Olyan fogorvost kerestünk, aki a praxisában nem foglalkozik fogfehérítéssel, ezért elfogulatlanul össze tudja foglalni az eljárások lényegét, az előnyöket és a hátrányokat. Dr. Kovalenszki Richárd több mint tíz éve dolgozik egy klinikán, így alkalma volt megfigyelni a fehérítő eljárások evolúcióját.
Az utóbbi időben egyre több kérdés merül föl a páciensektől a fogfehérítési eljárásokkal kapcsolatban. Mind a rendelői, mind pedig az otthoni eljárások egyre népszerűbbek ezért ez nem is csoda. Nézzük meg először a rendelői eljárásokat:
Halogén lámpás kezelés
A halogén lámpa sajnos infra és UV tartományokban is sugároz, ami nem kívánatos. A gond az, hogy az infra fény melegíti a fogat, ami egyáltalán nem tesz jót nekik. Bár ma már nem gyártanak ilyen rendszert, ettől függetlenül néhány helyen még használják. Használata erős fogérzékenységet okoz, amelyet sokszor csak fájdalomcsillapítóval lehet enyhíteni. A fogfehérítés során jelentkező fogérzékenység azonban sohasem tartós, pár nap alatt elmúlik.
Hatékonysága annak ellenére sem jó, hogy a kezelés után ugyan elég fehérek a fogak, de amint visszanyerik a megfelelő hidratáltsági szintet, ismét több árnyalattal sötétebb lesz a színük.
Plazma lámpás kezelés
A plazma-ív lámpás fogfehérítésnél kisebb mértékben melegednek a fogak, amit a páciens a kezelés után fog tapasztalni, amikor az erős fogérzékenység jelentkezhet. Ez a módszer hatékony, de a fogérzékenység sajnos ezzel is vele jár.
Árak és lehetőségek
Utánanéztünk az áraknak, és meglepődve tapasztaltuk, hogy sok fogászat honlapján nem egyszerű annak megállapítása, hogy a felsorolt fehérítési eljárásnak melyik fajtájáról is van szó. Mindenesetre azt tapasztaltuk, hogy a legtöbb helyen a LED-es megoldást hirdetik a legújabb innovációként és az ára 50 és 80 ezer forint körül mozog.
Az ultrahangos módszer, amennyire az interneten tájékozódni tudtunk, egyféle eljárásra, az úgynevezett SoniWhite-ra épül, az ára pedig 85 000 forint körül van. Vannak olyan eljárások is, amiket rendelőben végeznek, de mégis otthoninak hívják, itt orvosi felügyelet mellett magasabb hidrogénperoxid koncentrációjú gél kerül a fogakra. Az ilyen ára 55 ezer forint körül van.
A matricák és otthoni fehérítőszettek választéka hatalmas, az áruk pedig nagyon különböző lehet, érdemes tehát alaposan tájékozódni. Hasznos lehet fórumok átolvasása is, ahol olyanok is beszámolnak a tapasztalataikról, akik már kipróbáltak egy-egy terméket.
Lézeres kezelés
A lézer már sokkal jobb és modernebb, mivel egy szűk spektrumban tud nagy energiával sugározni. Emiatt azonban a kezelés is nagyon időigényes. Sajnos, amellett, hogy hatékonyan fehérít, ez is elég erős fogérzékenységet okozhat.
LED-es kezelés
A LED-ek megjelenése komoly változást hozott a fogfehérítésben, mivel sem a káros UV, sem pedig az infra fénytartományban nem sugároznak. A LED-ek teljesítménye azonban elmarad a többi fényforráshoz képest, bár a legmodernebb eszközökben már sikerült ezt a problémát is megoldani. A fogakat nem melegíti, így elég kíméletes technológia. Ennél az eljárásnál már jóval kisebb az esélye a fogérzékenység kialakulásának.
Ultrahangos kezelés
Az egyik legújabb módszer az ultrahangos fogfehérítés. Az előbb felsorolt technikákkal ellentétben itt az energiát nem fény útján közvetítik a fogfehérítő anyaggal, hanem ultrahang útján. Az eljárás során a fő különbség, hogy a páciensnek nem kell nyitva tartani a száját mert itt egy speciális villára kell ráharapni. A fogfehérítő anyag hidrogén peroxid koncentrációja is kisebb ennél az eljárásnál, ami miatt nem jelentkezik a fogérzékenység.
Otthoni eljárások
Az otthoni eljárásokkal kapcsolatban alapvetően azt kell tudnunk, hogy ezek az eljárások ugyanazt az anyagot, a hidrogén peroxidot használják, amit a rendelői eljárások során is használnak.
A fő különbség a koncentráció amely tudomásom szerint az otthoni fogfehérítőkben legfeljebb 6 százalék lehet az európai szabványok szerint. Ez olyan koncentráció, ami biztonságosan alkalmazható, nem tesz kárt a fogakban. Az alacsonyabb koncentráció miatt van az, hogy nem egy alkalom alatt fehérítenek, hanem gyakran egy vagy két hét kell mindennapi használat mellett ahhoz, hogy eredményt lássunk.
Fogfehérítő toll, vagy ecsetelő
Ennél a technikánál csak fel kell kenni az anyagot a fogakra. Számomra nem világos, mi védi meg attól a felkent anyagot hogy az ajkainkkal rögtön le is töröljük a fogakról, miközben becsukjuk a szánkat.
Fogfehérítő matrica
Szintén egy újabb eljárás a fogfehérítő matrica, ennek a hatékonyságáról tudok nyilatkozni, mivel 2 páciensem is használt ilyet. Ők látványos fehéredésről számoltak be, valamint arról, hogy egyszerű volt használni , mert csak felragasztották a fogakra, és a végén kidobták. Interneten rendelhető, csakúgy mint a fogfehérítő toll.
A végső konklúzió, hogy ha megtehetik, a fogfehérítést végeztessék rendelőben, de figyeljenek oda milyen eljárással dolgozik az adott fogorvos. A legjobb az ultrahangos technika, de jó választás lehet a LED-es, vagy a lézeres eljárás is. A halogén lámpásat semmiképpen nem javaslom.
Ha olcsóbban szeretnének fogat fehéríteni, vagy nem szeretnének fogorvoshoz menni, akkor ma már jól használható otthoni fogfehérítőket is választhatnak. Személy szerint ezek közül a fogfehérítők közül a fogfehérítő matricát javaslom, mivel könnyű használni, és hatékony is.
Hogyan őrizzük meg kifehérített fogaink szépségét
Ha már pénzt áldoztunk arra, hogy valamelyik módszerrel kifehérítsük a fogainkat, akkor érdemes odafigyelni rá, hogy fehérek is maradjanak. Jelentősen növelhetjük a fogfehérítés tartósságát, amennyiben betartjuk a következő szabályokat:
Tartózkodjunk a sötét színű italok gyakori fogyasztásától, azaz a fő „ellenségek” a vörösbor, a kóla, és sajnos a kávé is. Ezek színezik el leginkább a fogakat. Szintén káros - és nem csak a fogak színére - a dohányzás.
Mossunk rendszeresen fogat. Használhatunk fogfehérítős fogkrémet is, mert bár szerintem nem igazán fehéríti őket, a fehérség megőrzésében azért segíthet. Nem írnék márkát, mindenki maga kitapasztalhatja, hogy melyik fogkrém hat, de azt azért elárulom, hogy nem mindig az agyonreklámozott márkák a legjobbak.
Sokak szerint bizonyos gyümölcsök is segíthetnek. Ezzel kapcsolatban csak annyit jegyeznék meg, hogy a savas gyümölcsökkel, amik főként a citrusfélék, óvatosan bánjunk, mert az azokban levő savak károsak is lehetnek a fogakra. Ez nem azt jelenti, hogy ne együnk narancsot, hanem azt, hogy lehetőleg ne próbáljunk, mondjuk a levével fogat mosni vagy bedörzsölni vele a fogainkat.