Egyre fogyatkozik a rettegett bűnözői csoport, 67 éve nem voltak ilyen kevesen

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Egyre kevesebb a jakuza Japánban, a rendőrségi nyilvántartások szerint a taglétszámuk történelmi mélypontra süllyedt, de közben a helyüket más bűnszervezetek veszik át.

Rekordalacsonyra csökkent Japán rettegett bűnözőinek, a jakuzáknak a száma: 18 800 ember volt tagja valamelyik maffiaszerűen működő klánnak 2024-ben a japán rendőrség hivatalos adatai szerint.

A jakuzák létszáma először esett 20 ezer alá Japánban, és soha nem volt még ilyen alacsony 1958 óta, mióta a hatóságok nyilvántartást vezetnek róluk – írja a Kyodo News a rendőrség közlése nyomán. 

Japán rettegett bűnbandáinak egyre kevesebb tagja van, csökken a jakuzák száma
Fotó: Jeremy Sutton-Hibbert / Getty Images Hungary

Évek óta csökken a rettegett bűnözők létszáma

Az évszázados múltra visszatekintő alvilági csoportoknak Japánban évről évre egyre kevesebb tagja van, 2005 óta fogyatkoznak a jakuzák, részben a szigorúbb rendőrségi fellépésnek köszönhetően. Ennek ellenére egyes tevékenységeik átláthatatlanabbá váltak, és a finanszírozási forrásaik is sokkal változatosabbak lettek, így továbbra is veszélyt jelentenek – figyelmeztet a rendőrség. 

Eközben az is kiderült, hogy tavaly több mint 10 ezer olyan ember ellen folytattak nyomozást a japán hatóságok, akik névtelen, lazábban szerveződő bűnözői csoport tagjai. A „tokuryu” bűnbandák elsősorban online és befektetési csalásokban utaznak, és a közösségi médiában gyakran olyan fiatalokat toboroznak, akik gyorsan akarnak pénzhez jutni. 

A csalások mellett a tokuryu bandák erőszakos bűncselekményekben is részt vesznek, a tagok ellen számos esetben rablás, lopás és kábítószerrel való visszaélés miatt indult eljárás. Becslések szerint 2024-ben a bűnszervezetek a csalásokkal és más bűncselekményekkel összesen 263 milliárd jen (659 milliárd forint) kárt okoztak. Ráadásul a jakuza-taglétszám csökkenése ellenére a rendőrség olyan eseteket is feltárt, amikor a jakuza klánok a tokuryu csoportok tevékenységéből is hasznot húztak. 

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Suhajda Zoltán
Suhajda Zoltán
Újságíró, szerkesztő
Suhajda Zoltán magyar nyelv és irodalom, valamint tanár szakon szerzett diplomát a Szegedi Tudományegyetemen. Több mint húszéves szakmai tapasztalattal rendelkezik, pályafutása során dolgozott közéleti-politikai nyomtatott és online lapoknál, internetes magazinnál és női site-nál. A komoly témáktól a bulvárig, a hírtől a nagy riportig változatos témákról és műfajokban írt cikkeket, és az újságírás mellett felelős szerkesztőként is tevékenykedett. A Dívány csapatának 2025 februárja óta tagja újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Férfiruhában kémkedett a japánoknak a kínai hercegnő: hadsereget is vezetett hazája ellen a Kelet Gyémántja

Mandzsu hercegnőnek született, de a japán hadsereg legveszélyesebb titkos fegyvere lett belőle. Josiko Kavasima élete a huszadik századi történelem egyik legbizarrabb kémhistóriája: a hercegnő szakított a női szerepekkel, férfiruhát öltött, és saját hadsereget vezetve segítette Japánt Kína lerohanásában. A „Kelet Gyémántjaként” ünnepelt kémet a háború után a kínaiak nemzeti árulóként fogták perbe, és sorsa drámai véget ért. Utánajártunk a Távol-Kelet legrejtélyesebb, férfiruhás női kémének elképesztő és tragikus életének.

Testem

Ezért tör rád délután az édesség utáni vágy: komoly problémát jelezhet

Bár szinte mindenkivel előfordul, hogy ebéd után elnehezül, és legszívesebben azonnal valamilyen édesség után nyúlna, a rendszeresen visszatérő délutáni fáradtság- és cukorcsapda mögött komoly egészségügyi okok állhatnak. A szakemberek szerint ez a jelenség az inzulinrezisztencia egyik legtipikusabb és leginkább figyelmen kívül hagyott előszele lehet. Amikor a sejtek éheznek a hibás anyagcsere miatt, a szervezetünk kénytelen vészjelzéseket küldeni, ami drasztikus energiazuhanásban és kínzó nassolási vágyban nyilvánul meg. De hogyan működik ez a rejtett folyamat, milyen egyéb tünetekre kell figyelnünk, és hogyan törhetjük meg végleg ezt az ördögi kört?

Édes otthon

5 hőségtűrő növény az erkélyre: bírják a 40 fokot is

A nyári hőség és a hosszan tartó száraz időszakok sok kerttulajdonost és balkon-rajongót próbára tesznek: a cserepes növények gyorsan kiszáradnak, a forró burkolatok pedig tovább fokozzák a hőséget. Vannak azonban olyan virágok és dísznövények, amelyek meglepően jól viselik a napsütést és a ritkább öntözést.

Testem

Így jelez a tested, ha túl sok cukrot fogyasztasz

A finomított cukor korunk étrendjének egyik legnagyobb rejtett veszélyforrása, amely szinte észrevétlenül teszi tönkre az egészségünket. Sokan csak akkor eszmélnek fel, amikor már kialakult a túlsúly vagy a cukorbetegség, pedig a szervezetünk jóval korábban, apróbb jelekkel próbál figyelmeztetni a bajra. A hirtelen ránk törő délutáni fáradtságtól a makacs pattanásokon át az állandó nassolási vágyig számtalan tünet utalhat arra, hogy túl sok cukrot fogyasztunk.

Offline

Ha Kádár-kockában élsz, tudnod kell, miért ez az épület neve

Akár egy sütemény neve is lehetne, de semmi ehető nincs benne. A Kádár-kocka a vidéki Magyarország egyik legjellemzőbb épületformáinak egyike, mely meglepő módon nem Kádár Jánoshoz köthető, bár az általa fémjelzett korszak termelte ki a tömeges elterjedését.