 42 167-en hunytak el olyan betegségben, amit tudatosabb életmóddal megelőzhettek volna, vagy legalábbis sokat tehettek volna a kockázatok csökkentéséért: mintegy 14 ezren valamilyen daganatos betegségben és körülbelül 11 ezren szív- és érrendszeri betegség következtében.
A kutatók szerint, ha komolyan vesszük az öt aranyszabályt, azzal akár 74 százalékkal csökkenthetjük a korai halálozás esélyét. A tanulmány eredményei alapján a szívbetegségek esetében ez az arány 82 százalék, a daganatok esetében pedig 65 százalék volt.
Ha jobban beleásnád magad a különböző szokások kedvező vagy éppen káros hatásainak elemzésébe, esetleg az egészségi állapotod szempontjából igazán lényeges számok világába, itt és itt még több hasznos tudnivalót olvashatsz a témáról.