Akad, akinek hozzátartozik a mindennapi rutinhoz, más inkább különleges alkalmakra tartogatja a sminkelést, amelyekhez elengedhetetlenek a különböző szivacsok és ecsetek. Ha jól belegondolsz, mikor tisztítottad meg őket utoljára? Pedig igazi fertőzéstanyák, amelyek súlyos bőrbetegségeket okozhatnak. A smink és a baktérium ugyanis kéz a kézben jár.
Élősködők futkosnak a bőrödön
Alapozó, egy kis szemhéjfesték, pirosító az arccsontra és egy leheletnyi szájfény. Ha a tükörbe nézel, elégedett vagy a végeredménnyel? És ha mikroszkóp alatt azt látnád, hogy apró élősködők futkosnak a bőrödön? Pedig az első ecsetvonással baktériumok egész csapatait teszed fel, amik egész nap ott is maradnak.
Az Egyesült Államokban végeztek egy felmérést, hogy a nők hányszor tisztítják meg a sminkeszközeiket. Az eredmény lehangoló: 22 százalékuk soha nem mossa ki a szivacsokat, ecseteket, míg 39 százalékuk talán havonta egyszer szán időt erre. Pedig a szakértők tanácsa szerint legkevesebb 7-10 naponta ezt meg kellene tennünk, ha nem szeretnénk, hogy a bőrünket elrondító, csúnya fertőzést kapjunk.
Kötőhártya-gyulladást és ótvart is kaphatsz tőle
A sminkeszközökre ugyanis már az első használat során elhalt hámsejtek, kosz és olaj is rakódik, amely aztán remek táptalaja lesz a különböző baktériumoknak és gombáknak. Ezek aztán a bőr pórusaiba jutva gyulladt aknékat okoznak, bár ez még a legkisebb probléma, annak ellenére, hogy senki nem örül az arcán éktelenkedő piros foltoknak. Rosszabb esetben ugyanis akár kötőhártya-gyulladást is kaphatsz, vagy ami még szörnyűbb, ótvart, amelynek súlyos szövődményei közé tartozhat a nyirokérgyulladás, az orbánc, de akár a vesegyulladás is.
Penész és baktérium a sminkecseteken
Ha úgy látod, hogy tiszták az eszközeid, valójában akkor sem lehetsz nyugodt. Kutatók a mikroszkóp alatt tisztának látszó sminktárgyakat vizsgáltak, egy angol kísérletben pedig annak néztek utána, hogy vajon a sminkecsetek vagy a vécéülőkék tisztábbak.
Megdöbbentő módon arra jutottak, hogy bizony 92 százalékban a vécéülőkén kevesebb volt a szennyeződés, mint az alapozó szivacsán, amit naponta az arcunkhoz érintünk, vagy a rúzsecseten, amit az ajkunkhoz.
A kutatók szerint a legkoszosabbak a szemhéjecsetek, amelyeken penészt is találtak, ezután következett a pirosító, de rengeteg baktériumot mutattak ki a szájfények applikátorain is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés