A brutalitásokról elhíresült női náci őrök által elkövetett kegyetlenségekre talán soha nem lesz magyarázat.
Nyolcvan évvel ezelőtt, példátlan gyorsasággal tűnt el félmilliónál is több magyar zsidó – így emlékezünk rájuk. Interjú.
Keleti Ágnes születésnapja alkalmából felidéztük legjobb mondatait.
A holokauszt egyik első és legborzalmasabb tömeggyilkosságát Ukrajnában követték el a náci németek. Zsidók tízezrei haltak meg egy szurdokban.
2040-re már alig él majd néhány holokauszttúlélő a világon: történeteiket emlékezetünkben kell őriznünk.
Witold Pilocki, a lengyel ellenállási mozgalom hőse szándékosan hurcoltatta magát az auschwitzi lágerbe, hogy feltárja az ott folyó atrocitásokat.
Hirsch Zoltán, vagyis Zoli bohóc világszerte megnevettette a közönséget, a legendás cirkuszi artista élete mégis tragikus véget ért.
Semmilyen tudományos bizonyíték nincs ennek a háborús álhírnek az alátámasztására, de ettől még sokan állítják, hogy igaz.
Weisz Árpád a labdarúgás nemzetközileg elismert szaktekintélyének számított az 1930-as években, mégis üldözték származása miatt.
Hermann Göring a Harmadik Birodalom egyik legbefolyásosabb embere volt, míg testvére, Albert a nácizmus ellenfeleként üldözött zsidókat mentett.
Richter Gedeon árva gyerekből lett az egyik legsikeresebb magyar üzletember, származása miatt azonban kisemmizték, és meggyilkolták.
Huszár Károly, vagy ahogy mindenki ismerte, Pufi a magyar némafilm legnagyobb komikus sztárja volt, aki Hollywoodban is jelentős karriert futott be.
A második világháború előestéjén kutyák és macskák százezreivel végeztek önszántukból Anglia-szerte: miért történt a borzalmas „kisállat-holokauszt”?
A holokauszttúlélő tornásznő, Keleti Ágnes sportkarrierjének legjobb mondatai.
Járványok, háborúk, éhínségek… Összeszedtük, hogy a szakértők szerint melyek voltak a legrosszabb évek a történelemben.
Kasztner Rezső csaknem kétezer embert menekített Svájcba vonaton, mégis azzal vádolták a háború után, hogy a nácikkal kollaborált.
A holokauszt során elhurcolt későbbi profi bokszoló, Harry Haft az életéért szállt ringbe az auschwitzi haláltáborban, az őrök szórakoztatására.
Frieda Belinfante volt az első hivatásos női karmester; a háború idején a holland csellistanő az ellenállásnak segített üldözött zsidók mentésében.
Ki volt Petschauer Attila, akiről A napfény íze egyik főszereplőjének alakját is mintázták?
A finn hadsereg kötelékében 300 zsidó származású katona harcolt a németekkel együtt a szovjetek ellen: mi volt az oka a kényszerű szövetségnek?
Hollywood is érdeklődött a ’30-as évek ígéretes magyar gyerekszínésze iránt, akit származása miatt eltiltottak, majd meg is öltek.
A holokauszt gyermekáldozatainak jelképévé vált a 7-8 éves varsói kisfiú, aki megadja magát, miközben egy német tiszt fegyvert szegez rá.
A világ kedves, néma bohócként ismerte meg a pantomimes sztár, Marcel Marceau alakját, aki a holokauszt idején több száz zsidó gyereket menekített ki a megszállt Franciaországból.
A háborúk idején végzett embermentés az egyik legheroikusabb tett, amire bárki képes lehet: ezek a civilek rengeteg ember életét mentették meg!
A gettók létrehozását és az ottani körülményeket mutatja be az új kiállítás a Holokauszt Emlékközpontban.
A holokauszt emléknapján kilenc kevésbé ismert tényt szedtünk össze a náci Németország által elkövetett népirtással kapcsolatban.
Interjú Dr. Kovács Tamással, a Holokauszt Emlékközpont igazgatójával.
Hallottál már a K-szindrómáról?
Megrázó történet egy lányról, aki megfogadta, hogy vigyázni fog a családjára. Két testvérével alig élték túl Auschwitzot.
A tömegben csupán egyetlen ember nem emeli a karját – ki lehetett a férfi, aki nem volt hajlandó behódolni a hitleri eszmének?
Az Auschwitzba hurcolt lengyel balerina utolsó táncával lefegyverezett egy SS-őrt, egy másikat pedig két lövéssel leterített, majd lázadást szított társai között – Franceska Mann története.
Szent Maximilian Kolbe atya önként vállalta a halált a náci lágerben, hogy családos rabtársa megmenekülhessen.
Csodával határos módon túlélte a láger poklát a kis növésű Ovitz család, amelynek tagjai korábban a közönség kedvencei voltak Európa-szerte.
Bart van Es könyve Sally Rooney elől is képes volt elnyerni 2018-ban a Costa-díjat. Ajánló.
A szegedi gettó parancsnoka elleni holokausztper nem hozott megnyugvást a túlélők számára.
Első világháborús hős, második világháborús embermentő, aki az ávó börtönében szerzett betegségei miatt halt meg. Domonkos Miksa élete.
Legújabb, Kerti szonáta című könyve kapcsán beszélgettünk az íróval.
1944 augusztusában egyetlen éjszaka alatt számolták fel az auschwitz-birkenaui cigánytábort. A vérengzésnek 3000 halottja volt.
„Embernek lenni közös sors, közös valóság, egy nagy egységben való részesedés, egy nagy család tagsága.”
Jelmez- és divattervezőként és politikusfeleségként Tüdős Klárát nem csak a divat érdekelte: az üldözöttekért is kiállt a nehéz időkben.
Stemmer Ödön antikvárius izgalmas élettörténete egészen a Múzeum körúti Állami Antikváriumig vezet.
Örkényi Strasser István története Szentesen kezdődött, és Kiskunhalason fejeződött be tragikus körülmények között.
A Hajnali láz című filmben is megörökített mentőakcióról, amelyet a bergen-belseni láger túlélőinek szerveztek, sokáig kevés szó esett.
1944–45-ben Budapesten nagy szükség volt a diplomaták emberségére és bátorságára.
A náci koncentrációs táborokat felszabadító szövetséges katonák dühe sokszor tettekben is megnyilvánult.
A Kner családnak köszönhető a magyar könyvnyomtatás reneszánsza, mégis kevesen tudják, kik voltak ők, és milyen sorsot szánt nekik a 20. század.
Túlélők az Auschwitzban és más lágerekben pusztító járványokról is meséltek.
A világhírű párterapeuta a home office okozta terhekről, a podcastkultúráról és a Covid utáni életről nyilatkozott.
Hogy lehet feminista az, aki katolikus? Szerzetesnő létére meg politikus? Ráadásul az első nő hazánkban. Margit azonban ennél sokkal többet tett...
A második világháború előestéjén a St. Louis óceánjáró fedélzetén több mint 900-an menekültek volna az Újvilágba, de sehol nem fogadták őket.
Szugihara Csiune élete éppúgy filmbe illik, mint Oskar Schindleré, mégis kevesen ismerik a nevét.
A Születési helye: Auschwitz című dokumentumfilm megmutatja, hogy a tábor borzalmainak következményeit generációkon át hordozzuk.
Egyéves korában árva lett, tehetségével és szorgalmával, egyedül ért el mindent, de ez nem volt elég: miután évekig megalázták, az életét is elvették.
Saját lányát elvették tőle a nácik, erre ő szerzett százat, akik jövő nélkül, súlyosan traumatizálva várták, hogy valaki törődjön velük.
44 évesen lett a holokauszt áldozata. Felesége, aki egy bőrödnyi fényképét mentette meg a gettóban, évtizedekig hazavárta.
A fejben főzés és receptgyűjtés az ellenállás és a túlélés eszköze volt a koncentrációs táborban.
A II. világháború 1945-ben véget ért, de hatásai ezzel nem múltak el. Az Auschwitzből hazatérőkre is újabb megpróbáltatások vártak.
Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse Kertész Imre.
Golopencza Illés kikötőmester másfél száz ember életét mentette meg, amiről saját fia is csak évtizedekkel később értesült.
Újlipótváros épületei tragikus sorsokról mesélnek.
Kvízünkkel kiderítheted, mennyire vagy képben a retro tévéműsorokkal.
A vágyott személy megszerzése érdekében az emberek varázsigékhez, bájitalokhoz és titkos rituálékhoz fordultak.