Igyál elegendő folyadékot
A hőségben folyamatosan izzadsz, ezért rendkívül fontos, hogy minél több folyadékot igyál, így pótolva az elveszített folyadék- és ásványianyag-mennyiséget – a megfelelő hidratáltsággal a hőgutát és a kiszáradást is elkerülheted. Amikor mész valahova, mindig legyen nálad egy üveg víz, és rendszeresen igyál, ne csak akkor, amikor megszomjazol, utóbbi ugyanis már a kiszáradás jele.
Zuhanyozz gyakran
Kiváló kánikula elleni védekezés a hideg vizes zuhanyzás, mely felfrissít és csökkenti a testhőmérsékleted – a hatás azonban csak ideig-óráig tart, ezért érdemes a nap során többször megismételni a kellemes zuhanyt.
Használj hideg vizes borogatást
A bőrre helyezett hideg vizes borogatás is nagy segítség lehet, ha hűteni szeretnéd magad – érdemes olyan helyre tenned, elsősorban a csuklóra és a nyakra, ahol a vérerek közvetlenül a bőr alatt húzódnak, így gyorsabban érhetsz el hatást.
Húzd le a redőnyt
Klíma híján nehéz megakadályozni, hogy átmelegedjen a lakás, de nem teljesen lehetetlen: a leghasznosabb praktika, ha napközben lehúzod a redőnyt vagy behúzod a függönyöket, hogy ne tűzzön be a nap a szobákba, és zárva tartod az ablakokat. Hajnalban és éjszaka, amikor kevésbé van forróság és frissebb a levegő, fontos szellőztetni, érdemes lehet az ablakokat akár egész éjszakára bukóra nyitva hagyni.
Használj ventilátort
A különböző ventilátorok és mini léghűtő berendezések akár néhány ezres vagy tízezres áron is beszerezhetőek bárhol, és segítségükkel könnyen hűvösen tarthatod a lakást – érdemes továbbá becsukni az ajtókat, megakadályozva, hogy a meleg levegő behatoljon a ventilátorral hűsített szobákba, lakásrészekbe.
Öltözködj szellősen
A nagy melegben fontos úgy öltözni, hogy bőröd kellően kiszellőzhesse magát, az izzadság gyorsan és akadály nélkül elpárologhasson róla. A lakásban és a szabadban is figyelj oda rá, mit viselsz, kerüld a sötét, illetve vastagabb, réteges ruházatot, mindig hagyd a bőrödet szabadon „lélegezni”.
Válassz könnyű, lágy paplant
Az éjszakai izzadást és a hőség okozta alvásgondokat legkönnyebben úgy kerülheted el, ha könnyű, vékony, nyári paplant használsz. Érdemes természetes töltetű paplant választani, ami jobban szellőzik – ezek közé tartozik a pamut, a pehely és a toll, melyek extrakönnyű, puha, lágy takarózást kínálnak.
Cseréld ki a villanykörtéket
A hagyományos volfrámszálas izzók nagyobb hőt generálnak, mint az energiatakarékos LED-izzók, ezért érdemes kicserélni a lakásban a villanykörtéket, főként azokon a helyeken, ahol gyakran tartózkodsz a lámpák követlen közelében.
Ne fűtsd a konyhát
A rendszeres benti főzőcskézéssel könnyen átmelegítheted a lakás levegőjét, még a kintinél is elviselhetetlenebb hőséget okozva. Érdemes különböző praktikákkal kivédeni a problémát: a sütő és a főzőlap használata helyett készíts inkább ízletes egytálételeket, salátákat, szendvicseket, melegítéshez pedig használj mikrót. Ha elkerülhetetlen a főzés vagy sütés, inkább kora reggel vagy este állj neki szorgoskodni, de az is jó megoldás, ha – amennyiben megteheted – az udvaron, kertben főzöl inkább a konyha helyett. Érdemes több napra előre főzni, az elkészült, gőzölgő ételt pedig az erkélyen, ablakpárkányon és nem beltéren pihentetni.
Fogyassz hűsítő finomságokat
A fagylalt, jégkrém, illetve más hűsítő finomságok szintén segíthetnek átvészelni a kánikulát, azonban csak mértékkel fogyaszd őket, a cukor ugyanis nagy mennyiségben ellenkező hatást vált ki, fűteni kezdi a tested.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés