Egy rohadt gyümölcs segített megnyerni a második világháborút

gyumolcs-haboru-566464473
Olvasási idő kb. 7 perc

A legtöbbeknek Alexander Fleming jut eszébe, ha a penicillin szóba kerül. Azt azonban kevesebben tudják, hogy legalább akkora szerepe volt a második világháború alakulására is megkérdőjelezhetetlen hatást gyakorló antibiotikum elterjedésében egy rejtélyes alaknak, Penészes Mary-nek.

A Penicillium penészgombák antibakteriális hatását kétségtelenül a skót bakteriológus, Alexander Fleming fedezte föl, amikor a londoni St. Mary Kórház orvosi karán Staphylococcus aureus baktériummal kísérletezett. Nem volt különösebben rendes ember, és laboratóriumát sem tartotta tisztán. Amikor 1928 szeptemberében elment két hétre nyaralni, nem mosta el a baktériumos petri-csészéket – ennek köszönhető, hogy mire visszatért, a tálkákban roppantmód elszaporodtak a kórokozók, itt-ott penész is megtelepedett rajtuk. Ahogy rendet rakott, észrevette, hogy az egyik csészében a penészgomba körül nincsenek baktériumok. Azonnal rájött, hogy ennek csak egy oka lehet: ez a fajta gomba gátolja a kórokozók növekedését.

Az először penészlének elnevezett anyagból azonban még ki kellett nyerni magát az antibiotikumot – ebbe a feladatba azonban beletört Fleming bicskája.

 

Nem sikerült eleget termeszteni

A fölfedezés eleinte nem keltett különösebb visszhangot, ám nagyjából egy évtizeddel később egy oxfordi kutatócsoport célul tűzte ki maga elé, hogy nagyobb mennyiségben állítsa elő az antibiotikumot. Hatalmas áttörésnek számított 1940-ben, amikor Howard Florey, Ernst Chain és Norman Heatley vezetésével sikerült olyan mennyiségben előállítani, amellyel négy egér életét megmentették.

Emberi fölhasználáshoz azonban jóval nagyobb mennyiségekre volt szükség. Eleinte a Fleming által kialakított módszert követték: tápanyagban gazdag folyadék – úgynevezett penészleves, ahogy a skót kutató nevezte – felszínén növesztették, ám így lehetetlen volt a szükséges nagyságrendben előállítani.

Ezért az oxfordiak mindenféle edényben penészt termesztettek, ahol csak tudtak: a többi között ágytálakban és kádakban is.

Végül létrehoztak egy leginkább egy régimódi benzineskannára hasonlító kerámia erjesztőedényt – a nőkből álló hattagú technikuscsapat, a „penicillin-lányok” ilyenekben gondozták a penészgombákat, hetente néhány milligrammnyi antibiotikumhoz jutva.

Nem tartott Fleming ilyen rendet a laboratóriumában
Nem tartott Fleming ilyen rendet a laboratóriumábanBettmann / Getty Images Hungary

Az első emberkísérlet: siker a sikertelenségben

Ez már elegendő volt ahhoz, hogy emberen ki lehessen próbálni a szert. Ekkor hallottak egy 48 éves rendőr, Albert Alexander esetéről, akinek arcát megkarcolta egy rózsatövis, és a sebe elfertőződött. A rendkívül agresszívan terjedő kórokozóval az orvosok semmit sem tudtak kezdeni. Tehetetlenül figyelték, ahogy betegük elveszíti egyik szemét, majd a fertőzés a tüdejére is átterjed. Florey-ék engedélyt kértek, hogy penicillint adhassanak a rendőrnek, aki 1941 februárjában megkapta az injekciót.

A szer hatása elképesztő volt: a kórokozó rövid idő alatt szinte teljesen eltűnt a férfi szervezetéből.

Sajnos csak majdnem teljesen, és mivel a rendelkezésre álló antibiotikum elfogyott, nem tudták folytatni a kezelést. A fertőzés ismét szétterjedt Alexander testében, és ekkor már nem volt mivel magállítani: a férfi pár nap elteltével elhunyt. Noha tragédiával végződött az eset, megmutatta, milyen hatalmas lehetőségek rejlenek az antibiotikumos kezelésekben.

A háborúban közben egyre nagyobb szükség lett az életmentő szerre. Ahogy 1941-ben a nácik már Londont fenyegették, a kutatást az Egyesült Államokba vitték. Az Illinois államban található Peoriában kaptak laboratóriumot erre a célra az USA Mezőgazdasági Minisztériumától. Itt fedezték föl, hogy nagymértékben növeli a hatékonyságot, ha a penészt keményítős főzetbe merítik.

A penicillin-lányok még nem tudták elég nagy mennyiségben előállítani az antibiotikumot
A penicillin-lányok még nem tudták elég nagy mennyiségben előállítani az antibiotikumotDaily Herald Archive / Getty Images Hungary

Egy nemzetbiztonsági gyümölcs

Ekkor a munka fókusza átkerült a módszer fejlesztése helyett az ellenállóbb, nagyobb „termést” hozó Penicillium-törzsek felkutatására. Ennek érdekében katonák, kutatók és önkéntesek penészes kenyerek, sajtok, húsok és más élelmiszerek tömegét vizsgálták meg. Sőt, még Ausztráliából és Indiából hozott talajmintákat is elemeztek, ám hiába. A megoldás végül egy furcsa véletlennek volt köszönhető.

Ezt a 6 felfedezést a véletlen szülte: a penicillin a hanyagság mellékterméke voltEzt a 6 felfedezést a véletlen szülte: a penicillin a hanyagság mellékterméke volt

A véletlen felfedezések fontos találmányokhoz is juttatták az emberiséget: ez a hat történet szép példája ennek.

Tovább olvasom

1943-ban a peoriai laboratórium egyik technikusa, Mary Hunt épp bevásárolt, amikor föltűnt neki, hogy egy zöldséges épp egy gyanús kinézetű sárgadinnyét próbál eltüntetni szem elől.

„Várjon csak, az a gyümölcs penészes?”

kérdezte hangosan. A tulaj, John Scoutaris roppant kellemetlenül érezte magát, hiszen mindig büszkén hirdette, hogy csak friss, makulátlan termékeket árul. „Dehogyis” – válaszolta, és megpróbálta gyorsan és feltűnésmentesen eltüntetni a kötényében, ám a kellemetlenkedő nőszemély nem tágított. Ahogy egyre többen gyűltek köréjük, Scoutaris halkan kérlelni kezdte Huntot, hogy ne csináljon ügyet a dologból, ám a technikus előbb nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozott, majd közölte:

„Az a penészes dinnye megnyerheti a háborút a szövetségeseknek.”

A penészes gyümölcs révén várt lehetségessé a tömeggyártás – a szer katonák ezreinek életét mentette meg a háborúban
A penészes gyümölcs révén várt lehetségessé a tömeggyártás – a szer katonák ezreinek életét mentette meg a háborúbanBettmann / Getty Images Hungary

Egy dinnye szerepe a háborúban

Bármilyen hihetetlennek hangzott is a kijelentés, igaz volt: a penicillin széles körű használata előtt bármilyen kis fertőzés halálos lehetett. Márpedig a katonai táborok nem szűkölködtek az elkapható betegségekben.

Élet az antibiotikum előtt: így gyógyultak őseinkÉlet az antibiotikum előtt: így gyógyultak őseink

Az antibiotikum a felfedezése óta milliók életét mentette már meg, de feltalálása nem ejtett csorbát a gyógyítás régebbi módszerein sem.

Tovább olvasom

Egyes források szerint nem Mary Hunt volt Penészes Mary, és ezek kétségbe vonják a zöldségessel folytatott beszélgetés hitelességét is. Ismert egy olyan verzió, amely Penészes Maryt egy ismeretlen nőként ábrázolja, aki egy napon

furcsa ajándékot adott a peoriai laboratórium egyik őrének: egy penészes sárgadinnyét.

Hogy melyik történet az igaz, valószínűleg már sosem derül ki. Annyi azonban bizonyos, hogy a gyümölcsön megtelepedett penész hatszor annyi antibiotikumot termelt, mint a Fleming által használt gomba. Ezután vált lehetségessé a gyógyszer tömeggyártása, amely napjainkig mintegy 80 millió ember életét menthette meg.

Fleming, Florey és Chain 1945-ben Nobel-díjat kapott közreműködéséért a penicillinnel kapcsolatos kutatásokban. Penészes Mary-t azonban – bárki is húzódjon meg a furcsa név mögött – méltánytalanul elfelejtette a történelem.

Napjainkban már inkább az jelenti a problémát, hogy nem hatnak az antibiotikumok. Szakértő mondta el, mi az oka az aggasztó jelenségnek. 

Nagy a baj: ezért nem hatnak az antibiotikumokNagy a baj: ezért nem hatnak az antibiotikumok

A mutációk megerősítése a modern tudomány által kifejezetten szomorú hír az emberiség számára.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell

A vízi emlősöknek is szüksége van alvásra, egy videó megmutatja, hogy hogyan végzik ezt a tevékenységet.

március 8., 13:36

  • világom
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök

Egykori CIA-ügynök állítja, hogy bizony élet volt a Marson.

március 9., 06:00

  • világom
Ötezer éve tart ez az ölelés: a szerelem megható mementója lenne, vagy egészen más?
Ötezer éve tart ez az ölelés: a szerelem megható mementója lenne, vagy egészen más?

Ennek a párnak, úgy tűnik, tényleg sikerült kéz a kézben együtt maradni az örökkévalóságig. Szerelmi ölelésük több ezer éve tart.

tegnap, 18:30

  • világom
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni

Barlangban éli az életét egy férfi, elárulta, hogy miért döntött így.

március 9., 15:10

  • világom
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei

Sztálin nyaralójában a függönyök nem érhettek a földig, nehogy elbújjon mögöttük valaki, a náci diktátor Hitler pedig kanárikat tartott, kalitkában.

március 8., 18:30

  • világom
Ezt az ókori csodát sosem találták meg
Ezt az ókori csodát sosem találták meg

A sivatag szívében terült el az ókori világ egyik legkáprázatosabb csodája, amelyet azonban soha senki sem látott igazolhatóan a saját szemével.

március 9., 13:36

  • világom
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok

Érdekes válaszokat kaptunk az angoloktól a teázással kapcsolatban.

március 9., 16:00

  • világom
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat

Szakértők mondták el, mennyire kell tartanunk attól, hogy az AI átveszi az uralmat az emberiség felett.

március 8., 15:10

  • világom
Ez a világ legijesztőbb hídja
Ez a világ legijesztőbb hídja

Nem is igazi híd, mégis a legijesztőbb mind közül.

március 8., 19:30

  • világom
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút

Egy kutatás szerint bizonyos helyeket kevésbé fenyeget egy új világháború.

március 8., 11:10

  • világom
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege

A herceg alulmaradt a betegségével folytatott harcban.

március 10., 08:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek

Rejtélyes balesetben sérült meg súlyosan egy magyar nő, családja kétségbeesetten keresi a szemtanúkat, hogy kiderüljön, mi történt.

március 10., 09:36

  • világom
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el

Nem volt könnyű ilyen helyen ennyire magas épületet felállítani.

március 10., 11:40

  • világom
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe

Több okból is veszélyes megközelíteni ezt a vidámparkot.

március 7., 20:00

  • világom
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot

A rendszeres és pihentető alvás elengedhetetlen a mentális és fizikai egészséghez.

március 10., 06:30

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok

Mi, közép-kelet-európaiak, fel sem tudjuk fogni, milyen az élet a világ extrém hideg városaiban, például ezen a településen.

március 8., 07:25

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

Érdekességek