Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

GettyImages-1255452230
Olvasási idő kb. 4 perc

Minden áldott nap olvasunk a mesterséges intelligenciáról, nem véletlenül, hiszen ott van a hétköznapjainkban, bármit csinálunk: amikor pörgetjük a közösségi média felületeit, amikor ételt rendelünk, vagy amikor a kedvenc sorozatunkat nézzük. Az új technológia, ami már nem is akkora nóvum, lassan ott lehet az összes elektronikai eszközünkben is, a kutatók ugyanis ezzel kísérleteznek.

Azok a chipek, amelyek működtetik a számítógépeket, telefonokat, szervereket, eddig jórészt emberi kéz által készültek, ám most új távlatok nyíltak.

Így készült az AI alkotta chip

Egy mérnökökből álló nemzetközi kutatócsoport a mesterséges intelligencia segítségével mikrochipeket hozott létre, pontosabban az AI tervezte őket. Bizarr, nem igaz? Ami még ennél is hajmeresztőbb, hogy a chipek felépítése véletlenszerűnek tűnik, legalábbis az ember számára, és a kutatók nem pontosan értik, hogy miért ilyenek, és hogyan működnek. 

A chipeket az inverz tervezés módszerével készítették
A chipeket az inverz tervezés módszerével készítettékWestend61 / Getty Images Hungary

A mesterséges intelligencia olyan optimalizált elektromágneses szerkezetet hozott létre, ami teszteléskor felülmúlta azokat, amelyeket emberek terveztek. A kutatók egy inverz tervezés elnevezésű módszerrel dolgoztak, aminek az a lényege, hogy megadják, mi a végeredmény, mit kell tudnia a chipnek, és az algoritmus ez alapján hozza létre a terveket. Az szintén érdekes, hogy az AI ezeket a chipeket önálló egységként kezeli, nem egy rendszer részeiként. 

Hatalmas biznisz

A mikrochipek gyártása jelenleg igen jövedelmező, egy hozzávetőleg 4,5 milliárdos iparág, ami a következő hat évben akár a háromszorosára is nőhet. Ugyanakkor a szakemberek fontosnak tartották kijelenteni, a mesterséges intelligencia jelenléte és a kutatás eredménye nem azt jelenti, hogy a jövőben nem lesz szükség mérnökökre. Éppen ellenkezőleg: noha nem értik pontosan az AI által tervezett chipek működését, de ezek távolról sem tökéletesek, így szükség van az emberi szaktudásra, amellyel az AI-chipek hibáit ki lehet szűrni. 

Még jó ideig szükség lesz az emberi szakértelemre
Még jó ideig szükség lesz az emberi szakértelemreBlue Planet Studio / Getty Images Hungary

Azt is hangsúlyozták, hogy a mesterséges intelligenciát nem szabad összehasonlítanunk az emberi gondolkodásmóddal és úgy kezelnünk, mintha az annak egy módosított verziója lenne. Szerintük az ember arra teremtetett, hogy új dolgokat fedezzen fel, és ezt a mesterséges intelligencia nem helyettesítheti, maximum segítheti. 

Ennek fényében, noha tudományos-fantasztikus filmbe illő a mesterséges intelligencia előretörése, talán mégsem kell attól tartanunk, hogy a gépek átveszik az uralmat az életünk felett. Noha érdemes kritikusan figyelni, mit tartogat számunkra a technológia fejlődése ezen a téren, és hogy mi, emberek, mit kezdünk ezzel a mindennapjainkban, hogyan hasznosítjuk, vagy adott esetben hogyan használjuk ki egymás ellen. 

Ha arra is kíváncsi vagy, milyennek képzeli a mesterséges intelligencia a sportokat, ne hagyd ki ezt a cikkünket, sírva nevetsz majd.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek