Csak hiszed, hogy lefogysz tőle

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lehet, hogy egy Big Mac kevésbé kalóriadús, mint egy saláta öntettel? A müzliszelet pedig rosszabb választás, mint egy tábla csoki? Tévhitek a "fogyókúrás" ételekről.

Ennek a cikknek az ötlete akkor jött, amikor síelésből hazafelé tartva megálltunk vacsorázni a bábolnai McDonaldsban. Én egy grillcsirkés tortillatekercset rendeltem, a férjem pedig Big Mac-et. Kávézás közben a tálcatakaró papír hátsó oldalán lévő kalóriatáblázatot nézegettük. Fény derült rá, hogy a salátás-grillcsirkés tekercsem majdnem ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint a Big Mac, de ez még semmi…

Jónéhány olyan étel van, amiről különböző okokból kifolyólag az emberek nagyrésze azt gondolja, hogy fogyókúrás, és/vagy egészséges. Lássuk a leggyakoribb tévhiteket.

1 – A fogyókúrás Big Mac

Szóval aki azt gondolja, hogy a salátás grillcsirkés Mcwrap-el kevesebb kalória kerül a szervezetébe, mint ha a Big Mac-et választaná, az nagyon téved. A Big Mac energiatartalma 495 kcal, a csirkés tekercsé pedig 425. Van különbség, de nem számottevő. Viszont ha valaki a marhahúsos tekercset választja, akkor az a maga 650 kalóriájával (a továbbiakban az egyszerűség kedvéért a kalória szót fogom használni a kcal, azaz a kilokalória helyett) kész hízókúra. Vigyázni kell a salátákkal is. Joggal gondolná az ember, hogy ha mondjuk ebédre a prémium grill csirke salátát rendeli (250 kcal), akkor az egy fogyókúrás ebéd volt. Valóban, de csak akkor, ha nem rendel hozzá salátaöntetet. Mert a prémium grill csirke ezer sziget öntettel, az bizony egy Big Mac. Mármint kalóriaszám szempontjából. Mert vannak azért más mutatók is amik a saláta javára döntenek. (És egy kicsit jobb a kalóriaszám, hogyha nem ezer sziget, hanem joghurtos kapros öntet kerül a salátára.)

Ja és a desszertek: a kis csoki shake-ben ugyanannyi a kalória, mint az almatáskában, 220 kcal/adag. Viszont a Mccafé isteni csokis muffinja sajnos 350 kcal – érdemes meggondolni.

2 - Desszert helyett capuccino?

A fogyókúrázók sokszor úgy küzdik le az édesség utáni vágyukat, hogy csoki, vagy süti helyett inkább isznak egy jó kis capuccinót. Ez elvben rendben van, ha sovány tejjel és cukor nélkül isszák. Azonban a kávézók specialitásaival nem árt óvatosnak lenni. A Starbucs, a California Coffee Company és a Costa lattéinak teljesen szimpla változatai is 3,5 százalékos tejből készülnek, ezért a kis poharas verziójuk is könnyen 180 kalóriás lehet. (Cukor nélkül.) Ha viszont valamilyen különlegességet választunk, mondjuk karamell, vagy kókuszízesítést, akkor még több. A rossz hír, hogy a 3 az 1-ben típusú instant kávék is több mint 120 kalóriát tartalmaznak adagonként, de ez akár 150 is lehet attól függően, hogy tejben vagy vízben oldja fel őket az ember.

3 –Felesleges a Milka helyett müzliszeletet enni

Aki nagyon szeretne egy kis csokit, de a fogyókúra miatt úgy dönt, hogy inkább egy müzliszeletet eszik meg, az rosszul teszi. (Főleg ha nem is igazán van oda a müzliszeletekért.) Merthogy a hagyományos Milka csoki 100 grammjában – ez egy egész tábla csoki – 530 kalória van, ami ugyanannyi, mint egy átlagos müzliszeletben a 100 grammra vetített mennyiség. Én a Balisto szeletet néztem, abban 522 kalória van, és 5 darab sovány szeletke teszi ki a 100 grammnyi súlyt. Ráadásul mivel nem annyira tömény, az ember észrevétlenül eltüntet akár 5 szeletkét is egy délután alatt.

4 – Ízesített víz vagy kóla?

Egyre több ízben kaphatóak az ízesített ásványvizek. Mielőtt bárki azt gondolná, hogy ezek értelemszerűen alacsony kalóriatartalmúak, nem árt megnéznie a címkét. Való igaz, vannak köztük ilyenek is, de sok olyan is, ami éppen ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint például a Coca-Cola. (Azaz 43/dl-t.) Talán az jár a legjobban, (azok közül, akik nem tudnak, vagy nem akarnak lemondani az üdítőitalokról) aki 100 százalékos almalevet (30 kcal) hígít fel egy kis ásványvízzel.

A 100 százalékos gyümölcslevek egészségesek, de nem kalóriaszegények. A tiszta narancslé energiatartalma 42 kalória/ deci, éppen annyi, mint a kóláé. És hogy ne csak a kólát emlegessük: sokáig abban a tévhitben voltam, hogy a tonikban kevesebb a cukor, mivelhogy keserű. Keserűnek tényleg keserű, de egy cseppel sem tartalmaz kevesebb kalóriát, mint bármelyik másik cukros üdítő.

5 - Nassolnivalók – nincs jó megoldás

Fogyókúra idején a legjobb, ha elfelejti az ember a nassolást, vagy marad a gyümölcssalátánál. Sokáig azt gondoltam, hogy a Bio Csokis Buláta (ez egy puffasztott kölesgolyó, csokibevonattal) az fogyókúrás. Ez valamennyire így is van, de csak azért, mert nagyon nehéz belőle 100 grammot megenni. Ha viszont sikerül, az 505 kalória, ami majdnem egyenértékű egy tábla Milkával.

A leggonoszabb dolog a Győri Édes Jó reggelt szelete. Ez a finom keksz ugyanis – az egyik kedvencem a fügés – darabonként 54 kalóriát tartalmaz, és észrevétlenül meg lehet belőle enni egy csomót. A kakaós jó reggeltnek készült csökkentett cukortartalmú verziója is, de ez éppen ugyanannyi kalóriát tartalmaz (56 kcal/darab) mint a hagyományos. Gondolom a cukorbetegeknek szánták, vagy azoknak, akik egyéb okból szeretnének kevesebb cukrot fogyasztani.

Ha valaki mogyorót, diót, vagy mandulát eszeget nassolásként, az egyfelől örüljön, mert az olajos magvak nagyon egészségesek. De azért legyen tisztában azzal is, hogy 10 deka mogyoró több kalóriát tartalmaz, mint egy tábla Milka. (Kivéve a gesztenyét, ami sokkal kevesebbet.)

Még a legjobban az aszalt gyümölcsök kedvelői járnak, de vigyázat: 10 deka aszalt gyümölcsben átlagosan 380 kalória van, ami nagyon sok, főleg ha mondjuk egy 1200 kalória/nap diétát nézünk.

6 - A gyümölcsjoghurt desszert és kész

Az általános szabály, hogy minél krémesebb, minél gyümölcsösebb egy joghurt, annál több benne a kalória. A csökkentett zsírtartalmúakat sokszor cukorral turbózzák, és vice versa. Egy pohár natúr Activiában 93 kalória van, az epresben már 121. Ha pedig valaki az ivós verziót választja, ami majdnem 3 dl, akkor 173 kalóriával kell számolnia.

Nem kell lemondani róluk

Kalória minden ételben van, legyen az gyümölcs, zöldség vagy akármi. A fentieket azért írtam össze, mert vagy tipikus tévhitek, vagy olyan kalóriacsapdák, amikről a fogyókúrázó hajlamos megfeledkezni. (Azaz nem beleszámolni a capuccinót, az ízesített ásványvizet, vagy az ivójoghurtot az aznap megevett kalóriamennyiségbe.) Ettől még nem érdemes a salátát Big Mac-re cserélni, vagy Milkát enni az aszalt gyümölcsök helyett. De nem érdemes magunkat félrevezetni sem, azzal, hogy a fogyókúra alatt elsiklunk bizonyos kalóriák felett.

Enterol

Készülj tudatosan a nyaralásra!

Az Enterol alkalmazható az utazással összefüggő, fertőzéses eredetű hasmenés megelőző kezelésére is. Az Enterol alkalmazását 5 nappal az utazás előtt már érdemes megkezdeni és az utazás teljes
időtartama alatt folytatni.
Te már becsomagoltad?

Enterol – A tudatos probiotikumválasztás.

hirdetés

Advertisement
Havanna
Havanna
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Alulműködik vagy túlpörög? Ezek az hétköznapinak tűnő tünetek pajzsmirigybetegségre utalhatnak

Folyton fáradt vagy, hullik a hajad, és indokolatlanul ugrál a súlyod, miközben a hangulatod is ezerfelé ágazik? Sokan hajlamosak vagyunk az ilyen panaszokat a mindennapi stresszre vagy a kimerültségre fogni, pedig nagyon gyakran a nyakunkban rejtőző apró, pillangó alakú szerv, a pajzsmirigy áll a háttérben. Ez a hormontermelő szervünk szabályozza a testünk szinte összes alapvető folyamatát, így ha alulműködik vagy éppen túlpörög, az az egész szervezetünkben káoszt okozhat.

Életem

Az egészséged is rámehet, ha bedőlsz ennek a csalásnak

Egyre több okosórát hirdetnek egy igencsak kívánatos funkcióval, miszerint képes és alkalmas a vércukorszint monitorozására is. Ez azonban a technika jelen állását is figyelembe véve valószínűleg nem más, mint átverés, a csaló hirdetések levét pedig a felhasználók isszák meg.

Világom

A Gulag titkos börtönnyelve ma is él: kiberbűnözők használják

A titkos nyelvek évszázadok óta segítik a különböző közösségeket abban, hogy kívülállók ne értsék meg a beszélgetéseiket. Oroszországban azonban létezik egy kifejezetten érdekes nyelvi rendszer, amely a bűnözői világból indult, majd a Gulag táborokon keresztül milliókhoz jutott el – és ma is él egy bizonyos formában.

Offline

Elfogyott a vászna, azbesztcement lapokra festett zománcfestékkel – ma milliókat érnek Picasso remekművei

A második világháború utáni hiánygazdaságban nem volt könnyű művésznek lenni: Pablo Picassónak sem spanyol vászon, sem drága olajfesték nem jutott, amikor 1946-ban berendezte műtermét a dél-franciaországi Antibes kastélyában. A zseniális alkotó azonban nem jött zavarba: olcsó háztartási zománcfestékkel, valamint építkezésekről maradt azbesztcement lapokra skiccelte fel a huszadik század legmeghatározóbb remekműveit.

Édes otthon

Itt a friss lista: 30 magyar településen rendeltek el vízkorlátozást

A tartós kánikula és a hirtelen megugró lakossági vízfogyasztás miatt rendkívüli intézkedések bevezetésére kényszerültek Zala megye számos településén. A Zalavíz Zrt. hivatalos tájékoztatása szerint a víziközmű-rendszer tartalékai teljesen kimerültek, így a szolgáltatási területen nemcsak jelentős nyomáscsökkenésre, hanem egyes helyeken már átmeneti vízhiány kialakulására is számítani lehet a következő napokban.

Életem

Normális a Velencei-tó rekordalacsony vízszintje: rosszul gondolkodunk a jelenségről

A Velencei-tó vízszintje Agárdnál elérte a történelmi mélypontnak számító 53 centimétert, ami a hajóforgalom leállításához vezetett. Dr. Boromisza Zsombor, a MATE egyetemi docense és tájépítészmérnöke szerint azonban a probléma nem a vízhiányban, hanem az alkalmazkodási válságban gyökerezik, mivel hibásan és mereven egy üdülésre optimalizált medenceként gondolkodunk a tóról.

Életem

52 ezer forintos büntetést kockáztat a magyar sofőrök fele

Egy friss német kutatás szerint az autósok több mint fele bevallotta, hogy vezetés közben már használta a mobilját. A jelenség Magyarországon sem ritka, egy hazai felmérés alapján a sofőrök közel fele nyúlt már kézben tartott telefonhoz menet közben, pedig ezért akár 52 ezer forintos bírság és 3 büntetőpont is járhat.